Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_dumI.jpg

Což takhle postavit si nízkoenergetický dům? (III.) 19.04.2008

V posledním článku našeho seriálu jsme skončili slibem návštěvy nejbližších stavebnin. Lidé totiž nedokáží být v ohledu stavebních materiálů soběstační jako ptactvo či hmyz, musí získávat hmoty a nástroje od jiných.


V současnosti je nabídka stavebních materiálů bohatá, rovněž technologie díky svému množstevnímu zastoupení vyžadují podrobnější studium. V případě nízkonenergetických domů nelze mluvit o ideálním, jediném vhodném konstrukčním postupu a jediném vhodném materiálu, je nutno provést volbu s ohledem na dostupnost zdrojů, zkušenosti stavebníka, hloubku peněženky investora a erudici dělnictva. Co neplatí o konkrétní stránce věci, to spíše pak platí o zásadách obecných:

1. Stěna musí izolovat – zde si uveďme odkaz na exkurs o tepelných mostech, v rámci kterého jsme se snažili nastínit problematiku tepelných ztrát.

2. Stěna může „jen“ izolovat – mluvíme o obvodové stěně stavby, o jakési tváři domu, nemusí tedy být nosným elementem budovy. Jen konzervativní zedník vám řekne, že úkolem štítu je být hradbou – roli Atlase mohou stejně dobře zastat vnitřní stěny. V případě volby tohoto konstrukčního řešení pak odpadá většina starostí s tepelnými mosty, protože vyhotovení obvodových zdí se může plně podřídit funkci izolační.

3. Není zdivo jako zdivo – představa, že zeď o mocnosti 50 cm je jen padesáticentimetrovou tvárnicí, je chybná. V současné době je vhodné šetřit na šířce tvárnic a zbytek dohánět tepelnou izolací (např. extrudovaném polystyrenu). Stejně tak se tento trend projevuje u dřevostaveb, kdy lze často vidět konstrukci, jakýsi skelet či kostru, jenž je z jedné strany (vnitřní) obložena OSB deskami či jiným materiálem dřevovláknité povahy (jistěže s nutnou izolací, geotextilií, parozábranou atd.) a do vzniklých pláství je vkládána izolace (skelná vata apod.).

4. Omítka není jen okrasa – v našich zeměpisných podmínkách, na rozdíl od např. bývalého Pruska (známá klinker-ziegel), je omítnutá stavba standardem – omítka ale není jen tváří domu, nemá jen funkci estetickou, nýbrž také izolační (jedná se o další vrstvu) – proto lze jen doporučit důkladné provedení omítek nejen po straně exteriérové, ale také vnitřní (zde musí být omítka kvalitní už jen z důvodu aplikace štuku, nepředpokládám, že stěny budou obloženy sádrokartonem). Izolační vlastnosti má i např. vrstva keramických obkladů či palubek, lze ale také dozdít. Barevná fasáda
Účelem je samozřejmě najít ideální rozpoložení sil, tedy jakousi harmonii mezi izolací a konstrukcí, vše samozřejmě s technickými normami a požadavky projektu. Např. domy stavěné v záplavových územích je vhodné koncipovat jako stavby z betonových tvárnic, prolévaných opět betonem s příměsí kamene či štěrku – jak víme, betonu voda nevadí, proto se při povodňové vlně kromě porušení statiky vnějšími silami nemusíme bát vepřovicového efektu (situace, kdy domy z nepálených cihel po povodních padají jako hrady z písku).

Pokud budujeme podkrovní obytné prostory, pak nesmíme zapomenout na přehřívání místností lokalizovaných bezprostředně pod střešní krytinou – vhodným řešením je jak aktivní jev – tedy nucená ventilace, tak pomoc pasivní – poctivá izolace.
Příště si řekneme, jaké funkce plní okno a také něco více k vytápění.


Autor: Petr Špetlák
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít