Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_Kava2.jpg

Božský nápoj z Afriky 15.10.2010

Káva má být černá jako ďábel, horká jako peklo, čistá jako anděl a sladká jako láska... Citát francouzského diplomata Talleyranda vystihuje vše. Káva je společně s čajem nejoblíbenějším horkým nápojem a doslova světovým fenoménem. Proto jsme se rozhodli věnovat jí další z miniseriálů.


Kde se vzala, tu se vzala

Známe kávu tureckou, vídeňskou, alžírskou či irskou. Kolébka kávovníku však leží v Etiopii. Existuje řada legend, které vysvětlují, jak lidé přišli na způsob, kterým z plodů kávovníkového keře uvařit povzbuzující hořký nápoj. Od patnáctého století se traduje třeba tato:

Kalim, arabský pastýř, vyháněl každý den stádo koz na pastvu mezi pahorky. K večeru bylo stádo vždy unavené, cestou zpátky však kozy spásly listy stále zeleného keře a únava byla pryč. Kalim si toho všiml a nenechal si zvláštní příhodu pro sebe. Opat z nedalekého kláštera nechal z keře natrhat listí a plody, které vypadaly jako růžové třešně. Z nich pak v klášterní kuchyni nechal připravit odvar pro mnichy, kteří usínali při dlouhých večerních modlitbách. Osvěžující účinky kávy se ale projevily, jen když byla kávová zrna před zalitím horkou vodou upražena a poté roztlučena. Příhoda se rychle rozšířila a osvěžující nápoj si získával stále nové příznivce.

Tažení Starým kontinentem

Arabové si své kávové tajemství pečlivě střežili. V 16. století se ale káva na lodích Holanďanů dostala i do Evropy. Zpočátku se zde prodávala jen v lékárnách, větší obliby se dočkala až se vznikem prvních kaváren. Vášnivým milovníkem kávy byl třeba francouzský Král slunce, Ludvík XIV. Francouzští, němečtí, italští a holandští obchodníci se snažili získat náskok před konkurencí a vysazovali ve svých koloniích plantáže kávovníku jako o závod. Brzy si povzbuzující nápoj mohli dopřát lidé na celém světě.

Kávová specialitka do vaší kuchařky

Na závěr prvního dílu se naučíme připravit irskou kávu, zmíněnou v úvodu. Zima je za dveřmi a tahle kávička umí zahřát. Na dvě porce potřebujete dvě deci horké vody, 20 gramů kávy, irské whisky a šlehačku na ozdobu. Skleničky vypláchněte vařící vodou a nalijeme whisky. Pokud máte pocit, že si potřebujete osladit život, přidejte podle chuti cukr. Pak sklenky dolijte silnou kávou a ozdobte čepicí šlehačky. Místo pověstné třešinky přidejte na vrch trochu strouhané čokolády.

A příště se těšte na návod, jak připravit tuhle nádheru...

Autor: Zuzana Fuxová / Káva.cz, Recepty.centrum.cz
Foto: Sxc.hu, Buy-original-art.com

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít