Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

HalCar.jpg

Halloween, aneb podzimní čas trochu jinak 30.10.2008

Sychravé podzimní počasí podtrhuje atmosféru dušiček, které nás o víkendu čekají. Ještě dříve ale přijde netypický svátek spjatý s tímto obdobím. Je jím Halloween! Stejně jako obyvatelé západního světa, odkud k nám tento svátek přišel, ho můžete 31. října oslavit i vy. Jak na to? Co všechno příprava Halloweenské oslavy obnáší a co by na ní nemělo chybět?


Kde se Halloween vzal?
Tento svátek vychází z původně pohanského, keltského svátku Samhain. Při něm pohané oslavovali příchod nového pohanského roku vždy na konci léta. Halloween ale bývá také nazýván jako předvečer svátku Všech svatých. Díky tomu můžeme usuzovat, že má návaznost i na křesťanský svátek Všech svatých. Slaví se především v anglicky mluvících zemích, v USA, v Kanadě, ve Velké Británii, v Irsku, v Austrálii a na Novém Zélandu. Kultury se vzájemně ovlivňují, takže není divu, že ho v dnešní době znají lidé po celém světě.

Halloween se spjat s několika typickými symboly. Tradiční je vydlabaná dýně s vyřezaným obličejem a svíčkou uvnitř. Tu přinesli do Ameriky irští Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »přistěhovalci v 18. století. Lucerny představovaly duše odešlých lásek a byly dávány na verandy a okenní parapety. Lidé tak chtěli světlem přivítat duše pozůstalých. K dýni se ale také pojí legenda o irském darmošlapovi Jackovi. Podařilo se mu přelstít ďábla, aby ho nechal žít, ale bohužel se ze života nemohl radovat, protože se upil k smrti. Kvůli lsti nebyl vzat do nebe a ďábel ho kvůli jejich dohodě nemohl přijmout ani v pekle. Jack tedy zůstal bloudit mezi nebem a peklem. Jediné, co mu zbylo byla hrouda z žhavých uhlíků, které dal do dýně, aby si mohl svítit na cestu. Lidé tak zapalují svíčky, protože chtějí, aby si Jack vzal jejich světlo a ochránil je před vším zlým.

Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »Dalšími symboly jsou například čarodějnice, košťata, černé kočky, duchové, lebky, kostlivci, příšery, oheň a mnoho dalších. Typickými barvami jsou černá – barva temna, a oranžová – barva ohně. Jak symboly, tak barvy vychází pravděpodobně také vychází ze starých pohanských tradic, především z čarodějnictví. V době, kdy byl Halloween přijat křesťanskou kulturou, začaly být tyto symboly vnímány ve spojení se zlem a kouzly.
Kdo se bojí, nesmí do lesa
Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »
Halloween je svátek oblíbený především dětmi. Ty vycházejí v nejrůznějších strašidelných, kouzelných převlecích do ulic a koledují sladkosti u sousedů a známých. Při koledování nepoužívají básničky, jako známe od koledníků například z našich Velikonoc, ale krátké pořekadlo Trick or treat, což znamená v překladu Koledu nebo něco provedu. Lidé zdobí tematicky své domy, vyrábějí různé děsivé rekvizity a přestavují své domy na zámky hrůzy, aby děti pobavily a postrašili zároveň. Oblíbené je hraní halloweenských her a především vyprávění strašidelných příběhů spojených s nadpřirozenými bytostmi.

Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »Halloween i ve vaší domácnosti
Abyste si užili halloweenskou atmosféru, nemusíte být zrovna v Americe. Můžete si ji snadno navodit i doma. Pobavíte tím své ratolesti a užijete si spoustu zábavy. K sehnání jsou různé bláznivé doplňky, jimiž vaši halloweenskou párty zdokonalíte. Od vykrajovátek na cukroví, o kterých jsme psali již včera, přes tiskátka na pečivo fungující na podobném principu. Stačí je jen přiložit na plát těsta, přitlačit a máte originální sušenku. Pokud vám to přijde složité, můžete si obstarat speciální pečící plech s dýněmi, na který stačí nalít těsto a dát to péci. Po upečení hotové cukroví vyklepete z plechu a máte hotovo. Tento plech můžete využít také například k přípravě lízátek nebo nanuků.

Vesele budou působit i skleničky, talíře a misky s halloweenskými motivy. Skvělý dojem stačí už jen doladit Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »drobnostmi jako jsou ozdobná brčka, napichovátka na jednohubky, tácky pod skleničky či ubrousky – to vše se strašidelnými symboly Halloweenu. Pokud hledáte inspiraci a nevíte, jak a kde tyto věci obstarat, podívejte se na internetové stránky www.realsimple.com a www.kaboodle.com. Tam najdete všechny doplňky do vaší domácnosti a množství dalších tipů na přípravu vašeho večírku.

A co doporučujeme my? Vyrobte si zábavné kostýmy, vyzdobte si svůj obývací pokoj, vydlabejte si s dětmi lucernu z dýně a dejte si ji na parapet, nakupte dobroty a sesedněte se v rodinném kruhu při světle svíček. Vyprávěním a hrami v rodinném kruhu stmelíte vztahy a užijete si spoustu legrace.


Markéta Zelená/ Wikipedia, Zdroje:
Foto: Sxc.hu, Realsimple.com, Kaboodle.com
Buřty nemusíte jen opékat, ale i grilovat Cukroví tak trochu jinak Čarodějky slaví poslední dubnový den svůj svátek Dárky je možné do obchodu vrátit Halloweenské cukroví Lampion v barvách trikolory LEDkové osvětlení vykouzlí slavnostní atmosféru Paprsky ohně vás spolehlivě zahřejí Revoluční salát k nakousnutí Silný grogse hodí pro tvrdou zimu a tvrdé nátury Silný grogse hodí pro tvrdou zimu a tvrdé nátury Strašidelné prostírání Sunflower Clock od firmy Vitra rozzáří každou zeď Svařené víno zahřeje a navodí vánoční náladu Světelné svíčky ubrus nepodpálí Tanec s ohněm vytváří magický dojem Trojrozměrné cukroví bude ozdobou stolu Typické jednoduché kuchyňské hodiny od firmy Seiko Vánoční dáreček Vitra Zoo Timer ve tvaru rybičky pobaví všechny dětičky Vyražte na teplý drink do ulic

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít