Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost 7: Audiovizuální technika nejen pro zábavu 25.03.2008

Kdo by neznal slavnou ideu mistra Komenského o škole hrou. Též platí, že kdo si hraje, nezlobí. Malí nebo velcí, všichni jsme nuceni neustále se něčemu učit a tím samozřejmě vzniká potřeba občas se také trochu rozptýlit. Videa a různé přehrávače výborně poslouží pro účely obojího, výuky i zábavy.


Multiroom – víceprostorová hudba a video

Multiroom Audio / Video je souhrnné označení systémů určených pro ozvučení a vizualizaci ve více místnostech, celém bytě či domě. Tyto místnosti jsou navzájem propojeny, tedy nám umožní vnímat stejnou hudbu či obraz bez ohledu na to, kde se právě pohybujeme. Nebo si můžeme nezávisle na videopřístroji a hudebních choutkách ostatních vybírat dle vlastního gusta. Všude totiž máme přístup ke stejným zdrojům obrazu i zvuku. A přemístíme-li se do jiného pokoje, stiskem tlačítka si jednoduše navolíme totéž, co před chvíli třeba v obýváku. Přitom nemusíme instalovat žádný futuristický přístroj, ovládání bývá vestavěno intuitivně ve zdi vedle ostatních spínačů. Bez jakýchkoliv nároků na prostor tak ozvučíme libovolné prostory včetně těch, na které se běžně zapomíná – předsíň, koupelna, toaleta aj.
Multiroom
Zajisté bychom ale jen neradi narušili hudební výběr např. v pokojích prarodičů nebo nedejbože vytočili strýčka metalistu. Aby se předešlo celoplošnému přepínaní radiostanic a zásahu do hudby, hrající v jednotlivých místnostech, lze vyhradit samostatné rádio pro každou místnost. Anebo tímto pověřit inteligentní řídící program.

Kam s repráčky?

Reprosoustavy je ideální pověsit na stěnu či zabudovat přímo do zdi (což lze i zcela neviditelně a stěnu pak potáhnout akusticky propustnou látkou). V rámci ušetření prostoru se vyplatí stropní reproduktory – tzv. podhledové. Jejich podhledu se pak dá využít i pro světla a vzduchotechniku. Volně stojící reprosoustavy, které nemíníme schovávat, můžeme nechat zhotovit v povrchové úpravě, hezky v souladu s okolním nábytkem či podlahou.

Domácí katalogy a fotoalba

Na takovém domácím harddisku si uložíme bezpočet CD a DVD s hudbou, filmy a jinými záznamy. Můžeme si zde vytvořit různé seznamy – např. hudbu na ráno, při jídle, koupeli, učení, cvičení apod. A pak tyto playlisty přehrávat v daných situacích v libovolných pokojích. U filmů a dokumentů můžeme ještě navíc ty dětem nepřístupné zaheslovat a vyhnout se tak nějakému výchovnému překvapení. Propojením s internetem získáme nejen přehledné informace o hudebním albu či filmu přímo v našem domácím katalogu, ale navíc i přístup k internetovým rádiům.

A co si počít se všemi pořízenými digitálními snímky? Co takhle je uložit na jedno místo, setřídit a zobrazovat v maximální kvalitě s pěkným hudebním podkladem na libovolné TV? Totéž lze samozřejmě provést i s videozáznamy.

Domácí kino a počítačové hry

Pro domácí kino potřebujeme kromě velkého obrazu také dobré prostorové ozvučení a kvalitní zdroj hudby a obrazu (nejčastěji DVD přehrávač). Nezapomínejme ani na věci jako pohodlné sezení a zatemňování místnosti, případně i její akustickou úpravu. Taková příprava místnosti na kino či prezentaci se klidně může dít automaticky i s nastavením všech potřebných zařízení. Vy si mezitím můžete připravit poznámky nebo občerstvení, zkrátka co zrovna potřebujete a co za vás přístroje nezvládnou.
Plazma
Jen málokdo si může dopřát kino v samostatné místnosti, proto jsou dostupné velmi citlivé vestavby přímo v obývacím pokoji. Opět je tu možnost skryté instalace, takže není-li kino právě využíváno, nikde nepřekáží ani nenarušuje celkový vzhled.

Domácí kino je výborné nejen ke sledování filmů a sportovních přenosů, ale také – jak potomci rádi potvrdí – pro hraní her. Velký obraz a prostorový zvuk dodají moderním počítačovým hrám zcela jiný rozměr, takže by jim snadno mohli propadnout i ti principiálně odolávající.
Hry
Ale asi si také dokážete představit i jiné způsoby odreagování, a proto v dalším pokračování zavítáme rovnou do koupelny.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související článkyRSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít