Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

1.jpg

Desatero tipů na úsporné vaření 16.03.2011

Víte, že způsob, jakým vaříte, má vliv na celkovou výši spotřeby elektrické energie a vody v domácnosti? Jestliže chcete ulehčit rodinnému rozpočtu, vsaďte na úspornou přípravu pokrmů, díky níž ušetříte až několik stovek ročně.


Ptáte se jakým způsobem? Tak čtěte dále. V následujících řádcích vám totiž předložíme desatero tipů na drobné úspory energie během vaření.

Desatero tipů na úsporné vařeníOtevřít galerii »1. Nevařte bez pokličky
Při vaření bez pokličky se zvyšuje spotřeba energie až čtyřnásobně. V rámci ekonomického vaření ji tedy neváhejte použít. Dávejte rovněž pozor na to, aby poklice doléhala. Nepřiléhající poklice totiž může způsobit dvakrát až třikrát vyšší spotřebu energie.

2. Pořiďte si tlakový hrnec
Tlakový hrnec je výborným pomocníkem, který až o padesát procent ušetří energii potřebnou na vaření, a navíc zkrátí dobu přípravy konkrétního pokrmu až o čtyřicet procent. Hodí se zejména pro přípravu tradičních pokrmů jako například masových vývarů, svíčkové, guláše, španělských ptáčků nebo roštěnek.

3. Vodu neohřívejte na sporáku, ale v rychlovarné konvici
Vodu na párky, rýži, těstoviny nebo brambory ohřívejte v rychlovarné konvici, nikoli na sporáku. Rychlovarná konvice má totiž menší tepelné ztráty. Navíc, je dobré ohřívat v konvici pouze tolik vody, kolik sami potřebujete.

4. Velikost hrnce přizpůsobte velikosti varné plochy
Rozměr dna hrnce či pánve by měl odpovídat velikosti varné plochy. V případě, že je hrnec menší třeba o tři centimetry než varná plocha, může dojít až k třicetiprocentní ztrátě energie. Také nerovnost dna nádoby může zvýšit spotřebu energie o dalších třicet procent.

5. Pozor na typ sporáku
Elektrické sporáky s litinovými plotýnkami a sporáky plynové mají prakticky stejnou spotřebu. Úspornější takřka o deset až třicet procent jsou ovšem elektrické sporáky se sklokeramickou deskou. Za nejúspornější pak lze označit indukční varné desky.

Desatero tipů na úsporné vařeníOtevřít galerii »6. Vařte s nezbytně nutným množstvím vody
Větší množství vody prodlužuje dobu vaření, a tím pádem způsobuje i větší spotřebu energie. Při vaření tedy používejte nezbytně nutné množství vody. Pro představu: jestliže použijete jeden litr tam, kde by stačilo čtvrt litru, vzroste spotřeba energie o sedmdesát pět procent.

7. Využijte tepelné setrvačnosti
Máte-li doma elektrický sporák s litinovými plotýnkami nebo se sklokeramickou deskou, klidně jej pět až deset minut před ukončením vaření vypněte a využijte jeho tepelné setrvačnosti.

8. Jídlo ohřívejte v mikrovlnce
Jednotlivé pokrmy se v mikrovlnné troubě na rozdíl od plynového či elektrického sporáku ohřívají přímo a rovnoměrně. K ohřátí jídla v mikrovlnce vám postačí dvě tři minuty, a tím pádem ušetříte i značné množství energie.

9. Používejte hrnce z nerezové oceli
Určitě není dobré podcenit ani to, z jakého materiálu je vyrobeno nádobí, na němž vaříte. V případě hrnců je ideálním materiálem nerezová ocel, která dobře vede teplo.

10. Využijte své zručnosti
Pokud chcete vyšlehat tuhý sníh z bílků, nakrájet chleba či nastrouhat sýr, vsaďte na svou manuální zručnost a v zájmu šetření vynechejte jakýkoliv elektrický spotřebič jako třeba mixér, elektrický kráječ či kuchyňský robot.

Autor: Alena Štouračová
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít