Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_dumI.jpg

Což takhle postavit si nízkoenergetický dům? (VI.) 10.05.2008

V dnešní části volně navážeme na předchozí díl našeho seriálu, věnovaného konstrukci a vybavení nízkoenergetického domu, neboť si řekneme něco více o systémech ohřevu teplé vody.


Přívod vody do kapacit obývaných lidmi má dlouhou historii, ale lze tvrdit, že obecným standardem se přístup ke kohoutku s tekoucí vodou stal až ve 20. století. A to nikoli bezvýjimečně, mnozí z nás si ještě pamatují letní prázdniny na chalupách či chatách se studnou. Výše uvedené platí i o vodě teplé, i když ani zde pojmy „kamnovec“ či „brutar“ (obchodní značka koupelnových kamen, která v současnosti již zdruhověla a stala se synonymem pro tento způsob ohřevu vody) také zcela nevymizely.

Rozvoj = elektrifikace…

Tato rovnice platila do dob, které byly sametově završeny, a s ní i souvisí jeden z hlavních způsobů ohřevu vody, tedy v elektrickém bojleru. Druhým obvyklým řešením vedoucím k zajištění vytápění a ohřevu vody je instalace plynového kotle či případně karmy. Mnozí z nás jsou zvyklí právě na hukot karmy či omezené objemové možnosti bojleru, občas se lze setkat i s průtokovým ohřívačem, toto zařízení je však častější v rekreačních stavbách, tedy chatách a chalupách.

Pro nízkoenergetický dům se i vzhledem k potřebám vytápění hodí využít aktivní zisky slunečního záření – tedy ohřívat vodu v střešních kolektorech, a to po celý rok, zimu nevyjímaje! První výhodou je možnost instalovat střešní kolektor na jakoukoli budovu, zásadou je ovšem počítat s zatížením střechy a její orientací správným směrem. Nelze předpokládat, že střecha zastíněná mohutným dubem či ještě honosnějším panelovým domem zajistí do kuchyně a koupelny vodu odpovídající teploty.

Problémem nemusí samozřejmě být jen stín, ale rovněž přírodní podmínky v místě lokalizace stavby. V tomto ohledu platí pro Českou republiku obecná zásada, zde uveďme zjednodušené znění – v létě jsou energetické zisky velmi vysoké a získaná energie překračuje požadavky uživatelů, zatímco v zimě naopak hodnota energie čerpané přímo ze slunce klesá a pro pokrytí spotřeby je nutné počítat s většími plochami kolektorů. Tato skutečnost ovšem neznamená, že je kolektor řešením nevhodným.
Slunce
Pro instalaci kolektorů platí několik základních pouček a pravidel. Základní veličinou je především čas, tedy je nutné si spočítat dobu osvitu konkrétní plochy, dále je nutno znát intenzitu světelného záření, která klesá s rostoucím znečištěním atmosféry (tento jev se projevuje především v okolí tepelných elektráren a jiných závodů produkujících vysoké množství exhalací). K těmto dvěma přistupuje dále výše uvedená orientace, která je opět jižní s mírným odklonem, co v praxi znamená 35°-45°.

I kočka má radši slunce

Otázku existence přirozených stínů jsme nastínili výše, sama o sobě je věcí logickou a přirozenou, neboť i kočka se vyhřívá na slunci a nikoli ve stínu lípy. Konstrukční charakteristika nemovitosti je samozřejmě velmi podstatná, na střechu neodpovídající únosnosti nelze instalovat velkou zátěž v podobě kolektoru. Se střechou souvisí i její sklon, protože samotný sklon kolektorů má vazbu na účinnost systému ohřevu vody – pro celoroční provoz se doporučuje sklon o hodnotě přibližně 45° k vodorovné rovině.

Také způsob využití stavby a tím i období vysoké spotřeby teplé vody v určitém období hrají svou roli, parametry kolektorů lze totiž také koncipovat pro sezónní řešení ohřevu vody a jejich účinnost orientovat například na léto, kdy do vašeho dětského tábora přijíždí jedna výprava za druhou.

A když už je řeč o táborech… Pro děti je kolektor zcela běžnou věcí, znají jej ale určitě v zjednodušené podobě plechového sudu natřeného na černo.

Příště si řekneme něco více o technickém řešení ohřevu vody v kolektorech.


Autor: Petr Špetlák
Foto: Scx.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít