Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost počtvrté: Bezpečí až na prvním místě 03.03.2008

Právě ve věcech bezpečnosti nás a našich nejbližších dokáží technologie inteligentní domácnosti pomoci patrně nejvýrazněji. Bezpečí není jen ochrana příbytku před nezvanými hosty, ale někdy i tak trochu před námi samotnými. Tentokrát tedy budeme hýřit zodpovědností a opatrností aneb vše podstatné na téma inteligentního zabezpečení.


V tomto čtvrtém pokračování už víme, že cokoliv napojíme na náš domácí řídící systém, můžeme snadno ovládat. A co všechno lze takto (se)řídit a mít pod kontrolou, s tím se postupně seznamujeme. Nejinak tomu bude v oblasti našeho bezpečí. Ale nelekejte se, nebudeme si rozebírat složitý princip inteligentních bezpečnostních systémů, to s klidným svědomím přenecháme odborníkům. My si plně vystačíme s vědomím, co všechno můžeme od takových systémů očekávat a s jakými požadavky se pak případně na povolané obracet.

Nepřítel číslo jedna – člověk

Jen pro naši lepší orientaci si stručně představme dvě úrovně bezpečnosti – mechanickou a elektronickou:
Zámek
  • Mechanické zabezpečení: Zde si uveďme alespoň dveřní zámky, mříže, rolety a venkovní žaluzie jako ten nejnutnější základ.
  • Elektronické zabezpečení: Zajisté o něm nečtete prvně, pojišťovny na takovou formu opatření celkem slyší. Je to vlastně systém, který pracuje s nejrůznějšími aparáty, jako jsou např. snímače pohybu, dveřní a okenní kontakty, detektory požáru, úniku vody, plynu, oxidu uhelnatého… Tedy dnes už nijak zvlášť ojedinělá technika.

Využití pouze jednoho z uvedených typů zabezpečení samozřejmě nestačí, ideální je jejich kombinace. A to je právě řešení, s kterým přichází systém chytré domácnosti.

Inteligentní zabezpečení

Snadné ovládání a automatizace zajistí, že bezpečnostní systém bude zapnut vždy, když je potřeba. Aktivovat jej můžeme kupř. zamčením vchodových dveří nebo jednoduše tak, že před spaním stiskneme tlačítko v blízkosti postele. Alarm můžeme při probuzení nebo po příchodu domů deaktivovat.
Kamera
Na libovolné obrazovce v domě (televizní, monitoru nebo dotykovém panelu) můžeme zkontrolovat, zda jsou všechna okna i dveře uzavřeny. Takto můžeme také shlédnout záznamy bezpečnostních kamer (i se zvukem) a v případě poplachu se nám vyobrazí půdorys s vyznačením detekovaného místa. Spuštěním poplachu se automaticky přivolá bezpečnostní služba. Zde si paranoiu můžete klidně dovolit, jelikož v současnosti už možnosti opravdu jsou a dostávají se doslova před naše prahy, jak jsme zjišťovali již v prvním díle.

Nepřítel druhý – oheň

Kvalitní protipožární systém sestávající z hlásičů kouře a detektorů vysoké teploty má obě tyto komponenty odděleny (někdy je vývin kouře jen nepatrný). A nemělo by se zapomínat ani na detektory hořlavých a jedovatých plynů, jako jsou zemní plyn, svítiplyn, propan, butan, acetylen, vodík, oxid uhelnatý atd. Pro menší domácnost postačí bateriové varianty těchto detektorů s lokální akustickou sirénkou, ale pro větší domovní komplexy se příliš nehodí. Inteligentní zabezpečení při požáru automaticky rozsvěcuje nouzová světla, odemyká dveře, vypíná elektřinu, automaticky odvádí kouř se zplodinami hoření a celkově je naprogramovaný do pohotovostního stavu.

Nepřítel třetí, čtvrtý a pátý – elektrický proud, plyn a voda

Při odchodu z domova a na noc je bezpečnější automatické vypínání zásuvek potenciálně nebezpečných spotřebičů (sporák, žehlička, varná konvice aj.). Velkou výhodou je už to, že ve vypínačích se nachází jen malé napětí a zásuvky jsou aktivní pouze při užití spotřebiče.
Hořící zásuvka
Vlastníci ledniček a mrazáků zajisté ocení upozornění na svůj mobil, pokud dojde k výpadku proudu na delší dobu. Stejně tak jsou možná upozornění, dojde-li k výkyvům teploty nad či pod stanovenou mez (aby nedošlo např. k zamrznutí vody v potrubí nebo naopak k přehřátí přístrojů). V případě úniku plynu je ideální automatické uzavření jeho hlavního přívodu. Rovněž je-li ohlášen únik vody či zaplavení, možnost automatického uzávěru je nedocenitelná.

Úspěšně jsme se prokousali různými krizovými situacemi, jež nejsou z těch nejpříjemnějších, ale pamatovat na ně musíme vždy. Příště už tak nároční na zodpovědnost nebudeme a ještě než začneme řešit přímo interiér, přiblížíme si možnosti komunikace. A vězte, že vchodovým panelem s „mluvítkem“ u zvonku to zdaleka nekončí…


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít