Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

2.jpg

Bydlíme s roztoči - ale nemusíme 31.03.2009

Bláznivá doba a stále více nových látek kolem nás alergiím jenom nahrávají. Zrak ani jiný smyslový orgán nás neupozorní na to, co vdechujeme (prach, roztoči), indikátorem je často až alergická reakce, a to už bývá pozdě. Zařizujete byt a jste alergik? Není to žádný problém, pouze je potřeba dodržovat jistá pravidla a zásady. Nabízíme pár užitečných rad.


EkoOtevřít galerii »1. Postelí to začíná

Základem všeho je pokoj, kde spíte. Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude začíná velký boj s roztoči. Lůžkoviny je dobré nechat půl hodiny pred uložením vyvětrat, a pokud to jde, vubec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte dutým vláknem. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně 1x za 14 dnů. Přikrývky a polštáře 1x za 3 měsíce. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost.

Doporučení alergologa: Nezapomínejte na pravidelné čištění matrací, kde život roztočů vzniká. Zde všude se doporučuje použít čistících prostředků proti roztočům, jako je např. přírodní sprej Milbiol. V dětském pokojíčku se snažte odstranit plyšové hračky, které jsou pro alergiky velmi nevhodné.

2. Podlaha

V první řadě nezapomínejte na kvalitní podlahu a snažte se minimalizovat textilie. Koberce či předložky
podlahu sice oživí, ale líbí se i roztočům, kteří se v nich zabydlí. Dobrou variantou je dlažba či plovoucí
podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu, každodenní vytření vlhkým hadrem odstraní prach
i roztoče.

EkoOtevřít galerii »3. Kuchyně

Významnou součástí bytu je pro většinu z nás kuchyně. Při její realizaci nezapomínejte na to, že by její
součástí měla být i vhodná digestoř, která odsaje nejen páry vzniklé pri vaření. Při správné údržbě nám život zpříjemní, naopak roztočům a plísním se dařit nebude.

Doporučení alergologa: Výkonná digestoř je to, na čem se vám doopravdy nevyplatí šetřit.

4. Nábytek

Nepodceňujte materiál, ze kterého je zhotovený nábytek a další předměty v bytě. Alergici by měli
upřednostňovat dobře omyvatelný a na údržbu snadný materiál. Například v drobných rýhách ve struktuře dřeva se více drží prach a hůře se čistí než například sklo. Vhodné jsou proto snadno omyvatelné materiály, jako je plast, porcelán, sklo či kov. Častá údržba je jednoduchá a každé snížení množství prachu snižuje prostor pro roztoče, mikroby a plísně.

Doporučení alergologa: Korek, tkaniny ci těžko udržovatelné materiály nedoporučuji, neboť se na nich snadno usazuje nejen prach, ale i pyl. Vhodné nejsou ani lepené zátežové koberce, které odpařují formaldehyd. To může vést k  toxicko-alergické reakci.

EkoOtevřít galerii »5. Okna, stěny


Záclony už mají svoji slávu dávno za sebou. Dnes je nahradily dekorativní žaluzie. Vybrat si můžete z bohaté nabídky odstínů, materiálů i výrobců. Oproti záclonám jsou i finančně dostupnější a jednodušší na údržbu. Hlavním kritériem by měla být snadná údržba, a to žaluzie splňují. Tapety nahraďte malbou. Vlhkost v bytě uchovávejte kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů. Pravidelné větrání je velmi důležité. Indické prací ořechy jsou zdravější a šetrnější k přírodě Každá koruna se hodí Námraza se nevyplatí Naučte se zhasínat Pozor na otevřené dveře Praní s mýdlovými ořechy není nic složitého Program preferuje komplexní úsporná opatření Solární panely jsou rovněž podporovány Stará televize nemusí zabírat místo ve sklepě Šrotozemšťan čeká i na vaše spotřebiče Úsporné zářivky Úsporný spotřebič je vratná investice Vyloužilé elektro nakrmí Šrotozemšťama Zelená pro výstavbu pasivních domů

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít