Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost 11: Všechno pod kontrolou 21.04.2008

Jakmile se položí kabel a zabuduje spínač, je funkce ovládacího prvku jednou provždy dána a do budoucna v podstatě neměnná. Ale proč odsuzovat tlačítka k výkonu jedné jediné funkce, když si lze dopřát dokonalou flexibilitu? Obsluha chytrých domácích spotřebičů rozhodně není výsadou instalatérů a elektrikářů, nýbrž uživatelů samotných.


Jak pracovat s inteligentní elektronikou? Jak jinak než inteligentně – tedy snadno a odkudkoliv pomocí různých ovládacích prostředků, kterým dáme prostor právě v tomto dílu.

Pokud máme elektrospotřebiče připojeny na jeden integrovaný řídící systém a časem se rozhodneme změnit některý ovládací prvek (např. budeme-li chtít ovládání SMS zprávou či hlasem), vůbec to neznamená nějaký nákladný a rozsáhlý zásah. Právě naopak, velkým přínosem a jednou ze základních idejí inteligentní domácnosti je její schopnost přizpůsobit se i budoucím požadavkům svých obyvatel. Tedy stačí jen přidat příslušný přístroj, který navíc ani nemusí být od stejného výrobce jako řídící systém.

Spínač – vypínač

Klasika mezi ovladači, které se rozhodně nemusíme vzdávat. Kouzlit se dá jak s designovým provedením, tak s počtem funkcí, jimiž tu či onu „krabičku“ pověříme.

Dálkové ovládání

Dálkové ovladače s infračerveným signálem známe jako nedílnou součást většiny audiovizuálních přístrojů. Také víme, že jimi můžeme ovládat pouze zařízení v jedné místnosti, a to ještě navíc musí být viditelně umístěno. Jenže v rámci inteligentního řízení nám jde spíš o rozsáhlejší možnosti ovládání. A těch dosáhneme buď ještě dodatečným zabudováním přijímacího snímače (sám by řídil komunikaci se zařízeními), nebo bezdrátovými ovladači. Jejich signál se šíří i skrze stropy a zdi, nemusíme tedy s ovladačem nijak manipulovat směrem k danému přijímači, jen je zapotřebí si předem zvolit místnost. Z nepřeberného množství nabízených ovladačů jsou nejvhodnější právě ty s možností vlastních popisků (alespoň u některých tlačítek).
Dálkové ovládání
Dotykový panel

Nejrůznější provedení, rozměry, grafická podoba i popisky tlačítek na displeji – zkrátka uživatelské rozhraní přímo na míru konkrétní domácnosti, to je největší výhoda dotykové obrazovky. Může být zabudována do zdi, nábytku, fungovat jako stolní nebo přenosné zařízení a pracovat bezdrátově.
Dotekové ovládání
Tlačítkový panel

Další variantou k dotykovému panelu, kde můžeme postrádat očekávanou zpětnou vazbu po spuštění nějakého procesu, je panel s LCD displejem a kurzorovými tlačítky (s intuitivním stvrzením pomocí klávesy OK / ENTER).
Tlačítkové ovládání
Vzdálená správa

Domov můžeme ovládat a kontrolovat i mimo něj, to už také víme. Využíváme k tomu přístupu přes webový prohlížeč počítače, mobilní telefon nebo kapesní počítač PDA. Komunikace probíhá např. ve formě SMS, informujících nás o dění doma během naší nepřítomnosti, nebo prohlížením záznamů z bezpečnostních kamer. Nezbytností je velmi dobré zabezpečení této správy a po konzultaci s odborníkem si z možných řešení sami zvolíte pro vás to nejpohodlnější.

Hlasové ovládání

Tento ovládací prvek se pro domácí účely teprve vyvíjí, zatím určitě není tím nejspolehlivějším (např. rozpoznávání hlasů, správné porozumění a formulace příkazů či dotazů se ještě stále ladí) a ani nejlevnějším. Jako taková vyhlídka do budoucnosti však v tomto výčtu dozajista má své místo.

Když už známe princip inteligentní domácnosti, máme představu o jejím provozu a jsme schopní ji také účelně ovládat, můžeme se už v příštím pokračování věnovat vlastním požadavkům. Na jejich základě pak najdeme nejvhodnější řešení a samozřejmě specialisty, na které bychom se s realizací mohli obrátit.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimage.com

Související článkyRSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít