Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonka_zehlicky.jpg

Aby oblečení bylo krásně rovné: jak na výběr žehličky 18.02.2008

Jakkoli může být žehlení směle zařazeno mezi jednu z méně příjemných domácích prací, pokud si vyberete tu správnou žehličku, přece jen se stane alespoň snesitelným. Nabídka je nesmírně široká, sehnat lze vše od jednoduchých typů s minimem funkcí až po sofistikované žehlící systémy. Jak se v nabídce orientovat?


Především je třeba mít neustále na paměti, jaké jsou vaše „žehlící“ nároky – řídíte se heslem „když se to pořádně zavěsí, není třeba žehlit“, nebo žehlíte i utěrky? Žehlíte jemné materiály, nebo raději již při nákupu pátráte po složení a čistou bavlnu byste nekoupili? To jsou jenom příklady otázek, které byste si měli položit předtím, než investujete do nové žehličky.

Jednoduchost někdy znamená pracnost

A platí to zejména u jednoduchých žehliček s minimem funkcí. I když žehlíte spíše výjimečně a jenom oděvy, které jsou bez žehlení nenositelné, rozmyslete si, dáte-li se zlákat nízkou cenou modelů se suchým žehlením. To, že žehlička neposkytuje možnost napařování a kropení, se může projevit na ceně, ale projeví se to také na pracnosti. Suché žehlení je méně efektivní a dosáhnout požadovaného výsledku vám zabere více času.
Žehlící systém
Opačným extrémem jsou žehličky s generátorem, který neustále vypouští páru pod vysokým tlakem, díky čemuž je žehlení velice rychlé, a to i nepoddajných materiálů. Páru může žehlička uvolňovat i nárazově, takže jednoduše napaříte jenom ty kusy a místa, která bez páry na žehlení příliš nereagují.

Žehlení na cestách i doma

Důležitý je však také účel, pro který má být vaše nová žehlička určena. K dostání jsou žehličky na cesty, které se vyznačují menší hmotností i velikostí, i veliké žehlící systémy, výhodou kterých je zpravidla vysoká efektivita žehlení a množství funkcí. Mezi těmito dvěma kategoriemi se nachází „klasické“ domácí naparovací žehličky kombinující solidní funkce se skladností. Tyto žehličky také představují jakýsi cenový střed mezi žehličkami na suché žehlení a cestovními žehličkami za pár set korun a komplikovanými žehlícími systémy za několik tisíc.

Samozřejmě existují funkce a atributy žehličky, které lze doporučit bez ohledu na četnost žehlení a náročnost uživatele. Rozhodně mezi ně patří kvalitní žehlící plocha, odvápňování, které zabraňuje usazování vodního kamene, nebo třeba automatické vypínání. O těchto a dalších funkcích žehliček se podrobněji rozepíšeme již příště.


Autor: Jana Kovačovská
Foto: Philips, DeLonghi

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít