Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

fen_panasonic_cz.jpg

Fénujeme se již 120 let! 03.12.2010

Je celkem k neuvěření, že fén jako praktická pomůcka na vysoušení mokrých vlasů funguje už tolik let. Ale opravdu tomu tak je. Letošní kulaté výročí nám může posloužit k tomu, abychom se blíže podívali na jeho historii.


Ještě v polovině 19. století nezbývalo ženám nic jiného, než doufat v silný vítr, který by jim rychle vysušil vlasy. Až roku 1890 přišel majitel luxusního francouzského salonu Alexandre Godefoy s revolučním aparátem – prvním horkovzdušným vysoušečem vlasů. V porovnání s dnešními elegantními rozměry se jednalo o učiněné mechanické monstrum. Zákaznice si tehdy sedaly pod obrovskou plechovou trubici, která za velkého lomozu chrlila proudy horkého vzduchu.

Vznik „ručních“ modelůFény, kulmy, žehličky, vlasyOtevřít galerii »

První ruční vysoušeče vlasů se na trhu objevily již na počátku 20. let 20. století a oplývaly ještě mnoha nešvary. Z fénů o výkonu 100 wattů proudil mdlý vánek a vysoušení se tak protáhlo na značnou dobu. Připočteme-li k tomu, že díky kovovému tělu vážily značně přes 1 kilogram, z fénování se rázem stalo pořádné posilování.

O deset let později se do kadeřnických salonů po celé Evropě rozšířil značně nebezpečný model plynových vysoušecích helem, který nejen že ženám často spaloval pokožku, ale díky výparům jich také značný počet přiotrávil.

Bakelitová revoluce


S průmyslovou produkcí bakelitu, druhu plastické hmoty, došlo k výraznému odlehčení hmotnosti fénů, náklady na výrobu však byly nadále vysoké. Až po konci 2. světové války můžeme mluvit o jejich skutečné expanzi do koupelen spotřebitelů. Díky nízké ceně i hmotnosti přístroje a atraktivnímu vzhledu (některé modely se prodávaly rovnou se zabudovaným zrcátkem) se fény „osvědčily“ a staly se vybavením každé moderní ženy.

Fény, kulmy, žehličky, vlasyOtevřít galerii »Umřít pro krásu

Asi málokterý domácí spotřebič stojí za sérií tolika nešťastných úmrtí jako obyčejný fén. Existují stovky případů, kdy při fénování přišel přístroj do styku s vodou a došlo k okamžitému zkratu. Možná i proto v 70. letech 20. století americká Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků důrazně doporučila všem výrobcům, aby se pokoušely vyrábět bezpečnější modely.

Fén v 21. století

Princip a bezpečnost fénování již v dnešní době snad nelze ani zlepšit, a proto se výrobci často předhánějí ve vymýšlení nápaditých designů. V regálech obchodů tak lze narazit na pruhované zebří modely, svítivé barvy či ergonomické tvary.

Čerstvou novinku přinesla nedávno na trh firma Panasonic, která vyvinula technologii péče o vlasy s použitím tzv. nanoiontů vlhkosti. Ty v sobě nesou molekuly vody, které obsahují elektrický náboj. Díky této technologii dokáže fén hydratovat vlasy zevnitř a eliminuje roztřepené konečky a lámavost vlasů.

Těžko odhadnout, kam budou směřovat plány konstruktérů fénů v následujících letech. O dalším vývoji si řekneme až za dalších 120 let.

Na Wikipedii si můžete prohlédnout obrázek vysoušeče vlasů z roku 1900: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hair_dryer1900.jpg

Autor: Jiří Kulhánek
Foto: Sxc.hu, Panasonic Moderní fén Panasonic

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít