Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost pošesté: Chytrá kuchyně 17.03.2008

Kuchyň je mnohými vnímána jako srdce domácnosti. A možná na tom přeci jen něco bude, zřídkakdy jí projdeme bez zájmu o to, co se zde právě chystá. Je to místo, kde se z obsahu nákupních tašek stávají lákavé dobroty a kde najde uplatnění spousta šikovných pomocníků – živých i těch zástrčkových.


Kuchyň je také místem, kde se nejčastěji pohybujeme s plnýma rukama, proto zde víc než kdekoliv jinde oceníme hlasové ovládání. Ale vše popořadě. Nejdřív si obhájíme umístění počítače právě do tohoto možná neobvyklého prostředí. Kuchyň samozřejmě není primárně určená pro počítačové hry dětí ani nekonečnou práci zaneprázdněných rodičů. Ovšem korunujeme-li tento počítač na vyloženě „kuchyňský“, jakožto uzel mezi navzájem komunikujícími kuchyňskými spotřebiči, bude naše řízení zase o něco „řízenější“.

Kuchyňský počítač

Je to vlastně takový ideál – poslouchá vás, pamatuje si vše, co mu řeknete, a hlavně nezapomíná. Nejlépe se osvědčí v početných domácnostech, kde je nad lidské síly uhlídat, co všechno dochází (a prochází), mít přehled, kdo kdy jí a co vlastně, komu ta či ona potravina nesedne a další zvyky a specifika. To všechno jsou věci, které lze snadno delegovat na k tomu určený přístroj. Získáme tak i přehled o potravinách, které máme doma k dispozici.
Kuchyně
Vhodný program umí dle dostupných zásob také navrhnout recept, upozornit na chybějící potraviny, případně vygenerovat nákupní seznam. Dalším zpříjemněním je také možnost během přípravy jídla sledovat film, oblíbený televizní pořad anebo se nechat vést multimediální kuchařkou. Také obvyklé vzkazy na ledničce můžeme nahradit zapsáním do počítače nebo je namluvit a zaznamenat i s obrazem. Vhod přijde třeba i elektronický kalendář pro koordinaci času všech členů domácnosti, možností využití je skutečně mnoho.

V kuchyni bychom měli požadovat spíš samostatně spínané zásuvky. Budeme tak moci na noc a dobu své nepřítomnosti doma vypínat potenciálně nebezpečné spotřebiče, jakými jsou především sporák, rychlovarná konvice, topinkovač atd. Elektrické zásuvky v kuchyňské desce mohou být zapuštěné a v podobě malého sloupku se v případě potřeby dají vysunout. Stejně tak praktické jsou i další vestavěné spotřebiče jako kupř. kuchyňské váhy či kávovary s pevným připojením na vodu. Také zabudování bezdotykové baterie v kuchyňském dřezu se vyplatí. Je to nejen pohodlnější, ale především hygieničtější.

Inteligentní bílá technika

Využití snímání čárových kódů v domácnosti je také hodně diskutovanou problematikou. Taková mikrovlnka, která si po přečtení kódu výrobku sama nastaví požadovaný výkon a čas ohřevu, nebo pachový snímač uvnitř lednice, jenž sám rozpozná a upozorní na zkažené potraviny, to jsou velké výzvy pro výrobce.

Domácí vinotéka

Kvalitnímu sklípku se sice jen tak něco nevyrovná, ale taková menší vinotéka je zase mnohem dostupnější. Zřídit si ji můžeme téměř kdekoliv. Jak zajistit tu správnou teplotu a vlhkost, už jsme se dozvěděli v druhém dílu věnovaném spotřebě a prostředí. I zde by se dala dost dobře využít čtečka čárových kódů, jelikož k dispozici jsou rozsáhlé databáze vín (jistě znáte z větších supermarketů) s nejrůznějšími informacemi a možnostmi vyhledávání.
Vinotéka
I příště se ještě budeme zdržovat v místnostech, kde se v rámci domácnosti scházíme nejvíce. Seznámíme se s dalšími možnostmi automatizace, tentokrát v obýváku a společenských místnostech. Kromě domácího kina neopomeneme ani další prvky domácí zábavy.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít