Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

412527_gas_hob.jpg

Jak i přes zdražení ušetřit za plyn? 25.06.2008

Nepříjemnou novinku mají pro české domácnosti připravenu tuzemští distributoři plynu. Jak RWE Transgas, tak E.ON budou výrazně zdražovat. Zákazníci RWE si od července připlatí až 10,5 % navíc, E.ON bude v jižních Čechách zvedat ceny dokonce o 15 %. Příčinou citelného zdražovaní jsou podle distributorů prudce rostoucí ceny ropy v posledních měsících.


I přes tyto nepřijemné změny existují pro domácnosti, které vytápějí plynem, cesty, jak na účtu za plyn dosáhnout stejné či nižší částky než před zdražením.

Otevřít galerii »Netopíte náhodou vafkami?

Právě vytápění se na účtu za plyn podepisuje v největší míře. Existují přitom způsoby, jak za plyn nezaplatit více, či dokonce ušetřit. „Jen v Praze evidujeme řádově stovky tisíc topidel Gamat, lidově nazývaných vafky,“ říká Pavel Janeček, generální ředitel společnosti Karma Český Brod. Karma originální „vafky“ vyrábí a je zároveň největším výrobcem konvekčních plynových topidel a průtokových ohřívačů (karem) v ČR.

Mnoho plynových topidel Gamat, kterými české domácnosti vytápějí, pochází z doby před více než 10 lety. V současné době se tato topidla vybavují moderními regulačními prvky, například účinnějšími hořáky. „Dnešní topidlo o výkonu 5 kW, které je určeno pro vytápění prostoru o velikosti až 100 m3, má jmenovitou spotřebu 0,59 m3 zemního plynu za hodinu. Topidlo stejného výkonu vyráběné na konci 80. let mělo spotřebu 0,697 m3/hod. Výměnou topidla lze docílit okamžité 15% úspory zemního plynu,“ počítá Pavel Janeček.

„Originální vafky vyráběné Karmou mají ale ještě jednu neocenitelnou výhodu. Tou je provedení přívodu plynu a odtahovéhoOtevřít galerii » systému identické se staršími modely, takže při výměně starých topidel Gamat není nutné provádět žádné stavební úpravy,“ dodává Pavel Janeček.

Změňte systém

Znatelných úspor se dá dosáhnout i změnou systému vytápění. „Především u menších bytů lze doporučit lokální systém vytápění, tzn. osadit každou místnost samostatným topidlem. Každá místnost je tak vytápěna v optimálním režimu,“ vysvětluje Pavel Janeček. Na trhu jsou plynová lokální topidla s možností programování chodu, což umožňuje přesné nastavení vytápěcího režimu a cca 20% úsporu. Tato topidla již navíc nefungují na principu „věčného“ plamínku, zapalují se elektronicky, což znamená další úsporu asi o 0,4 m3 zemního plynu denně.


Autor: Michala Gregorová
Foto: Sxc.hu, Karma

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít