Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Dětský ráj, aneb jak zařídit pokoj pro nejmladší členy domácnosti 01.11.2010

Dětský pokoj je pro dítě celým světem. Pokojíček je totiž prostorem nejen ke spánku a k dětským hrám, ale je také místem na práci a učení. "Proto je důležité, aby vybavení dětského pokoje bylo maximálně přizpůsobeno věku a potřebám dítěte," připomíná Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz


Dítě by se ve svém pokoji mělo cítit spokojeně a pohodlně, to zajistí praktický a především bezpečný nábytek. Do dětského pokoje tedy vybíráme zařízení, které je dostatečně pevné a nemá ostré hrany. Samozřejmostí je zdravotně nezávadný materiál. Příjemnou atmosféru v pokoji podpoříme tlumenými barvami. "K udržení dětské pozornosti se nejlépe hodí nábytek v pastelových barvách, výrazné barvy, jako je červená a oranžová, dítě naopak rozptylují. Aby však pokoj nepůsobil fádně, můžeme ho doplnit o veselé dětské obrázky," radí Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz.

Zdravé spaní

Pro vývoj dítěte je nejdůležitější zdravý spánek, který zajistí pouze vhodná postel s kvalitní matrací. Proto je třeba vybírat dětskou postýlku se zvýšenou pozorností. Abychom nemuseli rostoucímu dítěti kupovat neustále nová lůžka, je možné již pro předškoláka pořídit postel s běžnými rozměry 90 x 200 centimetrů. Oblíbenou alternativou je takzvaná rostoucí postel, která umožňuje roztažení délky ze 140 centimetrů až na dva metry, postýlka tak roste spolu s dítětem.

"Každé lůžko je třeba opatřit kvalitní matrací s lamelovým roštěm pro správné podepření páteře během spánku. Dětskou matraci můžeme zvolit z přírodních materiálů, které nedráždí dětskou pokožku a nezpůsobují alergie. Výhodou je, když má matrace snímatelný potah, který lze snadno udržovat v čistotě," doporučuje Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz. Pokud dítěti čteme každý den před spaním pohádky, můžeme k posteli umístit pohodlné křeslo, ve kterém si po dlouhém dni odpočineme. V případě, že bude křesílko rozkládací může posloužit také jako příležitostné lůžko pro kamaráda.

Prostor pro učení


Čím je dítě starší, tím více času tráví u psacího stolu. Proto je nezbytné přizpůsobit pracovní plochu jeho požadavkům. Dnešní trh nabízí kromě postelí také rostoucí stoly a židle, které jsou ideálním řešením právě do dětského pokoje. Nábytek je výškově polohovatelný a umožňuje správné nastavení vzhledem k výšce dítěte. Sedák židle by měl být nastaven tak, aby se dítě při sezení vždy dotýkalo nohama podlahy. Ergonomicky tvarovaná opěrka židle by měla dítěti sahat jen pod lopatky, díky tomu bude podporovat správné sezení.

Výšku stolu volíme tak, aby lokty spočívaly v pravém úhlu na pracovní desce. Velikost pracovní plochy se liší podle věku dětí a jejich nároků. "Zatímco předškoláci si vystačí s rozměry 75 x 100 centimetrů, pro starší děti se doporučuje délka stolu nejméně 140 cm," říká Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz. Například teenageři budou vyžadovat místo pro PC sestavu. K tomu to účelu jsou určeny kvalitní PC stoly, které mají dostatek pracovní plochy a hlavně vyvýšený pult pro monitor tak, aby byla obrazovka v úrovni očí.

Osvětlení

Nedostatečné světlo při práci a čtení kazí zrak. Z tohoto důvodu by obzvláště dětský pokoj měl být správně osvětlen. Kromě středového světla můžeme pokojík vybavit lampičkami v blízkosti postele a zejména na pracovním stole. Světlo je třeba umístit tak, aby si školák při psaní úkolů nestínil. Pokud je dítě pravák, mělo by světlo dopadat od jeho levé ruky. Lampička k psacímu stolu by měla být opatřena klouby, které nám umožní nastavení správného úhlu dopadu světla. U dětí nízkého věku, které mají strach ze tmy, je důležitá lampička u postele. Pro tyto případy můžeme k postýlce umístit dotykovou noční lampu, kterou dítě kdykoliv jednoduše rozsvítí. Lampa poskytuje pouze tlumené světlo, které neruší spánek.

Herní zóna

V dětském pokoji kromě zázemí pro spánek a práci nesmí chybět místo na hraní. Herní zóna by měla poskytovat dostatek volného prostoru pro pohyb, proto by v jejím bezprostředním okolí neměl být umístěný nábytek s ostrými hranami. Na podlahu je vhodné položit kusový koberec s protiskluzovou podložkou, který zajistí pohodlné hraní a zamezí nebezpečí uklouznutí. Do herního koutku můžeme pro oživení umístit sedací vaky s veselým designem nebo závěsné houpací křeslo, o které se budou děti přetahovat.

Úložné prostory

Velká spousta oblečení a hraček, které se často válí po celém pokoji, je potřeba někam uklidit. Dítě by mělo mít k dispozici co nejvíce úložných prostor. Nejlepším řešením jsou lehce uzavíratelné skříňky, kam se jednoduše uskladní všechny věci. Nevýhodou oblíbených policových systémů je, že se na ně příliš práší a vyžadují náročnější údržbu. V otevřených policích jsou také dobře vidět neuspořádané věci a nepořádek. Vhodným kusem nábytku do dětského pokuje jsou nízké komody, do nichž děti dosáhnou a potřebné věci tak mají vždy přístupné.

Pro malé děti můžeme pořídit úložné kontejnery, do kterých se dítě rychle naučí uklízet své hračky. "Mysleme také na volné prostory v okolí psacího stolu, zejména školáci potřebují nemalé místo pro uložení svých psacích potřeb, učebnic ale i CD a DVD. Díky dostatečnému prostoru, kam se schovají všechny dětské hračky a oděvy, bude dětský pokoj vypadat útulně a uklizeně," uzavírá Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz.

Nina Černá
Foto: Forliving.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít