Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_dumI.jpg

Což takhle postavit si nízkoenergetický dům? (IV.) 26.04.2008

Další díl našeho seznámení se s základními zásadami výstavby a výbavy nízkoenergetického domu bude věnován prvku, jenž je v počítačovém světě symbolem nepodařeného díla. Mluvit dnes budeme o oknech.


Okno není pouze okem do světa, jakousi sítnicí, na níž se promítají výjevy z nejbližšího okolí (zde samozřejmě záleží na čistotě skla, neboť flekaté okno dokáže v tomto směru divy). Je rovněž v rámci nízkoenergetického domu plochou, kterou do interiéru pronikají významné tepelné zisky v podobě slunečního světla.
Okno
Starší ročníky se těmto slovům dost možná podiví (a oprávněně, statisticky okny uniká až 40 procent tepla!), protože odedávna okno vnímaly jako zdroj vad tepelné izolace, tepelný most – vzpomeňme na polštářky či šišky z textilu, plněné peřím či cupaninou, které byly od podzimu do jara neodmyslitelnou součástí prostoru mezi okny. Dnes tomu tak není – s nástupem moderních technologií se dokázal najít způsob, jak únikům energie zabránit a získat na pravé straně rovnice tepelný zisk – tepelná ztráta kladné číslo.

Vraťme se do školních škamen a zavzpomínejme na slova typu koeficient či jednotku kryjící se pod slovem „kelvin“ – zde mi dovolte malou odbočku – slyším to jako dnes, kdy v této disciplíně tápající spolužačka byla nesmlouvavou absolventkou pedagogické fakulty napomínána ve stylu: „Nikoli stupňů Kelvina, ale Kelvinů!“. Kvantifikovaným projevem výše popsaných jevů je koeficient tepelné propustnosti U, jeho jednotkou je W/m2K. Roli zde tedy hraje plocha v metrech čtverečních, teplota v Kelvinech a výkon (obsahuje tolik nutný čas – za jak dlouho vám teplo uteče?). Kvalitní okno (ale řekněme si upřímně, standardně kvalitní) má hodnotu veličiny U okolo 1–1,2 W/m2K, vyskytují se ale okna s tepelnou propustností oscilující okolo 0,5 W/m2K, co je skutečně velmi příjemné číslo. Jak je to ale možné?
Okna
Dnešní producenti jako standard nabízejí okna z dvou skleněných tabulí, existují však také již okna s větším počtem skel, takzvaná trojskla – jsou těžší, ale vzhledem k tomu, že v nízkoenergetických stavbách jsou otevíraná (tedy nikoli pevná) okna v menšině, tak tento manipulační nedostatek (ale i tuto skutečnost lze eliminovat nahrazením jedné tabule fólií) odpadá a nutno říci, že mají spíše řadu přínosů, kladů a plusů. Předně dvě vrstvy mezi skly, které jsou vyplněny velmi často inertním plynem, který podporuje izolační funkci (zde mluvíme například o argonu). S rozumem bývá vyřešena i otázka rámečků skel (distančních), které jsou velmi často tepelným mostem (obložení vodivého materiálu izolantem, například dřevem, popřípadě hlubší zasazení do rámu okna).

Bratr autora má ovšem s dobrými izolačními vlastnostmi trojskel zkušenost i negativní – v zimě může docházet k omrzání skel, které v zvláště intenzivní míře může omezit i výhled. Tuto skutečnost lze také eliminovat a v porovnání s přínosy (rovnou si řekněme, že dobře izolující okna jsou alfou a omegou nízkoenergetického domu) věcí zanedbatelnou.

V další části našeho příběhu se konečně dostaneme ke slibovanému vytápění, tak tedy za týden!


Autor: Petr Špetlák
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít