Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

Miele.jpg

Jak na praní efektivně, ekologicky a šetrně 03.12.2007

Ano, „šestý smysl“ vaší pračky je skutečně dobrá funkce. Ano, víme, že vlna se má prát na třicet, bavlna na čtyřicet a výše, syntetika také na třicet. Víme také, že čím víc prádla vypereme na jeden cyklus, tím je praní efektivnější. Jsou to ale všechny tipy, které nám při praní mohou pomoct? Zdaleka ne.


Koupě pračky se všemi důležitými funkcemi je jedna věc, její používaní druhá. Samozřejmě, téměř každý „to“ nějak zapne, nějak naplní prádlem a nějak vypere. Ale praní je činnost, u které na detailech záleží – spotřeba, opotřebení oblečení, šetrnost ke spotřebiči samotnému, ale také k životnímu prostředí, nebo k vašim financím. Jak teda prát co nejefektivněji, aby vám pračka vydržela co nejdéle bez poruchy a oblečení vypadalo pořád jako nové? Čtěte.

Persil gelGely a ořechy jako alternativa k pracímu prášku

Jedním z „oblíbených“ problému při praní jsou skvrny, které po sebe občas zanechá prášek na praní. Vyskytují se zejména při nižších teplotách vody a způsobuje je horší rozpustnost pracího prášku. Řešení? Jednoduché. Průměrný český spotřebitel ještě nedocenil výhody pracího gelu, ale průkopníci již mají po starostech se skvrnami. Gel je navíc šetrnější k životnímu prostředí, dokáže lépe vyčistit skvrny (díky tomu, že jej můžete aplikovat přímo na skvrnu ještě před samotným praním) a postačí i malé množství. Kromě gelu můžete použit také ořechy na praní, o kterých jsme již na Spotřebičích psali.

Lokální ošetření skvrny šetří prostředí i peníze

Málokdy pereme 5 kilogramů prádla s tím, že by na každém kuse byla skvrna. Máte-li v pračce jeden kus, který je silně znečištěný, raději jej před samotným praním namočte. Neperte kvůli jedné skvrně celou pračku na vysokou teplotu a s větším množstvím pracího prostředku. Negativ tohoto přístupu je hned několik – spotřebujete více energie a při předpírce i vody, přičemž to vůbec není nevyhnutelné, vysokými teplotami zbytečně dochází k většímu opotřebení prádla a příliš mnoho pracího prostředku je zátěží jak ekologickou, tak finanční.

Aviváž? A na co?

Patříte také mezi spotřebitele, kteří mají dobrý pocit z úklidu jenom tehdy, použijí-li co nejširší spektrum nejrůznějších lahviček s co nejaromatičtějším obsahem? V praní tenhle přistup skutečně nemá smysl. Aviváže bývají těžce ekologicky odbouratelné, prádlo voní i bez ní a nejhezčí vůně čistého prádla je tak jako tak po vysušení na čerstvém vzduchu na sluníčku. K avivážím by měli co říct také alergici, kteří bývají často přecitlivělí na syntetické aroma a jejich kůže proti avivážím často protestuje. Nacházíte-li často na kůži vašich nejdražších zarudliny a nevíte z čeho, zkuste se aviváži na nějaký čas vyhnout.


Autor: Jana Kovačovská
Foto: Miele, Henkel

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít