Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost 9: Venku jako doma 07.04.2008

S nastávajícím jarem se opět na delší dobu stanou zahrádky a předdomovní prostory nejen soukromou radostí svých majitelů, ale také terčem pozornosti okolí. Nebudeme si radit, jak dosáhnout nepřehlédnutelné chlouby, to pečliví zahrádkáři, kutilové a hospodyňky vědí nejlépe sami. My se opět zaměříme na automatizaci a na to, jak si díky technickým možnostem užít opečovávaného domovního okolí co nejvíc.


Venkovní osvětlení

V bezprostřední blízkosti domu, tedy především na zahradě, bychom měli pamatovat zejména na osvětlení. Pomocí vhodně zvolených a umístěných světel můžeme dosáhnout nádherných scenérií, které pak zpříjemní pobyt na terase a zahradě nejen nám, ale také návštěvám při posezeních, pro něž jsou teplé jarní a letní měsíce jako stvořené.

Navíc při tak velkém výběru okrasných lamp a zahradních svítilen je to krok, kterým při zvelebování zahradního království určitě nic nezkazíme. Zvlášť se dají nasvítit fasády domu, zvlášť vybrat světla pro průchozí cestu zahradou či sadem a zvlášť pak osvětlení do altánku a k zahradnímu nábytku. Opět můžeme vytvářet různé světelné kombinace a ukládat si je do režimů. Což znamená, že je pak pohodlně spustíme bez jakýchkoliv experimentů s ovladači a spínači.

Venkovní ozvučení

K takovému posezení nebo ostatně i při práci venku se určitě hodí nějaký ten hudební podkres. Stačí použít reproduktory odolné vůči venkovním vlivům, vhodně je umístit (nejčastěji asi pod stříšku, ale lze také volně), a už nám „zní“ nejen dům, ale i nejbližší okolí. K ovládání pak máme k dispozici buď bezdrátový ovladač (pevný, dálkový) anebo přímo touchpad.
Zahradní domek
Zahradní altánek lze samozřejmě nasvítit a ozvučit obdobným způsobem. A pro případ, že bychom chtěli pracovat s notebookem, resp. internetovým připojením, kdekoliv v zahradě, je patrně nepraktičtějším řešením bezdrátová síť (pochopitelně s co nejlepším zabezpečením).

Chytré zavlažování

Automaticky řízené zavlažování už není nijak ojedinělým úkazem a pro rozlehlejší zahrady je opravdu velkým pomocníkem. Do závlahy může být přidáváno dle potřeby také hnojivo. Pro přesnější dávkování zavlažování jsou využívány snímače, měřící vlhkost půdy a především informace získané z meteorologické stanice. Pokud neupřednostníme vlastní stanici, může zařízení sledovat informace o počasí např. pomocí internetu.
Chytré zavlažování
Meteorologická stanice

Význam aktuálních informací o počasí netřeba zdůrazňovat. Kromě našeho osobního zájmu jsou podstatné také pro automatické reakce domova na změny počasí. Chytrý dům totiž ví, že když sluníčko opravdu nepříjemně pálí, má zastínit žaluziemi. Fouká-li silný vítr, pak automaticky zatahuje markýzy, při dešti zavírá okna apod. Pokud bychom požadovali od meteorologické stanice víc informací než „jen“ o tlaku vzduchu, teplotě, vlhkosti, rychlosti a směru větru, i v tom je možno vyhovět. Opravdu kvalitní meteostanice změří také množství a intenzitu srážek (případně i sněžení) a intenzitu slunečního záření (včetně ultrafialového).

Automatika pro automobil

Dálkové ovládání garážových vrat? To je to nejmenší, zpřístupnit příjezdovou trasu lze ještě o trochu automatičtěji. Do auta se dá nainstalovat bezkontaktní přístupová karta a brána se pak otevře už pouhým příjezdem před garáž. Po rozpoznání našeho auta se mohou kromě samotného otvírání také rozsvítit příslušná světla (v garáži, na příjezdové trase).
Meteo stanice
Také neoblíbenému odklízení ledu a sněhu v zimě se dá elegantně vyhnout. Ve spolupráci s meteorologickou stanicí můžeme příjezdovou trasu nechat vyhřívat topnými kabely. Navíc je to i bezpečnější, jelikož na okapech, chráněných před ledem, se tak netvoří nebezpečné rampouchy a ještě se zamezí zatékání vody do domu.

O ukládání a vyvolávání domovních, a teď už také zahradních, scén mluvíme v souvislosti se snadným ovládáním a pohodlím už od samého začátku seriálu. Příští díl tedy budeme věnovat právě oněm stále zmiňovaným domácím režimům.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související článkyRSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít