Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost 12: Jak vyslovit svá přání? 28.04.2008

Ať už si z chytrých „hraček“ vybereme cokoliv, vše se bude odvíjet právě od toho, co si sami vyžádáme. Pojďme si tedy na závěr doplnit, v čem je potřeba mít jasno ještě předtím, než oslovíme projektanty a odborné techniky.


Když už víme, co všechno lze v rámci domácí automatizace požadovat, je načase položit si pár zásadních otázek. Ty jsou záměrně uspořádány tak, abychom si postupně ujasnili své vlastní potřeby a s těmi se pak dokázali obrátit tím správným směrem.

Otázka první: PROČ?

Třeba právě proto, že chceme mít kontrolu a kompletní přehled o energetické spotřebě a sých výdajích, zamezit zbytečnému plýtvání energií a dosáhnout úspor. Třeba proto, že nás láká komfort, pokročilé možnosti zabezpečení, komunikace či ovládání. A třeba potřebujeme „jen“ nějaké inteligentní řešení jako kupř. bezpečnostní systém nebo obsluhu domácího kina. Ale vlastně i odpověď typu „A proč ne, když jsou takové možnosti?“ se počítá.
Úspory
Otázka druhá: KDY?

Úvaha o časovém vymezení je klíčová zejména pro financování bydlení, ale klíčovým okamžikem se stává rozhodnutí nastěhovat se do „svého“. Jakmile se chceme usadit a budovat hnízdo, pak má určitě smysl si domácí prostředí maximálně přizpůsobit. A to nejlépe tak, abychom i do budoucna mohli snadno provádět změny podle nově vznikajících potřeb.

Otázka třetí: KDE?

První položený dotaz úzce souvisí i s otázkou prostor, kterých by se automatizace měla týkat. Můžeme uvažovat o nějaké inteligentní komponentě např. do pokoje (třeba multiroom), ke vchodu (digitální zvonky) anebo na zahrádku (samozavlažovací systém). V průběhu seriálu jsme si předváděli také plně automatizovanou domácnost, i tu si samozřejmě můžeme žádat. Pak tedy rozlišujeme automatizaci v rámci bytu nebo celého domku.
Interiér - kuchyně
Otázka čtvrtá: CO?

S místem nás už pak asociativně napadají i jednotlivé návrhy řešení, tedy odpovědi na otázku číslo čtyři. V předešlých dílech jsme se také věnovali různým místnostem (kuchyni, obýváku, koupelně…) a pokaždé jsme si představili hned několik možností. A stejně jako v životě, i tady platí, že jakmile si uvědomíme, co vlastně chceme, máme napůl vyhráno.

Otázka pátá: JAK?

Technologie a postupy, které by dodaly našemu přání nějakou hmatatelnou podobu, to už jsou starosti především realizátorů, po kterých volá následující bod.

Otázka šestá: KDO?

Postoupíme-li až sem, zdá se, že máme poměrně jasno, po jakých nabídkách se budeme ohlížet. Jenže teď teprve přichází samotná volba té nejvhodnější firmy, které bychom automatizaci svěřili, a to je rozhodování patrně ze všech nejpracnější. Ideální je volit spíš mezi firmami, které se specializují přímo na „naši věc“. Dá se totiž předpokládat, že při užším zaměření se nám oproti většímu portfoliu služeb (které pro nás ani nemusejí být zajímavé) dostane větší odbornosti a profesionality. V případě automatizace domácnosti (třeba i částečné) se většinou jedná o zakázky na míru a tady pak za realizátory mluví především jejich reference.
Projektant
Otázka sedmá: KOLIK?

Prostředky, které jsme ochotni na inteligentní seřízení vynaložit, jsou alfou a omegou toho, co si nakonec domů doopravdy pořídíme. Projekty na zakázku jsou v případě komplexnějších návrhů nezbytné a rozhodně se prodraží nejvíc. Nicméně taková domácnost šitá na míru, ta už přeci (za) něco musí stát, nemyslíte? Zajímavým ukazatelem jsou i částky, které díky kvalitnímu návrhu a instalaci můžeme uspořit. Orientačně se uvádí pokles energetických výloh až o třetinu, ale konkrétní propočty a kalkulace by měly být součástí každého odborného návrhu tohoto typu a určitě si je od projektantů žádejte.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít