Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonaDeti.jpg

Čištění (zubů) hrou 24.04.2008

Dětské zoubky se nemusí čistit, protože stejně vypadnou. Taky přes osvětovou snahu zubařů věříte této povídačce? Tak jí věřit přestaňte, protože stav mléčného chrupu je velmi důležitý pro vývoj stálých zubů. První zoubky totiž drží místo těm druhým, a pokud o ně děti přijdou příliš brzy, čelist se může špatně vyvinout a druhé zuby pak rostou s komplikacemi.


To nejlepší, co pro své děti můžete udělat, je naučit je péči o chrup co nejdříve. A aby i v tomto případě byla škola hrou, pomohou vám barevné zubní kartáčky.

Péče od prvního zoubku

První zub se prořezává někdy kolem šestého měsíce věku a může vaše miminko pěkně potrápit. Jemná masáž dásní prstem a výběr správného kousátka pomůže zoubku rychleji na svět. A už v tomto věku jej musíte čistit od zbytků potravy, zpočátku stačí otírat jej gázou či vatou, až bude zoubků venku víc, přejděte na zubní kartáček.

Už první zoubek vašeho dítěte potřebuje vaši neodkladnou péči. Je důležité, abyste po každém krmení svého potomka očistili chrup od zbytků jakékoli potravy – třeba i od mateřského mléka. Zpočátku postačí stírání prvních zoubků sterilní gázou nebo vatou. S přibývajícím počtem pak začneme používat dětský zubní kartáček. Pozor na olizování dětských lžiček nebo dudlíků, touto cestou můžete dítěti věnovat své vlastní kazotvorné bakterie. Do tří let by měli dětem zuby pucovat dvakrát denně rodiče, později se o to děti mohou pokoušet samy, přesto rodiče stále dočišťují.
Dětský zubní kartáček
Správné nářadíčko

Nejlepší je začít s malým klasickým dětským kartáčkem s rovně zastřiženými štětinami. Když uděláte z pravidelného čistění rodinnou zábavu, dítě si zvyk snadněji vštípí. Pozorně vybírejte také zubní pastu. Důležitým kritériem je obsah fluoru, který se zabudovává do skloviny a zvyšuje její odolnost vůči zubnímu kazu. Jenže vzhledem k tomu, že malé děti většinu pasty spolykají, volte spíše výrobky s nižším množstvím fluoru, které jsou určeny právě pro děti. Pokud chcete vybrat tu správnou, můžete se podívat na doporučení odborníků na stránkách Zdravcentra.cz.

Používáte li doma elektrický zubní kartáček, může se stát, že jej dítě bude vyžadovat taky. Když zvládne základní čistící tahy s obyčejným kartáčkem, můžete mu za odměnu pořídit pucovadlo elektrické, a k tomu ještě krásně barevné.
Kartáček Braun Oral-B
Krása do koupelny

Braun v rámci řady Oral-B přichází s kartáčky Kids Power zdobené dětskými motivy s Disney animáků. Vodotěsná rukojeť je ergonomicky tvarovaná pro dětské ruce a výměnné kartáčkové hlavy jsou zakončeny rozvětvenými vlákny, které čistí zoubky citlivěji. Cena by neměla přesáhnout pět set korun.

Levnější variantu nabízí česká firma Eta. Ve dvou barevných verzích pro kluky a holky přináší stojánek s elektronickým zubním kartáčkem a kelímkem na vodu. Motýl navíc v bříšku skrývá přesýpací hodiny, které přesně odměří, kolik času ještě zoubky potřebují. Kartáček se chlubí rotační hlavou s 4500 kmity za minutu a úhlem otáčení 60 ° a funguje na dvě tužkové baterie. V závislosti na prodejci se jeho cena pohybuje pod třemi sty korun.

Podle odborníků si české děti čistí zuby stále méně častěji. Přitom jim správné zafixování hygienických návyků může v budoucnu velmi usnadnit život. Pomoci může pravidelné žvýkání dětských žvýkaček bez cukru, stále však platí, že pravidelné “dvakrát denně tři minuty” nic nenahradí.


Autor: Zuzana Fuxová / Zdravcentra.cz
Foto: Braun, Eta

Související články



RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít