Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikon-milk.jpg

Hrajeme si s mlékem 05.10.2009

Názory na konzumaci mléka se různí. Hlavně v televizních reklamách můžeme slyšet, jak je mléko zdravé a nepostradatelné zejména pro vývoj dětí, druhá strana brojí zásadně proti. Pravda je (jako u většiny věcí) někde uprostřed. Je tedy mléko zdravé, nebo ne? To se dozvíte v dnešním Hraní.


Požívání živočišného mléka (kravího, kozího, nebo např. kobylího apod.) provází lidstvo od nepaměti. V některých oblastech se z mléka vyrábí i alkoholické nápoje. Poté, co se nevýraznou chuť mléka naučili lidé upravovat nejrůznějšími způsoby - jako je třeba přidání cukru či kakaa – stalo se součástí jídelníčků mnoha národů.

Pít či nepít?

Je notoricky známým faktem, že mléko obsahuje velké množství vápníku, který je považován za prevenci proti osteoporóze. Obsahuje také vitamin C a B2, céčko se však zničí při pasterizaci a B2 působením světla. Nízkotučné mléko dokáže pomoci organismu při různých druzích rakoviny, mléko bez tuku pak pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Konzumace mléka má však i řadu nežádoucích účinků. Kasein (bílkovina obsažená v mléce) zvyšuje v těle tvorbu hlenu, zhoršuje astma a stavy při zánětech průdušek. Často je možné se setkat také s tzv. mléčnými ekzémy či mléčnými svraby, což je alergická reakce na mléčnou bílkovinu. Mléčný tuk způsobuje také kornatění tepen.

Capuccino Mléko však nemusí být nutně jen živočišného původu. Je možné jej nahradit mlékem sójovým, které se konzumuje hlavně v Číně. Mlékem se nazývá také tekutina uvnitř kokosového ořechu. Co se však chuťové podobnosti týče, je mnohem podobnější právě mléko sójové. Ať už jste milovníky mléka živočišného, nebo dáváte přednost spíše mléku rostlinného původu, zde vám nabízíme několik receptů pro inspiraci. Dobrou chuť.


Banánové mléko pro dospělé

2 banány, 2 lžíce citrónové šťávy, 20 ml rumu, 1/4 l plnotučného mléka, vanilkový cukr, strouhaná čokoláda na posypání
Jak na to?
Všechny přísady s výjimkou čokolády rozmixujeme, nalijeme do sklenic a posypeme strouhanou čokoládou.

Jahodové mléko

3/4 l mléka, 200 g čerstvých jahod, 75 g cukru

Jak na to?
Dvě třetiny očištěných a propláchnutých jahod vložíme do mixéru, přidáme cukr, mléko a důkladně rozmixujeme. Obsah přecedíme do připravených sklenic, do kterých rozdělíme zbývající očištěné jahody.


Autor: Eliška Počarovská / Podpoklickou.cz
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít