Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

strom.jpg

Ekologická domácnost díky nezávadným čistícím prostředkům 08.10.2010

Každý známe vlastní koupelnu i kuchyň. Lahvička na čištění toalety, jiná s práškem na vanu, další na podlahy, jedna menší na nábytek, dvě na různé typy dřeva, tablety do myčky nádobí, saponát na nádobí, odstraňovač vodního kamene, prací prášek... Určitě nejde o přehnané tvrzení, když řekneme, že máme doma tak deset litrů čistících prostředků. Dáváme ale vůbec pozor na to, jaká čistidla kupujeme?


Možná trochu ano. Většina lidí zná z televizních reklam pár nejznámějších výrobků, které zaručeně přebijí zápach vůní čerstvě natrhaných květin, odstraní i několik týdnů zaschlé skvrny a parkety se po nich budou dlouho krásně lesknout. Mezi nimi pak vybereme ty, které nám třeba nejlépe voní, mají hezký obal nebo jsou cenově nejvýhodnější.

U potravin sledujeme „éčka“, u čistidel – co vlastně?

Na složení nejsme zvyklí se dívat. Ale proč? Na potravinách je normální přečíst si, kolik a jaké zeleniny obsahuje konzerva, kolik ovoce obsahuje jogurt, někdo dokonce chodí nakupovat se seznamem nebezpečných „éček“. Možná není podobný přístup na škodu i u čistících prostředků – ostatně to, v jakém prostředí žijeme, není o moc méně důležité jako to, co jíme.

Především máte-li malé děti, měli byste dávat pozor na to, jaké chemikálie se vám v domácnosti „povalují“. Záleží-li vám navíc na životném prostředí, okruh kupovaných značek se vám může docela výrazně zúžit, ale budete mít dobrý pocit, že děláte něco nejen pro přírodu, ale i pro vlastní, zdravou domácnost.

Předně se zaměříme na prvky škodlivé, jejichž výskyt v domácnosti je nejlepší zcela eliminovat. Podle ekologické poradny Příroda patří mezi nebezpečné látky amoniak, borax, chlornany a jiné tenzidy a fosfáty. Pozor je dobré si dát i na takzvaná plniva, která nemají vliv na účinnost prášku, jenom zvětšují jeho objem a tím dochází ke klamání spotřebitele.

Když nehledíme na složení, hleďme na ekoznačky

Samozřejmě ne každý z nás má doktorát z chemie a dokáže ze složení vysledovat, nakolik jde o ekologicky nešetrný prostředek nebo nakolik je efektivní. Jednoduchým pravidlem z hlediska nebezpečných látek ale je kupovat co nejvíce tekutých, kompaktních nebo gelových pracích prostředků, ty totiž bývají nejméně závadné.


Dalším jednoduchým vodítkem, kterým se může řídit běžný spotřebitel, který potřebuje hlavně rychle vybrat a mít jistotu, že jde o nezávadný výrobek i bez složitého zvažování jeho obsahu, jsou ekoznačky, tj. značky, které se umísťují na výrobek, který je k přírodě šetrný. V současnosti mohou výrobky dostat dvě české ekoznačky, Produkt ekologického zemědělství a Ekologicky šetrný výrobek. Loga se nacházejí na obalech takto oceněných výrobků.

Existuje ještě několik zahraničních ekoznaček, které se používají v rámci Evropské unie a kterým věnujeme hned příští díl ekoseriálu. Rozhodně se ale nenechejte nalákat různými stylizovanými symboly stromečku, lístečku nebo květinky, které používají výrobci a které si často na ekoznačku jen hrají, pokud nemáte jistotu, že o ekoznačku skutečně jde.

Ekologie poprvé aneb Vybírejte spotřebiče moudře
Jak se vypořádat s elektroodpadem?

Autor: Jana Kovačovská
Foto: Blackburn with Darwen Borough Council, Ekospotrebitel.cz

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít