Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonka-brokoli.jpg

Hrajeme si s brokolicí 20.07.2009

Brokolice byla dlouho ve stínu svého kolegy květáku. V poslední době je však stále oblíbenější, a to v nejrůznějších podobách: čerstvá, vařená, smažená, zapečená… Možností je neomezeně. (Nejen) pro ty z vás, kteří si ještě cestičku k této lahůdce nenašly, je určeno naše dnešní Hraní.


Brokolice si nese své jméno z latinského bracchium (předloktí, rameno či útvar tomu podobný). Pochází z Itálie a také se tady stále úspěšně drží – Itálie patří mezi nejvýznamnější exportní země.

Zahoďte antidepresiva – nacpěte se brokolicí!

Asi nebude překvapením, že je brokolice plná vitamínu C a E, provitaminu A, vápníku, hořčíku, kyseliny listové, draslíku, fosforu, selenu a vlákniny. Co však může být pro vás novinkou, je, že obsahuje také substanci, která zabijí bakterii Helicobacter pylori, která je považována za původce většiny případů rakoviny žaludku. Brokolice má také velmi důležitou roli při léčbě osteoporózy i překyselení organismu a snižuje krevní tlak. A co hlavně, brokolice přispívá k pocitu klidu a pomáhá při poruchách spánku.

Na co pamatovat při nákupu

Odborníci doporučují se brokolicí cpát, co to jen jde, nejlépe alespoň 5x týdně. Proto vám přinášíme několik rad, na co dát pozor. Při nakupování sledujeme barvu brokolice: čím tmavší, tím více obsahuje vitaminu C a betakarotenu. Vyvarujte se brokolice s nahnědlými listy či růžičkami, po uvaření totiž nepříjemně zhořknou. Když už jsme si svůj kousek vybrali a odnášíme si ho hrdě domů, neskladujeme jej déle než tři dny. Pokud kupujeme brokolici mraženou, zkusíme přes sáček nahmatat jednotlivé růžičky. V případě, že jsou všechny růžičky vcelku jako jeden velký ledový kámen, brokolici vraťte. Zřejmě již předtím rozmrzla.

Brokolici můžete připravovat na tisíce způsobů. Snad vám budou inspirací naše recepty. Dobrou chuť.

Brokolicový salát s nivou

1 brokolice, 2 rajčata, 2 mrkve, 1 menší plechovka sterilované kukuřice, 150 g nivy, jogurt, majonéza

Jak na to?
Brokolici uvaříme v páře či vodě a vychladlou pokrájíme na menší kousky. Přidáme nakrájené rajče, mrkev (syrovou) na silnější nudličky, kukuřici a nivu na kostičky. Vše spojíme majonézou, můžeme přisolit. Podáváme s celozrnným rohlíkem.

Brokolice v sýrové omáčce

1 brokolice, 100 g sýru niva, 100 g sýru eidam, 250 ml smetany, trocha oleje, provensálské koření, kmín

Jak na to?
Brokolici umyjeme, rozebereme na růžičky a dáme vařit do studené vody s trochou soli a kmínu. Asi 7 minut brokolici povaříme a scedíme. Na pánvičce rozpálíme olej, dáme oba sýry a necháme je rozpustit. Přidáme koření a smetanu a vše dobře promícháme, aby se spojilo v celek. Brokolici přelijeme sýrovou omáčkou a podáváme se zeleninovou oblohou.Autor: Eliška Počarovská
Foto: celebritydietdoctor.com, carleton.edu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít