Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost 10: Co na srdci, to i všude doma 14.04.2008

Co si představit pod tvrzením, že se pokoj nebo celá domácnost přepíná do režimů? Ve skutečnosti nejde jen o chod domácnosti, ale i o naše vlastní způsoby. Ať už jsme přísně zásadoví, nebo benevolence sama, přeci jen se nějakého toho režimu držíme. A inteligence domácnosti znamená také to, nakolik je náš styl přejímán a spoluvytvářen.


Vzájemným propojením domácích spotřebičů do jednoho spolupracujícího celku získáme oproti klasickým způsobům ovládání spoustu výhod. Už v druhém dílu jsme se věnovali úsporám právě díky inteligentnímu řízení. Nyní na tuto integraci nahlédneme z hlediska osobního pohodlí, kdy nám odpadá veškeré ruční nastavování a štelování jednotlivých zařízení, jako jsou světla, rolety, topení či klimatizace, přehrávače, televize a mnohé další.

Jedna domácnost pokaždé jinak

Při sestavování režimů (scén) se bez vzájemné komunikace spotřebičů zkrátka neobejdeme. Na druhou stranu pokud už máme nějaký ten inteligentní prvek, seřizovat a nastavovat můžeme o sto šest. Režimy si nadefinujeme pro libovolné příležitosti – vstávání, sledování televize, stolování, návštěva apod. Nejklasičtější a obvykle první, které si obyvatelé inteligentních domácností sestavují, jsou režimy pro spánek a dlouhodobější nepřítomnost.
Doma
Ještě než se pustíme do typových ukázek, připomeňme si světelné scény ze třetího dílu, kde už jsme s domovními režimy tak trochu koketovali. U světelných kombinací jsme si uváděli, že předem nastavené scény pak kdykoliv snadno spustíme i pozměníme. Tytéž možnosti se nám nabízejí také u ostatních spotřebičů a zařízení – přednastavit a uložit jako režim můžeme v podstatě jakýkoliv výjev. Zvolit si můžeme i to, jakých místností (či pater) se naše předvolby budou týkat, popřípadě si vytvořit režim pro celý komplex (např. bezpečnostní systém, topení nebo centrální zhasínání).

Standardní domovní scény

Noční režim
V noci asi většinou chceme spát a inteligentní domácnost to plně respektuje. Režim po čas noci tlumí nebo úplně vypíná topení či klimatizaci a střeží vnitřní teplotu, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. Stejně tak může ztlumit nebo vypnout zvonky, telefony a jiné hlásiče (kromě bezpečnostních), světla (některá se naopak mohou s nočním režimem zapínat), televizi a především potenciálně nebezpečné spotřebiče. Spuštěním nočního režimu se provádí také kontrola zabezpečení u vchodu, okenic nebo garážových vrat.
Noční scénář
Režim pro dovolenou (delší nepřítomnost)
Odjíždíme-li na delší čas pryč, to první, co nás zajímá, je určitě domovní zabezpečení. Tento režim si tedy především hledí toho, jak naše hnízdečko na těch pár dní proměnit v nedobytnou pevnost. A co všechno se dá pro to udělat, to už také víme z dřívějška, konkrétně ze čtvrtého článku o bezpečnosti. Příjemnou vlastností režimu je úsporný provoz, kterého docílíme tím, že domácnost sama rozpozná, co může vypnout.

Další ukázky domovních scén

„Zamilovaný“ režim
Jemné světelné efekty nebo příjemně utlumená barevná světýlka tak, aby nic nepřebíjelo kouzlo svíček. Vypnuté zvonění a telefony. Tichá hudba, náhodně vybíraná ze seznamu oblíbených pomalejších skladeb. Praskající záře z krbu (plynového, elektrického)… A partner/ka vedle vás. Takovou scenérii by si málokdo nezamiloval.
Romantický scénář
Režim pro návštěvy
Připravit hostům hezkou zábavu, to je sice úkol především pro samotné hostitele, ale i tady si lze chytře vypomoci. A to doslova. Režim pro tyto účely v sobě může zahrnovat kromě přednastavených světelných scén i řízení klimatizace, stínění, případně prvků na terase a zahradě (viz minulý díl). Samozřejmě nesmí chybět ani hudba a co nejpřístupnější ovládání její hlasitosti, jelikož zajisté cítíte rozdíl mezi bujarou oslavou a přátelským posezením.

Ale i ten nejdůmyslnější systém by bez přívětivé obsluhy jen stěží obstál, takže otázka zní: Jak to všechno co nejjednodušším způsobem ovládat? Kromě tradičních dálkových ovladačů je totiž hned několik dalších možností. Ale tuto otázku si položíme (a zodpovíme) až příště.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související článkyRSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít