Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_solarni_energie.jpg

Energie ze slunce (I.) 20.05.2008

Plyn, elektřina, uhlí či dřevo jsou stále dražší a dražší, ale nějak musíme topit a ohřívat vodu. Velkou výzvou do budoucna, ale možná i nyní je získávání tepla ze slunce. Jak takovou energii využít? Řešením jsou solární panely.


Poslední dobou v České republice stoupá poptávka po solárním vytápění a ohřevu. Není se čemu divit, když vidíme ve zprávách, jak se neustále zdražují neobnovitelné zdroje energie. Využití solární energie má velkou budoucnost. Slunce bude stále na naši obloze a my můžeme jeho paprsků využívat i jinak než jen na opalování se u moře.
Solární panely
V současné době při hovoru o solárním vytápění se dá hovořit spíše o přitápění, a to hlavně v zimních měsících, kdy slunečního svitu je málo. Daleko větší využití je v období léta, kdy „nabídka“ solárního záření je až o 60 % vyšší než v zimě.

Podle výpočtů odborníků bychom měli na celkových nákladech ušetřit až 40 % na vytápění a až 80 % na teplou vodu. Je-li u vaše domku bazén, díky solárním panelům se zde budete moc koupat od jara do podzimu v příjemné teplotě vody. V neposlední řadě při pořízení solárního systému ulevíte životnímu prostředí. Je nutné solární systém pečlivě zvážit a prodiskutovat s odborníky, aby váš dům splňoval všechno kritéria. Uvádíme pro příklad několik požadavků:
  • umístění panelů směrem na jih (nejlépe domky ve svahu)
  • kvalitní izolace domu a oken
  • návaznost na ostatní zdroje tepla v rodinném domku
  • dostatečná plocha pro instalaci solárních panelů
  • možnost toto teplo spotřebovat
  • v neposlední řadě finanční možnosti
Solární systémy pro vytápění jsou prodávány ve dvou provedeních. Je to solární sytém s akumulační nádrží a solární systém s tepelným výměníkem. Tato dvě provedení se vám pokusíme nastínit v dalším článku o energii ze slunce. V každém případě při realizaci je nutná rada specialisty, protože se nejedná o levnou záležitost. Zvýšené náklady na pořízení se vám ale brzo vrátí v podobě nízkých provozních nákladů.

Jaké jsou základní typy solární kolektorů?

Vakuové trubkové kolektory jsou neúčinnější v zimním období, kdy je málo světla. Dokáží zachycovat maximálně tepla. Jejich velkou výhodou je také možnost umístění ve svislé poloze a natočením trubic k dopadajícím paprskům. Z nabízených kolektorů jsou nejdražší. Ploché vakuové kolektory mají nízké tepelné ztráty a nižší pořizovací náklady při vysoké efektivnosti.
Solární panely
Další typ je plochý zasklený kolektor se selektivní vrstvou, kterou jsou nejrozšířenější. A poslední je fotovoltaický kolektor, který získává energii přímo ze slunce.

Uvažujete o solárním sytému do vašeho domku? To vás určitě budou zajímat dva základní systémy solárního systému a finanční příspěvek od státu. Tato témata budou v dalším pokračování článků o energii ze slunce.


Autor: Petra Pavlová
Foto: Regulus.cz, Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít