Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_dumI.jpg

Což takhle postavit si nízkoenergetický dům? (II.) 12.04.2008

Volným navázáním na úvodní článek našeho seriálu věnovaného výstavbě nízkoenergetického domu a problematice, která je se stavbou obdobného druhu spjatá, přecházíme ke tvaru a konstrukčnímu řešení samotného domu.


Otázka tvaru domu je na první pohled věcí nepříliš komplikovanou, ovšem současným trendem je vše podřizovat módě a veškeré projevy konzervativního přístupu nejen k architektuře (byť v oblasti drobné výstavby) jsou obecně v neoblibě – každý se chce vymykat, zvýraznit svou pozici v rámci celku.

Podnikatelské baroko

Znáte pojem podnikatelské baroko? Určitě vaší pozornosti neušly vily podivných tvarů charakterizující se nejen často nesourodými prvky v kontextu celku (například naprosto nevhodné kombinace tvaru celé stavby a obrysů oken, popřípadě podivné kombinace barev fasády a ostatních ploch, zejména střešní krytiny či vstupních dveří a garážových vrat) a také elementy, které bychom běžně hledali v městských památkových rezervacích (není problémem na „kostku“ naroubovat balustrády v odstínu alabastru, jejichž tvary jsou více než barokní, dalším oblíbeným vzorem jsou klasicistní římsy).
Podnikatelské baroko
Pro nízkoenergetický dům si lze pomoci poučkou klasika, resp. její adaptací – pokud je žena krásná, pak je stěží věrná, pokud je však věrná, s krásou bývá na štíru. Tedy v přenesené formě – pokud chceme skutečně úsporný dům, omezíme výstřelky a tendujeme ke klasické, geometricky pravidelné formě, neboť ta zajišťuje lepší funkce energetické úspory a omezuje negativní jevy v oblasti transferu energie – každý výčnělek aspiruje na povýšení do funkce tepelného mostu.

Nestavte teplu mosty ven z domu

Tento pojem je v současné době ve stavebnictví silně diskutován, ale ve skutečnosti se pod ním často skrývá klasická „fuka“ – prostor, kterým proniká imise z okolí, škvíra, kterou uniká teplo. Pokud jste někdy obývali budovu staršího data, pak si možná pamatujete praskliny (fráze z kategorie „poslední slova před...“ – to jen pracuje barák, vono to tak praská...) či plochy ozdobené plísní. Zmíněné okrasy malby jsou příznačné pro výskyt tepelných mostů. Jen důsledná prevence a tedy od počátku důsledně provedená eliminace tohoto negativního jevu (nebojte se investovat do silnější izolace, každý dnes zná pojem extrudovaný či klasický polystyrén) vás uchrání od tepelných ztrát a vnikání vlhkosti, prachu a ostatních nezvaných hostů.

Problémem je také alokace dlouhodobě nevytápěných místností – i zde dochází k ochlazování stavby, proto je vhodné a nutné tyto místnosti od ostatních částí domu důkladně izolovat. Často jsou tyto prostory umisťovány na severní stranu domu, pak působí jako přirozené překážky přímého střetu vytápěných prostor a exteriéru (severní strana je totiž obecně „studenější“, viz první díl našeho seriálu).

Izolovat musíme i podlahy (teplota půdy je totiž od přibližně třímetrové hloubky konstantní po celý rok a dosahuje hodnot v rozmezí 3-8 ° C) a to nejen pod nevytápěnými místnostmi, ale pod celou stavbou (pokud zamýšlíme instalaci podlahového topení, pak je nutné dbát na izolaci obzvláště – nemáme totiž záměr ohřívat krtkům jejich příbytky, ale topit ve vlastním domě).

Nechte vzduch cirkulovat správně

Otázka cirkulace vzduchu v domu bude prozatím poslední, na kterou se dnes zaměříme – tedy cirkulace vzduchu také vede ke zvýšení pocitu tepla a další tepelné úspoře. Přirozenou cestou se dá ve vícepodlažní budově zajistit přítomností prostor (schody, průduchy apod.), umožňujících stoupání teplého, slunečním zářením ohřátého vzduchu vzhůru – fyzika funguje a dvě masy plynu o rozdílné teplotě zajistí proudění a postupné ohřívání studeného vzduchu.

Pokračování příští týden, kdy nakoukneme do sortimentu nejbližších stavebnin.


Autor: Petr Špetlák
Foto: Sxc.hu, Wikimedia.org

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít