Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_dumI.jpg

Což takhle postavit si nízkoenergetický dům? (V.) 03.05.2008

V dnešní části našeho seriálu se budeme zabývat energeticky náročnou otázkou – vytápěním. Vedle ohřevu teplé vody je systém vytápění přímo vnímán jako energetická investice, neboli takzvané „pálení peněz v kamnech“ – dnes bychom mohli tento příměr modifikovat, například uvést nikoli kamna, ale kotel, elektrický přímotop či jiné zdroje tepla, které ale v současnosti již pocit marnotratnosti nevyvolávají. Na ně se podíváme blíže.


Problémem nízkoenergetického domu je především to, že na trhu je málo technologií, které mají optimální výkon pro stavby s nízkou ztrátou energie (mluvme o hodnotách do 10-12 kW). Při vyslovení těchto slov si mnozí z nás vzpomenou na příslovečné „piliňáky“. Díky jejich nízké akumulační schopnosti a regulační funkci docházelo často k následující situaci – buď byla místnost, vytápěná tímto typem kamen, přetopená, či naopak po vyhasnutí kamen následoval poměrně rychlý úbytek tepla a tím i vznik subjektivního pocitu chladu.
Oheň
Je tedy potřebné vybrat takový vytápěcí systém, který nebude zbytečně generovat vysoký výkon (kamna rudá, roury bílé, avšak okna jsou otevřená, neb v místnosti je na padnutí), ale zároveň bezpečně zajistí požadovaný tepelný komfort.

Vyměňujte vzduch

S technologií vytápění souvisí i větrání, tedy přívod čerstvého vzduchu do obývaných prostor. Základní poučka říká, že by se (v době obývání místností) měl za hodinu vyměnit vzduch o objemu cca třetiny až poloviny místnosti; pokud je místnost neobývaná (odjezd uživatelů na víkendový výlet či delší dovolenou), pak hodnota výše uvedená klesá na desetinu. Důvodem zajištění větrání je především odvod vlhkosti a nežádoucích látek, které pod vlivem různých faktorů, například slunečního záření, v obývané prostoře vznikají.

O jejich existenci se můžeme snadno přesvědčit vstupujíce do dlouho nevětrané místnosti, která po určité době začíná páchnout „kobercem“ či „skříní“. Při větrání dochází však k přirozenému jevu – čistý (či lépe čerstvý) vzduch je přiváděn z exteriéru, a tím pádem má tedy nižší teplotu, než je požadovaná teplota okolí. Tuto skutečnost lze eliminovat jednoduchým způsobem, který připomíná moderní elektrickou lokomotivu – lokomotiva při brzdění maří energii vloženou do zrychlení (co se projevuje například tepelnou energií – zahříváním brzdového obloží), není tedy nic jednoduššího než při brzdění energii opět vyrobit a vrátit jí do napájecí sítě.
Kohoutek
I u domu je tento rekuperační princip zachován – vzduch určený k opuštění místnosti předá svou energii svému nástupci, to jest vzduchu čerstvému. Celý tento proces probíhá v takzvaném rekuperačním výměníku (název skutečně překvapivý...) a má výhodu nejen v ohřevu místnosti v zimě, ale také v ochlazování obydlí v letních měsících (neboť chladnější vzduch odcházející z místnosti „převezme“ tepelnou energii od vzduchu z okolí). Tato technologie je v současnosti poměrně populární, překážkou může být stejně jako v případě tepelného čerpadla cena.

Netopte, dotápějte

Ideálním řešením pro vytápění se zdá být následující schéma: vysoké tepelné zisky ze slunečního záření (viz kapitola o oknech) + kvalitní izolace stavby (také jsme o tomto aspektu nízkoenergetického domu již mluvili). Cílem totiž není vytápět, ale jaksi „dotápět“, tj. dorovnat rozdíl mezi tepelnými zisky získanými ze slunečního záření, jižních svahů, a požadovaným tepelným komfortem.

Pokud si tuto zásadu uvědomíte, pak dojde k tomu, že dost možná vezmete na milost i elektrický přímotop – jeho cena, instalace a obsluha (i tyto náklady je nutné při kalkulaci investice zohlednit) je v porovnání s mnohými moderními řešeními zanedbatelná a v kombinaci s estetickým a funkčním prvkem – krbem na dřevo – který má uzavřený oběh a je skutečně mnohdy lepší podívanou než snažení hokejové reprezentace, vytvoří pocit čistého a pohodlného domova. Toto je ovšem jen jedno řešení, každý dům má jiné parametry a proto se může ukázat, že co má soused, nemusí nutně vyhovovat mně a tím pádem já si pořídím akumulační nádrž, neboť mám vysoce výkonný kotel a nechci „topit pánu Bohu do oken“.


Autor: Petr Špetlák
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít