Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonka.jpg

Inteligentní domov poprvé: Co obnáší „samo uvažující“ domácnost? 19.02.2008

Máte představu, že jste pohodlně usazeni před jednou z mnoha velkých plazmových obrazovek, jen tak zhýčkaně mačkáte touchpady a tlačítka všech možných ovladačů a čekáte, co se bude dít? Ano, i tohle je jeden z možných obrázků. Ale tzv. „inteligentní domácnost“ představuje mnohem víc než pouhý sci-fi zavánějící komfort.


Někomu to může znít jako hudba daleké budoucnosti spíš než jako reálná myšlenka teď a tady. Ale není tomu tak. Pojďme se tedy společně podívat, co vlastně obnáší zřízení takové domácnosti. Ať už pro zajímavost, inspiraci či zasnění se.

Postupně si přiblížíme hlavní přednosti inteligentní domácnosti, tedy především automatizaci a společné ovládání. Zaměříme se také na řešení jednotlivých domácích prostor. A závěrem samozřejmě neopomeneme financování a tipy, kde a na koho se s případným projektováním a realizací obrátit. Nejdřív se však musíme s problematikou jako takovou trochu víc seznámit.

Inteligentní dům – proč a nač?

Opravdu se nejedná pouze o jakousi předigitalizovanou a neosobní observatoř plnou ovladačů, krabiček a mluvících obrazovek. Ve skutečnosti za „inteligentní“ můžeme považovat stavby s běžným bezpečnostním kamerovým systémem či počítačovou sítí stejně jako zmíněné moderní laboratoře, běžnému smrtelníkovi zpravidla nepřístupné.
Inteligentní dům
Inteligentní domácnost tedy dokáže předvídat a reagovat na potřeby svých obyvatel, ale – jak si ještě povíme – nejen v případě zmíněného pohodlí a zábavy. Prvořadým cílem takto systematické domácnosti je také snížení spotřeby energií (zejména díky režimům) a zajištění bezpečnosti. A na to už zajisté slyší mnozí z nás. V neposlední řadě jde o významný prvek nejen co se našeho způsobu života týče, ale především vztahu člověka k technologiím obecně.

Dům na heslo aneb moc jednoho tlačítka

Dobře provedená automatizace má usnadnit a zpříjemnit bydlení, ale představa odkládacího stolku s padesáti různými ovladači asi spíš vyděsí. Opět jde o mýtus, neboť technika a vybavení domu jsou právě za účelem snadného užívání propojeny a navzájem spolupracují. Veškeré dálkové ovládání je tedy sdruženo do jednoho jediného.
Tlačítka
Kromě klasických ovladačů např. na stahování rolet, nastavení světel, topení či spouštění hudby je tu také možnost vytvořit tzv. scény neboli režimy – pro celý dům nebo každou místnost zvlášť. Scénu lze vyvolat stiskem jediného tlačítka a nastavit tak různá zařízení v domě (nebo místnosti) automaticky do požadovaného stavu. Stejně tak můžete kupříkladu jedním tlačítkem u vchodových dveří vypnout veškeré zásuvky (samozřejmě kromě ledničky, pračky apod.), pozhasínat a zapnout zabezpečovací systém.

Domácí práce nejsou nutné zlo, ale…

… je mnoho důležitějších věcí, které bohužel odsouváme do pozadí, a dopady jsou horší než týdenní prádlo či zaschlé talíře. Rodina, potomstvo především, si náš čas prostě žádají. Jenže opět na úkor udržovaného domácího prostředí? Možností, jak s grácií vykličkovat z toho začarovaného kruhu, je právě automatizace těchto rutinních činností. Přístroje k tomu určené je zvládnou, a dobře. Nechte se klidně zastoupit, pak svůj čas můžete soustředit tam, kde jste skutečně nenahraditelní. Se zapeklitým domácím úkolem či pohádkou na spaní se ale jistě už nějak vypořádáte.

Luxus jen pro rozmlsanou smetánku? – Omyl!

Přeměna domova, jak jej známe, na nějakou zmodernizovanou stanici, by se patrně příliš neujala. Kdepak, právě v těchto případech se víc než kdekoliv jinde vychází ze zákazníkových požadavků, ke kterým se v závěru tohoto seriálu také dostaneme. Takže váš dům by měl být přesně takový, jak jste si ho vysnili, a zcela pod vaší kontrolou, ať už se nacházíte kdekoliv. Že to zní až příliš fantasticky? Jenže tyhle projekty právě dokáží převést fantazii do reálu.
Rodina
Nemusíte zrovna plánovat novostavbu, možná se ani nechystáte rekonstruovat, nicméně možnosti, jak seřídit svůj domov, jsou přinejmenším zajímavé a inspirující. Prvků, jež přidají vašemu hnízdečku na „inteligenci“, je opravdu víc než dost. A ke všem, nebo alespoň těm nejpraktičtějším, se postupně dostaneme.

Na příště si necháme spotřebu a úspory energie jakožto nespornou výhodu těchto komplexních instalací.


Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít