Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost popáté: Jak rozmlouvat s chytrým domem 10.03.2008

Co když vám telefon může poskytnout mnohem víc než jen na chvíli přiblížit vzdálený hlas? A video víc než změť pohybujících se obrázků? A vůbec, proč by měl zvonek jenom zvonit? I popáté si připomeneme, že síla tkví právě v inteligentním sloučení.


Příchodem vše začíná, tedy…

Račte vstoupit

Chytrý dům pozná, kdo je zván. Hned u vchodu můžete mít kromě zvonku také mikrofon s reproduktorem pro prvotní spojení s příchozími. Navíc napojíme-li toto naše zařízení na telefonní ústřednu v domě, stisknutím zvonku pak zazvoní všechny nebo jen vybrané telefony. Z kterékoliv místnosti nebo části domu pak můžeme s návštěvou rozmlouvat a také ji nezávisle na telefonním přístroji můžeme vpustit dovnitř.
Intercom
Hovor od vchodu lze také přesměrovat na mobil či záznamník, pokud zrovna nejsme doma. Inteligentní domácnost toto umí provést automaticky – např. podle režimu, o kterých už byla zmínka minule, rozpozná, že nikdo není doma. Stejně tak v případě nočního režimu nás naše domácnost nenechá rušit, takže zvonek a telefony utlumí, vypne, přepne na záznamník nebo ponechá jen světelné upozornění. Opět záleží na našich preferencích při sestavování režimu.

Početná domácnost jistě uvítá více zvonkových tlačítek. Podle odlišných zvonění (nebo také mohou vyzvánět jen v určitých částech domu) se pak snadno rozliší, kdo že je poctěn návštěvou. Ti nejnáročnější si mohou nechat sestavit plně digitální „zvonek“ v podobě elektronického seznamu, kterým by se jen „nalistovalo“ jméno hostitele a poté stisklo.

Telefon versus intercom
Telefon
Co především tzv. domácí telefonní ústředna nabízí, je sdílení linek pro příchozí i odchozí hovory. Řekli jsme si, že na telefony můžeme převést i funkci jakéhosi vrátného, nyní si je ještě vylepšíme o možnosti intercomu. Stejně jako s návštěvami přede dveřmi můžeme komunikovat i s ostatními členy domácnosti. Jsou totiž situace, kdy i v nevelké domácnosti získáte dojem, že se všichni jakoby poztráceli. Obzvlášť když potřebujete pomoc při nějaké domácí práci a dáte to najevo. Intercom nám umožní nejen komunikaci mezi místnostmi, ale také hovory z jedné do všech ostatních současně.

Anebo radši videotelefon?
Videotelefon
Díky takto vybavenému telefonu rozšíříme komunikaci navíc o obraz. Všude tam, kde přidáme videokameru (nejčastěji právě před vchodové dveře), můžeme s druhou stranou vést o něco osobnější rozhovor. Obraz z videokamery jde samozřejmě zaznamenat a v případě naší nepřítomnosti si můžeme záznam prohlédnout po návratu domů nebo i na dálku (přes mobil, internet). Videotelefon však nemusí sloužit pouze pro domácí volání a komunikaci u vchodu. Dá se dost dobře využít také k internetovému telefonování, kdy platíme pouze poskytovateli za připojení k internetu.

Jak vše chytře ovládat?

Zazvoní-li telefon, hudba se může automaticky ztlumit, z některých telefonů je možné hlasitost ovládat přímo. Pokud zrovna sledujeme televizi, zvednutí telefonního sluchátka může být automatickým impulsem k nahrávání právě od místa, kdy jsme byli vyrušeni. Nás už jen tak něco nepřekvapí. Již víme, že inteligence, se kterou se tady postupně seznamujeme, to je především sebekontrola domácnosti samotné, navíc ještě pod kontrolou naší vlastní.

Nyní máme poměrně slušné zázemí a můžeme se víc věnovat jednotlivým částem. V příštím díle se přesvědčíme, že spojení „inteligence“ a „kuchyně“ zdaleka není jen o receptech a zdatných kuchařích. V rámci naší automatizace si představíme pár nápadů, využitelných právě v těchto prostorách.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít