Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona energie.jpg

Jak na méně děsivé účty za energie? 04.02.2008

Téma zdražování energií je od letošního ledna poměrně oblíbené. ČEZ zdražuje a všichni se hádají, jestli na to má právo, jesli zdražuje příliš, jestli na to Češi budou mít. Pořád se ale nemluví dost o tom, že ale není těžké náklady na energii snížit prostě tím, že budeme šetřit. Nejen že tak pomůžeme své peněžence, ale také alespoň trochu životnímu prostředí...


Teď si určitě říkáte: „No jasné, vyměnili bychom si okna, zateplili dům, ale kde na tohle máme vzít?" A zkusili jste takové způsoby šetření, které vás nic nestojí? Jsou to zdánlivé maličkosti, ale i ty se častokrát nasčítají a vy se pak zbytečně zděsíte účtu za elektřinu. Jsou to opravdu drobnosti, které vás nic nestojí a vaší domácnosti se ve výsledku vyplatí.

Například když nebudete zbytečně zakrývat radiátory závěsy nebo záclonami, mnohem více tepla bude proudit do místnosti a nebude se zbytečně ztrácet skrze špatně těsnící okna. Zároveň ale zatažené závěsy a žaluzie udrží v místnosti přes noc tepla více. Odsunutím nábytku od radiátorů také pomůžete lepší cirkulaci teplého vzduchu do místnosti.
Vtip
Kuchařky a kuchaři k smrti nesnášejí, když kolem nich chodí jejich partner a důležitě jim radí, ať myjí nádobí v napuštěném dřezu, ať pořád neotvírají tu troubu, když do ní vidí i bez toho a tak dále a tak dále. Tohle všechno jsou totiž úspory, které je omezují, komplikují jim práci, otravují je. Pokud ale budete vařit s pokličkou, ušetříte tak až polovinu energie a nezpůsobí vám to žádné komplikace. Zároveň vařením v úměrně velkých hrncích s rovným dnem ušetříte až 30 % energie. Pokud v kuchyni používáte pákové baterie, nejenom že je nastavení správné teploty vody rychlejší a pohodlnější, ale šetříte tak vodu i energii.

Na druhé straně protějšek může pro menší výdaje udělat také pár úprav. Například pravidelné odvzdušňování topení (zhruba jednou za 3 měsíce) zefektivní vytápění bytu a tenká reflexní fólie na oknech zabrání únikům tepla. Nová těsnění v oknech také peněženku tolik nezatíží, a přitom mohou ušetřit i 50 % nákladů na topení.
Bankovky
Jsou to opravdu maličkosti. Ale i z těch se skládá váš účet nejen za elektřinu, ale i vodu, plyn a jiné energie. Pokud si na ně budete dávat pozor, možná se vaše účty radikálně nesníží, ale mohly by zůstat alespoň tak vysoké jako před zdražováním. Asi nikdo z nás nechce utrácet peníze zbytečně. Přeci jen si každý raději koupí něco pro sebe nebo na sebe, než aby doslova vyhazoval peníze oknem.

Tak zkuste některá z našich doporučení nebo se podívejte třeba na Setrimenergii.cz a najděte si i další způsoby, jak správně „používat“ energii. A pokud vás téma úspor zaujalo, pak se těšte na další díly našeho seriálu, kde vám předvedeme, jak můžete šetřit s domácími spotřebiči.


Autor: Adéla Flejšarová / Setrimenergii.cz
Foto: Volny.cz, Zdravarodina.cz, Nova.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít