Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_dumI.jpg

Což takhle postavit si nízkoenergetický dům? (I.) 05.04.2008

Vlastní nemovitost je jedním ze snů téměř každého člověka – důvod je samozřejmý, dům jako takový je symbolem stability, jistoty, soukromí a intimity. Může tomu tak být z mnohých příčin, ať již čistě osobních (vlastní kus země ohrazený od okolí plotem, životní prostředí, do něhož lze zasahovat jen těžce), tak právních (vlastnické právo požívá silné ochrany). Dům či domek je tedy předně místem klidu a rodinné pohody, ne nadarmo se zde objevují metaforická přirovnání typu „hnízdo”.


Stavbu jako takovou je však nutné vnímat jako významný závazek, její údržba a provozování je spjato s mnohými povinnostmi, které mají velmi často povahu plnění peněžního. Odhlédněme od úvah a položme si tedy základní otázku. Jak lze ušetřit při zachování vysokého standardu bydlení?

Vyplatí se nízkoenergetické domy?

Utvořme modelovou situaci – pan M. je vlastníkem stavební parcely a přemýšlí nad koncepcí budoucího bydlení. Bude stavět a uvažuje, jak omezit náklady. Stavební materiály i práce jsou dnes drahé, přibylo stavebních technologií a prvků, o kterých jeho otec neměl ani ponětí a přitom stavěl – nač lepit na dům polystyrenové desky? Když je nekoupím, tak ušetřím, stejně to je k ničemu, stačí pár náklaďáků obligátních tvárnic, míchačku si půjčím od souseda a nějak to zvládneme... Plynu je dost, čerpadlo patří tak akorát do studny a horkou minerální vodou se kurýruje sousedova manželka.
Ruina
Pan M. zřejmě asi neví, jak roste cena energií a ostatních médií – „kubík” pitné vody je stále větší cenností, roztočit elektroměr je v dnešní době důkazem bohatství a mít v zimě v konvenčním domě 25 °C – to svědčí o dobré finanční situaci. Stavba domu je velice komplikovaným předsevzetím a pan M. zřejmě nikdy neviděl zfušované dílo, kdy pojem tepelný most byl vpravdě nikoli abstraktní, ale zcela konkrétní spára šířky několika centimetrů. Jak tedy přistoupit ke stavbě domu, který vás bude stát o něco více, zároveň však vám v letech provozu přinese rozsáhlé úspory při vytápění a provozu?

Kam s ním?

Prvním významným činitelem při záměru vystavět nízkoenergetický dům je samotná lokalizace stavby – zde lze mluvit o dvou případech: Pokud jste vlastníkem pozemku a chcete na něm umístit nízkoenergetický dům, pak je pro vás rozhodující, jak budete stavbu orientovat v rámci pozemku. Oproti tomu se může také stát, že konkrétní parcelu nemáte, ale disponujete slušným obnosem uloženým v bance – pak nezbývá než jen vybrat místo, které je pro umístění nízkoenergetického domu přímo ideální.
Okna
Zcela perfektní lokalitou pro výstavbu je jižní svah – sluneční paprsky na plochu dopadají po většinu roku. Tato skutečnost má předně energetický význam, neboť právě nezbedné fotony mohou ohřívat vodu v kolektorech (umístěných například na střeše domu), ale také přitápět obytné místnosti (pasivní solární zisk – prosklenými plochami do domu září sluneční paprsky a ohřívají místnosti), což se ale v letním období projevuje intenzivním tepelným ziskem a přehříváním interiéru. Je proto nutné myslet na žaluzie. Střešní okna se nedoporučují, protože právě jejich zastínění je zřídkakdy optimálně účinné a v červnu se můžete v podkrovních prostorách cítit jako ve skleníku.

Pro využití slunečního záření je také nezbytné si uvědomit, že vzrostlý les či silo za zády velmi efektivně zastíní rozlehlou plochu a pak je samozřejmě bezvýznamné, že váš nízkoenergetický dům má téměř veškerá okna orientována na jih... Ideální místo tedy přibližně známe, příště si řekneme něco o samotné konstrukci a tvaru stavby.


Autor: Petr Špetlák
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít