Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Exotika na dosah ruky III. 10.03.2009

V poslední části našeho seriálu o exotickém ovoci, který jsme minulý měsíc odstartovali, jsme se rozhodli představit vám druhy exotického ovoce, které u nás nejsou příliš běžné.


Jde o tropické ovoce, které se k nám nedostává především kvůli vysoké ceně a obtížné dopravě, případně se k nám dováží jen nepravidelně. Setkat se s ním ale můžete při svých zahraničních cestách do dalekých krajů. Abyste nebyli překvapeni, co všechno se dá sníst, pokračujte ve čtení!

Nashi

Přesně takto běžně nazýváme rostlina Pyrus pyrofolia. Místo jejího původu je v jihovýchodní Asii, konkrétně ho můžete najít na stromech v Japonsku, Indii, Nepálu, Koreji či na Taiwanu. V každé v těchto zemích mu říkají jinak dle svých regionálních tradic. Květy tohoto stromu jsou bíle zbarveny a díky své kráse se staly symbolem jara v jihovýchodní Asii. Jsou vidět v mnoha zahradách ve městech i na venkově.

Nashi zdánlivě připomíná hrušky, které rostou v našich sadech. Barva jejich slupky je světle žlutá stejně jako dužina. Od hrušek se ale liší svou vnitřní texturou – jsou více šťavnaté, zrnité a křupavější při skousnutí. To se odráží v jejich chuti. Nutno říci, že jsou velice osvěžující, obzvlášť vychlazené v parném létě. Nevyužívají se k výrobě džemů či do koláčů a moučníků jako naše hrušky, nejčastěji se konzumují oloupané v syrovém stavu.

Maracuja
Passion fruit je ovoce vášně. Znát ho můžete také pod názvem maracuya. Bylo kultivováno pro komerční využití pro své vynikající plody. Domovem je mu Jižní Amerika, ale záhy se rozšířilo do dalších oblastí, například do Indie, Karibiku, Jižní Afriky, Austrálie, na Nový Zéland, Floridu či Hawai.
Jeho plody jsou oválné, mají tvrdou žlutou či tmavofialovou slupku. Pod ní je ukryté množství malých žlutozelených zrníček. Ta svým tvarem a umístěním připomínají zrníčka granátového jablka. Podle barvy slupky se passion fruit dělí na dvě varianty. První, žluté, bývá nazýváno golden passion fruit a roste až do velikosti grapefruitu. Pro nás je ale známější druhá, fialová, varianta. Ta většinou není větší než průměrný citron.

Jeho chuť je příjemně nasládlá a navodí vám v ústech příjemný pocit. Toto ovoce se využívá především k výrobě šťáv a džusů. Ty se pak přidávají do různých alkoholických i nealkoholických koktejlů. U nás můžete například koupit čaj s příchutí passion fruit. Vyrábí se z něj také džemy a jogurty.

Žluté kiwi

Žluté kiwi je varianta nám známého kiwi. Původní oblastí, kde se vyskytovalo je Indie. Plody byly ale moc malé a nevhodné ke komerčnímu využití. Proto je vědci v roce 1987 přivezli na Nový Zéland. Tam se jim po dlouhé době podařilo ho vyšlechtit do slibné podoby.
Říká se mu také zlaté kiwi, především kvůli jeho hnědozlaté slupce s jemnými zlatými chloupky. Dužina je zářivě žlutá, jinak se svým vzhledem od běžného kiwi nijak neliší. Jeho chuť je hodně sladká, medová. Při kousnutí se rozplývá na jazyku. Proto je vhodné k přípravě dezertů a pohárů. Zjemníte je, zdravě osladíte a dodáte jim neodolatelnou, příchuť exotiky. Skvěle bude chutnat také jako součást ovocných salátů či jen tak samotné.

Kiwanu

se říká mnoha různými způsoby. Jedním z nich je třeba rohatý meloun, a to pro jeho zvláštní, neobvyklé a zajímavé bodlinky na slupce. Právě proto se daleko častěji využívá k dekoraci než k samotné konzumaci. Je béžového zabarvení s jemnými oranžovými flíčky okolo bodlinek, uvnitř se ukrývá zrnitá světlezelená dužina. Jí se především v ranném stádiu, kdy má nejlepší chuť.

Jeho domov je v Africe, kde také patří k tradičním jídlům. Má velkou nutriční hodnotu, je velmi výživné, což oceňují právě afričtí obyvatelé. U nás se s ním setkáme velice sporadicky. Patří mezi jeden z nejdražších druhů ovoce.

Guava

Guava je strom patřící do rodiny myrtovitých rostlin. Na naší planetě můžeme najít okolo 100 různých odrůd. Původním místem jeho výskytu je Mexiko a celá oblast centrální Ameriky. Dobře se jí vede v tropických a subtropických oblastech. Listy stromu jsou oválné, velké asi 5 až 15 centimetrů a mají tmavozelenou barvu. Samotné ovoce dosahuje velikosti zhruba 4 až 12 centimetrů. Je oválné se světlezelenou slupkou.

Toto ovoce může být buď sladké, nebo kyselé jako citron. Využívá se především k přípravě desertů, kanduje se a vyrábí se z ní marmelády a džemy. V Mexiku je oblíben i džus z guavy. V některých oblastech se guava využívá k přípravě slaných jídel, například jako ochucovadlo rajčatových i jiných omáček.

Snad se i mezi těmito skvělými zdroji vitamínů najde ten, který dokáže potěšit a pohladit vaše chuťové buňky. Rozhodně stojí za ochutnání všechny, takže pokud se vám naskytne příležitost nenechte se odradit a směle do toho!


Markéta Zelená
Foto: Wikipedia, Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít