Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_dumI.jpg

Což takhle postavit si nízkoenergetický dům? (VIII.) 24.05.2008

V části našeho příběhu věnovaného vytápění jsme mluvili o mnoha způsobech kombinace jednotlivých topných systémů – padala slova typu kotel, tepelné čerpadlo, rekuperace... Dalším řešením vytápění nízkoenergetického domu je mezi jinými i moderní krb. Zkusili jste ho někdy nakrmit biomasou?


Pec byla vždy symbolem pohody, klidu, což mnohdy přerostlo do neomezené lenosti, příkladem může být i dobře známá pohádka o Honzovi. Moderní krby mají odpovídající účinnost, bývají uzavřené, díky čemu je eliminováno neustálá likvidace prachu a sazí, a konečně jejich estetická funkce je dosti značná. A jestli jde o estetiku, tak si každý vybere dle svého gusta, na trhu je nabídka více než bohatá. Dnes ale nebudeme mluvit o samotných konstrukčních a funkčních principech tohoto tradičního vybavení každé vesnické chalupy, řekneme si, čím krb živit. A nejen krb...

Biomasa? A proč ne?

V poslední době je tento výraz poměrně frekventovaný, zná jej každý – biomasa. Je to vlastně kategorie, která v sobě zahrnuje mnoho různých zdrojů, které však mají jedno společné a tím je bio původ. Bio, tedy jak rostlinný, tak živočišný. Mnozí z nás pěstují na chalupě rychlé dřeviny typu vrba či topol, vhodná bývá i bříza. Pro drobné uživatele lze pak připomenout i sekundární zpracování trávy, mezistupněm mezi zdrojem a plápolajícím plamenem v kamnech totiž bývá kráva, tento způsob vytápění kravskými výkaly byl v minulosti v určitých oblastech poměrně obvyklý.

V současnosti se v některých částech světa běžně používá energie, získaná z metanu, jehož původ je stejně prozaický ovšem s tím rozdílem, že původcem je prase. Racionalizace postupuje i v zemědělství a proto se dnes můžeme setkat u kravínů se sily na zpracování kejdy. Ale co biomasa a nízkoenergetický dům?
Alej
Vhodné pro zpracování biomasy jsou především odpadní zdroje, tedy zbytky ze zpracování biologického materiálu v jiných procesech. Pro nás je ale odpadní biomasa zpracovatelná jen zčásti, neboť rostlinná biomasa typu tráva či sláma vyžaduje složité technické vybavení, speciální kotelnu, proto se většinou využívá v rámci obecních kotelen a dálkového rozvodu tepla, naše možnosti jsou omezené, budeme se orientovat na biomasu dovolující termochemickou syntézu. Drobný uživatel může využít především odpad lesního původu, co ve zkratce znamená vysbírat les od odřezků a vykopat pařezy. Lepším pramenem energie je průmyslový dřevní odpad, mnozí si z dětství pamatují kamna spalující piliny.

V dnešní době ekologicky zaměření a drobní uživatelé vytápějí své příbytky biomasou tuhého a plynného skupenství, lisování olejů ustupuje do pozadí. Populární jsou v první řadě štěpky a peletky. Kamna na peletky jsou zařízením podobným indukční varné desce, nelze v nich tedy topit jen tak něčím – zkuste na indukční desce ohřát vodu ve smaltovaném kotlíku. I další aspekt mají tyto dvě moderní technologie podobný, je jím cena. Provozní náklady jsou ve srovnání s ostatními způsoby využití biomasy vyšší, výhodou je ale automatická regulace vytápění, peletky jsou dávkovány do topeniště bez zásahu lidské ruky.
Pole
Jistá renesance dřevoplynu nastala právě s růstem uvědomělosti lidstva v otázkách životního prostředí. Médium, které spasilo veřejnou i individuální dopravu v průběhu druhé světové války, se vrací s zplyňujícími kotli na dřevo. Existují dva druhy kotlů na dřevoplyn – v obou dochází k výrobě plynu přímo z biomasy, u jednoho typu probíhá aerobní produkce plynu, tedy prosté hoření a tím i bezprostřední využití plynu přímo při jeho vzniku, zatímco druhá technologie stojí na anaerobní produkci plynu, jenž je odváděn a dále zpracováván jako jiná média. Výhodou dřevoplynu je vyšší účinnost a opět automatická regulace, navíc lze dřevoplynový kotel využít i pro ohřev teplé vody do domácnosti.

Je jaro, zasaďte vrbu nebo topol...


Autor: Petr Špetlák
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít