Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

917290_recycle_2.jpg

Domácí odpady – ať jich je co nejméně 03.01.2008

Kolik plastových obalů vyhodíte denně? Týdně? Ročně? Kolik igelitových tašek a sáčků, kolik vybitých baterií, kelímků od jogurtu, pokažených potravin? Samozřejmě, vypadá to tak, že míříme ke třídění – ale nemíříme. Nejlepší je totiž, když odpad vůbec nevzniká a není co třídit. Říkáte si, že je to hloupost, protože množství odpadu ovlivnit nemůžeme? Máme pro vás skvělou zprávu: můžeme. A také hned několik tipů, jak na to.


Prvně se zkusme zamyslet, čím plýtváme nejvíc. Nepochybně jeden z velikých zlozvyků je příliš časté vyhazování igelitových sáčků. Některé obchodní řetězce je poskytují zdarma, což způsobuje, že si odnášíme domů nové a nové tašky a neustále vyhazujeme staré – i když jsou čisté a nepoškozené. S tímto neduhem se ale dá zatočit rychle – stačí s sebou nosit vlastní tašky a používat je opakovaně.

Nákupní taškaNa nákup stylově i ekologicky

Navíc se nemusíme omezovat na igelit jakožto materiál pro tašky. Představa nákupu do „síťovky“ již sice dnešního „průměrného spotřebitele“ zřejmě pobaví, ale hezké a stylové nákupní tašky z textilií na trhu jsou a kromě toho, že je po jednom použití určitě nevyhodíte, jsou i estetičtější a ekologičtější než jednorázové „igelitky“.

Dalším místem, kde můžeme snížit množství odpadu, jsou obaly od potravin, kosmetiky a jiných věcí, jež používáme denně. Nejekologičtější je nákup nebalených, nebo jenom velmi úsporně balených produktů. Také platí, že čím větší balení, tím lépe. Víte-li, že spotřebujete čtvrtlitrové balení šamponu, proč nekoupit rovnou půllitrové? Jedna větší lahvička je menší zátěž pro prostředí než tři malé.

Šunka vážená nebo balená?

Také mnohdy existuje možnost nakupovat nebalené zboží, aniž bychom si to uvědomili. Kupříkladu uzeniny a sýry dostanete v každém větším hypermarketu jak vážené, tak balené již od výrobce. Napadlo vás někdy, že koupí váženého eidamu baleného v papíře nebo rajčat na trhu děláte něco pro životní prostředí?

Někdy se ale balení skutečně vyhnout nedá. V takovém případě je nejlepší upřednostnit obal, který lze recyklovat a je co nejméně ekologicky závadný. Analyzovat dennodenně konkrétní složení obalů je sice pro většinu z nás nepředstavitelné, ale obecně lze říci – když už to nejde bez obalu, ať je papírový, dřevěný, kovový nebo skleněný, a když už to nejde bez plastu, ať je ho co nejméně.


Autor: Jana Kovačovská
Foto: Sxc.hu, Kabelkysnu.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít