Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonaUsmevI.jpg

Důvod k úsměvu (I.) 10.04.2008

Zářivý úsměv, ve kterém se blýskají rovné bílé zuby, je symbolem zdraví, mládí a krásy. Vezměte si třeba příklad z kina: Kladný hrdina filmového plátna rozdává americké úsměvy na všechny strany, zatímco jeho zlolajný protivník vzteky skřípe křivými žlutými tesáky. Krásné zuby musí být především zdravé. Cesta k nim vyžaduje pečlivou a pravidelnou ústní hygienu.


A protože vás, čtenáře, máme rádi, přejeme si, abyste vypadali jako kladní hrdinové, ne jako padouši. Proto jsme vám na cestu, v jejímž cíli čekají zoubky jako perličky, připravili plán.

Minimálně dvakrát denně

Pro většinu civilizovaných lidí je naštěstí ranní a večerní čištění zubů každodenní rutinou. Podle zubních lékařů byste ale v ideálním případě měli po kartáčku sáhnout po každém jídle (ano, opravdu po každém, počítá se i ta malá svačinka, při které vás nikdo neviděl). Jedině tak můžete zabránit usazování zubního plaku, který je příčinou kazů. Jenže ideální případ má k reálnému životu daleko asi tak jako my do Austrálie, proto se můžeme dohodnout na kompromisu.

Vypucujte svou dutinu ústní po snídaní a večeři a po každém dalším jídle si dejte žvýkačku bez cukru. Žvýkáním totiž podpoříte tvorbu slin, které odstraní zbytky jídla a povlak na povrchu zubů. Ale pozor, nemyslete si, že po žvýkačce sáhnete i ráno a večer a máte hotovo. Žvýkačka rozhodně nenahradí poctivou práci kartáčkem a pastou.
Zuby
Kartáček do zásuvky

Elektrické kartáčky byly původně vynalezeny jako pomoc pro lidi s mentálním postižením a tělěsně handicapované. Našly si ale cestu do mnohých dalších koupelen. Jejich výhodou je snazší použití, které umožní vyčistit zuby rychleji. Někteří uživatelé si pochvalují i lepší výsledky pucování. „Elektrický kartáček jsem dostala k Vánocům. Nejdřív jsem si říkala, že je je to pro handicapované, ale zkusila jsem to,“ svěřuje se v internetové diskuzi na stránkách Doktorka.cz paní Olina. „Musím potvrdit, že i když jsem předtím používala měkký kartáček, když přejedu po zubech jazykem po vyčištění elektrickým kartáčkem, je to opravdu rozdíl,“ nešetří nadšením.

Odborníci se v této otázce neshodují. Ve stejné diskuzi se vyjadřuje dentální hygienistka, která tvrdí, že „pokud si čistíte zuby správnou metodou a měkkým kartáčkem, tak se to nedá s žádným elektrickým kartáčkem srovnávat! A když už opravdu chcete ten elektrický, tak si pořiďte sonický a určitě ne obyčejný rotační,“ doporučuje odbornice.
Sonický kartáček
Nejlepší z nejlepších

Sonické kartáčky pracují na bázi rychlého kmitání štětin, které mají malý rozsah pohybu. Elektronický čip s pomocí elektromagnetických vln rozkmitá štětiny rychlostí asi 30 000 kmitů za sekundu. Tak vzniká rychlá mikrocirkulace proudu tekutiny, která účinně odstraňuje zubní povlak a proniká i do mezizubních prostor. Jejich nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena. Jednu z levnějších variant nabízí například značka WaterPik. Model EK SenSonic Professional pořídíte za necelé tři tisíce korun. Sonické kartáčky má ve svém portfoliu i Philips a Braun.

Pokud se vám zdají tři tisíce jako příliš vysoká investice do zubního kartáčku, nevadí. Můžete zůstat u klasického čištění, které je minimálně stejně účinné jako to elektrické. V druhé části článku o zdravém úsměvu, na kterou se můžete těšit za týden, si povíme, co by vám ještě v koupelně vedle pasty a kartáčku nemělo chybět.


Autor: Zuzana Fuxová / Doktorka.cz
Foto: Sxc.hu, Yatego.com

Související článkyRSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít