Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

internet_ikona.jpg

Internet a spotřebiče aneb jak to celé vzniklo 04.06.2010

To, že jsou chladničky opatřeny monitorem a připojením na internet, už asi nikoho nepřekvapí. Co však ale může být pro mnohé novinkou, je, jakým způsobem vlastně myšlenka na zapojení internetu do spotřebičů vznikla. Pojďme si tedy zalistovat jen v pár let staré historii, jak se tento nápad zrodil a jaké přinesl výsledky.


Podle dostupných zdrojů byl prvotní nápad na zavedení internetu do spotřebiče dílem několika programátorů, kteří si takto ochočili svůj kávovar. Cílem nemělo být surfování při vaření kávy, ale možnost ovládat kávovar ze svých počítačů tak, aby se prácechtivý programátor nemusel zdržovat. Prostě jen ze svého počítače zadal příkaz a za chvíli si mohl běžet pro hotový šálek kávy – a mohl vesele pracovat dál.

Babičky pod drobnohledem

S tímto nápadem šla firma Fujitsu ještě trošku dál. Se svou varnou konvicí i-pot (v tomto případě jde o ohřívač vody, který udržuje vodu stále teplou) se zaměřila zatím jen na Japonsko. I-poty zasílají údaje o užití konvice na webovou stránku, která monitoruje a mapuje, jak často si dotyčný vaří čaj či kávu. Z této stránky jsou pak ostatní členové rodiny informováni dvakrát denně emailem (či kdykoliv, kdy na stránky nahlédnou). Cílovou skupinu tedy tvoří spíše starší lidé, jejichž děti či vnuci žijí daleko na to, aby je mohli každý den přímo kontrolovat, zda jsou v pořádku. Stačí jen zabrousit na stránky a podívat se, jestli si děda s babičkou vaří čaj tak jako obvykle. Velkou výhodou je, že nemusíte dávat (japonským) prarodičům speciální lekce z IT. Jak je možné vidět na fotografii, i-pot je téměř totožný s běžnými konvicemi.Zkrátka když babičce přijdou kamarádky, aby zavzpomínaly na staré dobré časy, babička jen zapne konvici, jak je zvyklá. Zatímco babička vesele zpovídá kamarádky, i-pot pracuje, co mu síly stačí: když babička doplní do i-potu vodu, vyšle se signál na Fujitsu servery, kde se vytvoří zpráva, která je zobrazována na stránkách. Ta vypadá takto:Modrý znak ukazuje, kdy uživatel zapnul spotřebič, zelený znak ukazuje, kdy přidal vodu a červený znak udává dobu, po kterou byl i-pot spuštěn, aby udržoval vodu horkou.

Trojský kůň v koupelně?

I-pot je zatím jediný spotřebič připojený k internetu, kterému se podařilo úspěšně proniknout do běžných domácností. Firmy se však nevzdávají a experimentují dál. Internet se tak dostává i do dalších spotřebičů – ledniček, praček, mrazniček… S jakým úspěchem, ukáže jen čas. Vzhledem k tomu, že momentálně nedokážeme spolehlivě chránit své počítače před viry či hackery, zvládneme to se spotřebiči? Co když odjedeme na dovolenou a mezitím si náš závistivý soused (toho času nezaměstnaný programátor) trošku pohraje s naší domácností? Třikrát rozmrazí mrazničku a na naši pračku – poté co vytopí celý byt – pošle navíc trojského koně? To jsou zřejmě oblasti, se kterými se budou muset firmy ještě poprat.

Autor: Eliška Počarovská
Foto: allabout.co.jp, useit.com

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít