Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonka-chan.jpg

Hrajeme si s židovskou kuchyní 30.11.2009

Ze všech stran už na nás blikají světelné ozdoby, zpívající Santa Clausové či tančící stromečci. Obchody nabízí mnoho variant vánočních kolekcí, čokoládových figurek a dalších laskominek. Zkrátka přípravy na Vánoce běží v plném proudu. Ale existuje tu ještě jeden náboženský svátek, který stojí tak nějak mimo tyto bujaré oslavy – Chanuka.


Tento židovský svátek se slaví téměř paralelně s Vánoci. Nemá však pevné datum, jelikož se řídí lunisolárním kalendářem (ten má pouze 354 dní). Letos připadá začátek Svátků světel nebo také Svátků zasvěcení (jak se Chanuce jinak říká) na 4. 12. 2007.

Osm svící pro osm dní

Slovo Chanuka znamená zasvěcení a tyto svátky symbolizují „zázrak oleje“. Při znovuvysvěcení Chrámu v Jeruzalémě po povstání Makabejských ve 2. stol. př. n. l. zbyl požehnaný olivový olej, jímž se svítilo, pouze na jeden den, vydržel však dní osm, což je považováno za zázrak. Svátek oslavuje vítězství Židů nad Syřany za Makabejských povstání a následné znovuzasvěcení Jeruzalémského chrámu.

ChanukaNejznámějším zvykem tohoto svátku je zapalování svící. Svícen má osm ramen pro osm svící a jedno rameno oddělené pro pomocnou svíci zvanou sluha. Svátky trvají osm dní, první den se tedy zapaluje první svíčka a každý další den o jednu svíci víc. Rozsvěcování také provází recitace příslušných požehnání. Při světle chanukových svíček by se nemělo pracovat ani číst. Často jsou tedy večery využívány pro hraní společenských či jiných her.

Když se tradice kříží

Celá staletí se lidé během Chanuky neobdarovávali. Ale vzhledem k tomu, že především ve 20. století náboženský význam částečně ustoupil do pozadí, začala se Chanuka měnit v jakési „židovské Vánoce“. V nábožensky smíšených rodinách došlo dokonce ke sloučení názvů těchto dvou svátků: v Německu slaví svátky „Weihnukka“, ve Velké Británii či USA „Christmukkah“. I přesto, že každý svátek má jiný teologický základ, se staly tyto svátky symbolem poklidné doby strávené v rodinném kruhu.

Nemusíte být však nutně vyznavači židovského náboženství na to, abyste si mohli uvařit pochoutky židovské kuchyně. Přejeme dobrou chuť!

Masový šoulet - židovská kuchyně

1,5 kg hovězího masa, 400 g fazolí, 300 g cibule, 1 dl oleje, 200 g krupice, 100 g hladké mouky, sůl, pepř, mletá paprika

Jak na to?
Maso nakrájíme, osolíme, opepříme, posypeme paprikou a moukou. Na oleji spolu s nakrájenou cibulí opražíme. Přidáme předem namočené fazole a propláchnutou krupici. Zalejeme vodou a dusíme pomalu do měkka.

Chlodnik

1,5 kg mladé natě z červené řepy, 400 g salátových okurek, 200 g ředkviček, 50 g pažitky, 50 g kopru, 1,5 l kysaného mléka, 3 dl kysané smetany, 5 vajec na tvrdo, 50 g hořčice, sůl, pepř, cukr

Jak na to?
Nať z řepy nakrájíme a s trochou vody uvaříme. Necháme vychladnout a smícháme s rozmíchaným mlékem se smetanou. Umyjeme okurky a ředvičky a nastrouháme na nudličky. Pažitku a kopr nasekáme a vše přidáme do polévky. Zamícháme, ochutíme hořčicí, cukrem a pepřem. Vejce nakrájíme na kousky, dáme do talířů a zalejeme studenou polévkou.

Autor: Eliška Počarovská
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít