Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost podruhé: Chytrý dům se stará o nás i životní prostředí 26.02.2008

Úspora ve spotřebě energií neznamená pouhou úlevu našim peněženkám, ale především už tak dost těžce zkoušené přírodě. Jako jednu z hlavních předností automatizace domu jsme již zmínili právě možnost ušetřit a řídit vlastní energetickou spotřebu. Jak toho docílit a na co všechno pamatovat, to je námětem tohoto pokračování.


Znáte to – topíte, myjete, svítíte, perete, žehlíte, vaříte, pečete, chladíte, mrazíte... A k tomu ještě „navíc“ spousta dalších elektrospotřebičů. Zkrátka klasický výjev ze zaběhlé domácnosti. Poměry jednotlivých činností se sice mohou lišit dům od domu, ale „žroutům-otesánkům“ – vytápění spolu s ohřevem vody – se prostě nevyhne žádný obytný prostor.

Vlastní měřící zařízení
Průměrná spotřeba energií v ČR
Přehled o vlastní spotřebě poskytne zabudované měřící zařízení s automatickým odečtem plynu, vody a elektřiny. To především znamená přesné informace každý den bez nutnosti čekat na obávané vyúčtování. Nikdo už za tímto účelem nebude muset docházet k vašim měřičům, navíc tím odpadnou nepřesné odhady výše záloh a případné doplatky.

Vyšší komfort, nižší cena – nerovnice vyřešena

Říkáte si, že dům prošpikovaný technickými aparáty od A do Z by měl spíš energeticky zatěžovat než naopak? Tak se podívejme, v čem „kouzlo“ spočívá. Inteligentní domácnost samozřejmě nějakou tu energii pro svůj chod potřebuje, ale jde skutečně o zanedbatelné množství v porovnání s jinými energeticky náročnými činnostmi, jež jsme si uvedli výše. Naopak tím, jak šikovně se nám podaří seřídit všechny tyto činnosti (nebo alespoň jejich podstatnou část) v rámci jednoho funkčního celku, můžeme zamezit zbytečnému plýtvání. Možné úspory jsou kalkulovány dokonce až na jednu třetinu, což už je slušný rozdíl.
A co víc, automatická samoregulace topení, osvětlování a dalších prvků není jen efektivní, ale také jistě velmi pohodlná.
Radiátor
Co všechno a jakým způsobem můžeme ovládat při tvorbě příjemného vnitřního prostředí? Kromě inteligentní ventilace na bázi opětovného získávání tepla se zaměřme především na dvě nejkritičtější složky domácího rozpočtu: topení a ohřev.

Vytápění a klimatizace
Termostaty
Měření a regulaci teploty lze nastavit zvlášť pro různé místnosti, což se v rámci hospodárnosti doporučuje. Řídit je můžeme např. pomocí časového programu – tzn. jiná teplota v noci, jiná ráno, v době, kdy nikdo není doma, či od konkrétního data (třeba v případě dovolené). Dále se nabízí dálkové ovládání, kdy si můžete přednastavit teplotu třeba už cestou domů (či před příjezdem na chalupu apod.). Plýtvání elektřinou se pak předchází automatickým zastavením podokenního topení při otevření příslušného okna.

Ohřev vody

Znatelného snížení výdajů dosáhneme užitím solárních kolektorů pro ohřev užitkové vody i bazénu. Toto zařízení totiž přemění sluneční energii přímo na teplo. V létě takto pokryjeme až 100 % potřeby, v celoročním průměru až 60 %. Nižší spotřeby vody lze také dosáhnout s pomocí termostatické baterie. Samozřejmě si zde uvádíme pouze návrhy a technické možnosti. Optimální řešení domácností (byť typových) včetně orientace na trhu výrobců už jsou úkolem pro potenciální realizátory, které si v závěru seriálu také proklepneme.

Úsporný provoz ostatních spotřebičů

Není problém zřídit navíc jeden vypínač, kterým při odchodu vypneme televizi, rádia a jiná zařízení, jejichž chod v době naší nepřítomnosti není nutný (a ani žádoucí). Tyto šikovné ovladače jsou velmi osvědčené zejména v případe centrálního zhasínání, ale světla už si necháme zase na příště.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít