Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

Vakuuova_pumpa_zdroj_foto_Global_Wines.jpg

Aby si víno v otevřené lahvi uchovalo své vlastnosti. 24.10.2014

Zbyde vám někdy nedopité víno v načaté lahvi a rádi byste si jeho druhou část vychutnali až za pár hodin či dní? Chcete se vyvarovat toho, aby se vytratila jeho dokonalá chuť? I když láhev dokonale uzavřete, tak vzduch v lahvi zapříčiní postupnou oxidaci. Ta může už za několik hodin změnit lahodný nápoj v ne příliš chutnou tekutinu. Zbylé víno ale nemusíte ani dopíjet ani vylévat, pomůže vám totiž chytrá vakuová pumpa, s níž si skvělé víno vychutnáte i druhý, třetí či čtvrtý den.


Jak na to?

Chcete-li uchovat kvalitu vína v otevřené lahvi, musíte se zbavit vzduchu v lahvi. „Nejlepší je použít vakuovou pumpu, odčerpat vzduch z lahve a zabránit tak oxidaci vína. Ta by ubrala vínu jeho chuť i vůni, tedy vlastnosti, jichž si na vinném moku tolik ceníme, a které mu dávají nezaměnitelný charakter. Podle druhu vína jej pak můžete skladovat při optimální teplotě několik dní, maximálně však týden,“ doporučuje Filip Jantač z Global Wines.

Jaká vína vydrží déle a která je naopak nutné dopít brzy?

„Tradiční vína, zejména pak francouzská, vydrží o něco déle než ovocná vína z Nového světa, která často ztrácí svou chuť již několik hodin po otevření. Některá francouzská červená vína jsou den po otevření dokonce chutnější. Alkoholizovaná vína, jako je například portské, vydrží delší dobu, přesto by však neměla být skladována otevřená déle než měsíc,“ doplňuje Filip Jantač z Global Wines.

Jak použít vakuovou pumpu?

Použití vinné vakuové pumpy je jednoduché. Nedopitou láhev uzavřeme speciálním uzávěrem, na něj přiložíme vakuovou pumpu a přebytečný vzduch snadno vypumpujeme. To, že v lahvi již žádný vzduch nezbývá a víno je tak uchováno v bezpečí nám oznámí zvuk zátky.

Proč má lahev 0,75 l?

S krátkodobým uchováváním otevřené lahve vína souvisí také zajímavá otázka, proč má klasická vinná lahev právě objem 0,75 l? Nebylo tomu tak totiž vždycky. Tento formát se ustálil teprve v době, kdy mechanická výroba lahví převážila nad originální výrobou. A právě lahev o objemu 0,75 litru zvítězila proto, že je dobře ovladatelná jednou rukou a navíc takové množství vína dokáže většinou člověk bez problémů vypít. Přesto se někdy může hodit tip, jak zbylé víno krátkodobě uchovat v dobré kvalitě pro další dny.


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít