Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonka.jpg

Hrajeme si s hrozny 09.07.2009

S popíjením vína je spojeno mnohem vtipných příběhů. Ani my jsme neodolali a dnes trošku odlehčeně na téma víno a historie. Asi každý dospělý ví, jaké následky po požití většího než malého množství vína přichází. Ne vždy jsou však docela odhadnutelné. Své by o tom mohl vykládat třeba Noe.


Noe na Adama

Zmínku o víně totiž můžeme najít také v Bibli. A ne jednu. Tou první je právě příběh Noemův v Genesis, kdy uzavírá s Hospodinem smlouvu. Zřejmě z radosti z dobře udělaného obchodu následovala oslava. (1 Mojžíšova 9, 20): „Noe pak obíraje se s zemi, začal dělati vinice." Co se dělo potom, asi nikoho nepřekvapí: „A pije víno, opil se a obnažil se u prostřed stanu svého." No a průšvih se začal rýsovat: „Viděl pak Cham, otec Kanánův, hanbu otce svého, a pověděl oběma bratřím vně."

Ti však zřejmě věděli, která bije a zachovali se pragmatičtěji: „Tedy vzali Sem a Jáfet oděv, kterýžto oba položili na ramena svá a jdouce zpátkem, zakryli hanbu otce svého; tváři pak jich byly odvráceny a hanby otce svého neviděli."


Když je čas na zázraky

Ale i v Novém zákoně se vínem nešetří. Vždyť i sám Ježíš k vínu přirovnal svoji krev a Samaritán jím čistil rány. Tedy tím vínem. A samozřejmě kdo by neznal příběh, který se udál na svatbě v Káni Galilejské? Podle Jana (Jan, 2) byli hosty společně se svou matkou a učedníky. „Když se pak nedostávalo vína, řekla matka Ježíšova jemu: Vína nemají! Dí jí Ježíš: Co mně a tobě, ženo? Ještě nepřišla hodina má.“ Jo, je to svízel, když je nálada a není co pít. Pak přichází čas na zázraky. „I bylo tu kamenných stoudví šest postaveno podlé očišťování židovského, beroucí v sebe jedna každá dvě nebo tři míry. Řekl jim Ježíš: Naplňte ty stoudve vodou. I naplnili je až do vrchu. I dí jim. Nalejvejtež již a neste vrchnímu správci svadby." Co následovalo potom, už víme.

O víně se dá mluvit hodiny a hodiny a není snad ani v lidských silách toto téma komplexně zmapovat. My jsme dnes začali trošku svérázným výkladem historie, ale dál budeme pokračovat už vážněji. Čeká vás miniseriál o víně, takže určitě je na co se těšit. Ale nepředbíhejme. Teď už hurá do kuchyně. Dobrou chuť.


Pstruh na vinné omáčce

4 porce pstruha, sůl, 0,25 l ryzlinku vlašského, 0,75 l vody, 1 cibule, 1 lžíce másla, 1 bílek, 1/2 citronu, 1/8 l smetany

Jak na to?
Omyté pstruhy potřeme solí. V kastrolu povaříme víno, vodu a cibuli, potom vložíme pstruhy a na mírném plameni necháme 15-20 minut natáhnout a uvaříme doměkka. Pstruhy vyjmeme a necháme stranou v teple. Připravíme jíšku, zalijeme ji 1/4 l marinády, povaříme, sejmeme z ohně, vmícháme bílek a smetanu. Ochutíme vínem, solí a citrónem. Pstruhy a omáčku podáváme zvlášť. Nejvhodnější přílohou jsou brambory s máslem.

Kuřecí řízky s karamelovým vínem

4 porce kuřecích řízků, sůl, chilli koření, 60 g mandlí, 4 půlky kompotovaných broskví , 2 dl bílého kyselejšího vína, 4 lžíce cukru, 50 g másla

Jak na to?
Mandle spaříme, oloupeme, nahrubo nasekáme a na pánvi dorůžova opečeme. Cukr v kastrůlku necháme zkaramelizovat, zalijeme vínem a svaříme v hustou omáčku. Přidáme odkapané broskve a vše udržujeme v teple. Kuřecí řízky naklepeme, osolíme, poprášíme kořením, na pánvi dorůžova opečeme a dáme na horké talíře. Na pánev přidáme 2 lžíce vody, povaříme, pak vmícháme máslo a přes řízky přelijeme. Na každý řízek dáme horkou broskev obalenou v karamelu a posypeme nasekanými mandlemi. Podáváme s hranolkami.

Autor: Eliška Počarovská / Bible
Foto: Moravia24.cz, Hashemian.com, Anthonares.net

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít