Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikonka.jpg

Inteligentní domácnost potřetí: Budiž světlo! 28.02.2008

Kvalita osvětlení má bezprostřední vliv na to, jak interiér celkově působí a jak se v něm cítíme. My už víme, jakým způsobem v chytré domácnosti docílit příjemného vnitřního prostředí a ještě k tomu dosáhnout maximálních úspor. Nyní zaměřme pozornost na neméně důležité prvky – osvětlování a systémy stínění.


Tytam jsou časy, kdy jediný zdroj světla s výjimkou oken představoval ze středu stropu trčící lustr, o kterém se ani nesmýšlelo v rámci nějakého estetického působení. Dnes už naštěstí věci vnímáme jinak. Oproti jednomu ústřednímu světlu preferujeme spíš větší množství menších světel, jimiž mnohem snáz vytvoříme příjemnou atmosféru.
Osvětlená kuchyně
S domácím osvětlením se dá skutečně kouzlit a fantazii se meze nekladou. Řešit můžeme vše od stolních lampiček až po osvětlení na zdech s nasvícením obrazů a vitrín. Co je ale přidanou hodnotou inteligentní domácnosti, je právě seřízení a integrace všech našich „osvícených“ nápadů. Ty pak můžeme pohodlně vyvolávat znovu a znovu. Tak si na ně pojďme posvítit…

Také světla pomáhají ušetřit

Automatickým zhasínáním zapomenutých světel při odchodu z domova to zdaleka nekončí. Efektivního využívání světla (tím pádem i elektrického proudu) dosáhneme pomocí tzv. „inteligentních stmívačů“. Manuálním ovládáním si nastavíme přesně tolik světla, kolik v danou chvíli skutečně potřebujeme. Světlo po zapnutí můžeme postupně zesilovat až na požadovanou intenzitu, čímž nejen zamezíme fotofobním šokům pro své oči, ale také prodloužíme životnost světelných zdrojů. Pro místnosti, kde se svítí opravdu dost (resp. víc než hodinu denně), je lepší namísto klasických žárovek použít úsporné zářivky, popř. ještě trvanlivější LED svítidla.

Svítit či nesvítit?
Ložnice
Nepříjemnému oslnění a zbytečné spotřebě se elegantně vyhneme díky automatickému rozsvěcování a zhasínání v místnostech, kde se příliš nezdržujeme. Lze předpokládat, že např. procházíme-li v noci chodbou, předsíní nebo koupelnou, asi zrovna moc netoužíme po nějakém světelném lunaparku, je tedy vhodnější mít tato světla zároveň i utlumená. Dalším dobrým využitím automatizace mohou být také šatny nebo sklípky. Možností je mnoho, a tak příruční baterku radši ponechme dětem na tábor.

Světelné scény

Přednastavené konfigurace osvětlení v dané místnosti můžeme rychle vyvolat stiskem jednoho tlačítka. Nikde se tedy nesvítí zbytečně a ani netřeba obíhat celý obývák a hledat ty pravé kombinace. Můžete si ukládat libovolné scény a také je měnit. Jistě už teď využíváte různých světelných kombinací např. při sledování televize, posezení se známými nebo když v místnosti uklízíte. Scény se nemusí vztahovat pouze na jednu místnost, mohou zahrnovat třeba celou bytovou jednotku, patro, dům...

Stínící technika

Rolety, žaluzie, závěsy či markýzy jsou už asi nutností. Je známo, že zatažené rolety vytvoří další tepelně izolační vrstvu. Primární je ale ochrana osluněných oken před nežádoucími tepelnými zisky a UV zářením, nebezpečným pro člověka i domácí dekor. Automatické ovládání clonícího zařízení v závislosti na teplotě a dopadu světla pomůže s tímto jevem účinně bojovat.
Stínení
A tím jsme zdaleka ještě nevyčerpali všechny možnosti. Co byste řekli načasování postupného odhrnování závěsů na ranní hodinu, právě když se budete probouzet? K tomu automatické spuštění vaší oblíbené hudby a do nového dne se budete opravdu těšit.

Chytré sklo

Dnes už je možné stínit i bez žaluzií a rolet. Instalací speciálních skel lze plynule měnit jejich zabarvení a tím regulovat propustnost slunečního záření. Výhodou je nerušený pohled ven z oken. Jiné typy elektricky ovládaných skel zase slouží k zajištění soukromí. Vypnutím napájení jimi světlo sice prochází, ale zůstávají neprůhledné, matné.

Teď už je náš domov nejen příjemný a energeticky úsporný, ale zároveň i perfektně osvětlený. A příště si z něj uděláme ještě navíc domov bezpečný.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít