Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

208836_broken_egg.jpg

Jak na vejce v mikrovlnce 07.12.2007

Mikrovlnná trouba je dnes součástí snad každé domácnosti. Málokdo ale ví, že tento téměř nepostradatelný pomocník vznikl vlastně náhodou. Britský odborník na radiolokátory Percy Spencer pracoval ve čtyřicátých letech na svém výzkumu, jehož výsledkem měl být zdroj pro britské radary. Podařilo se a stroj s názvem magnetron byl na světě. Spencer si pak jednou všiml, že i když stojí ve větší vzdálenosti od magnetronu, roztekla se mu v kapse čokoládová tyčinka...


Ten den byl sice bez svačiny, ale v hlavě se mu uhnízdil nápad, že by se tepelných účinků mikrovlnnné energie na potraviny dalo využít. Koumal a koumal a nakonec sestrojil uzavíratelnou krabici, ze které neunikalo ohřívané jídlo, ale hlavně elektromagnetické paprsky.

Sázená vejceAby se z vejce nestala bomba

Díky postřehu britského vědce tak nemusíme včerejší večeři ohřívat pracně a zdlouhavě v kastrůlku na sporáku. Mikrovlnná trouba soustředí paprsky přímo do ohřívaného pokrmu a otočný talíř pomůže tomu, že nakonec nemáte studené knedlíky a příliš horké zelí. Je všeobecně známo, že v mikrovlnce nesmíme vařit vejce ve skořápce ani ohřívat ta natvrdo. Kapalina uvnitř vejce se mění v páru a zvyšuje tak svůj objem, takže skořápka exploduje a je nejen po večeři, ale i po mikrovlnce.

Pokud ale používáte speciální nádobí a víte, jak na to, není ale nic nemožné. S varnou miskou na vejce ve tvaru slepičky, kterou nabízí internetový obchod Domacipotreby.cz, máte vajíčko natvrdo hotová za půl minuty. Oproti klasické přípravě tedy za zlomek času. Za dvě misky zaplatíte 55 korun. Ale pozor, zapněte troubu jen na poloviční výkon, jinak hrozí výbuch, slepička - neslepička! Připravit si můžete i tzv. volské oko. Miska pro přípravu sázených vajec od Tescomy stojí 88 korun a najednou v ní usmažíte čtyři porce ve tvaru srdíčka.

Bábovka v mikrovlnceBábovka z mikrovlnky?

V mikrovlnce můžete nejen ohřívat, ale také vařit. A dokonce i péct! Třeba bábovku, pořiďte si formu od firmy Tescoma. Stojí 129 korun a bábovka je v ní hotová za deset minut. A rozdíl od té pravé, z trouby, prý nepoznáte. Server Vaření.cz přináší recept na mikrovlnkovou Vídeňskou bábovku, zkusíte ji? Postup je následující:

Čtyři vejce rozklepneme a oddělíme žloutky od bílků. Žloutky rozmícháme se studenou vodou (dvě deci) a 15 dl oleje. Vmícháme sypké ingredience – 200 gramů mouky, 150 gramů cukru, 30 gramů kakaa a prášek do pečiva. Nakonec z bílků ušleháme sníh, který jemně do těsta vmícháme. Pečeme v nádobě do mikrovlnné trouby, vymazané a vysypané cukrem, na plný výkon 800-900 kW po dobu asi 9-10 minut. Poté necháme chvíli dojít. Během přípravy troubu neotevíráme. Při překročení času přípravy může být střed tvrdší. To je třeba individuálně vyzkoušet, podle mikrovlnky.

A na závěr varování

Do mikrovlnné trouby nepatří kov. To platí i pro památeční talíře po babičce se zlatým zdobením na okraji. Elektromagnetické záření se totiž od kovu odráží, místo aby jím pronikalo. Jídlo by se tedy v kovové nádobě neohřálo a trouba by se mohla poškodit. Nepoužívejte ani vzduchotěsně uzavřené nádoby nebo obaly, páry, které vznikají při ohřevu, mohou uzavřený obal roztrhnout a způsobit explozi. Při ohřívání párku nebo klobásy ze stejného důvodu vždycky propíchněte střívko. A věc, která se zdá samozřejmá, ale - jak se můžete dočíst v článku s názvem O žábách v mixéru (a kočkách v mikrovlnce) - ne až tak docela - do trouby samozřejmě nepatří domácí mazlíčci ani žádní jiní živí tvorové!


Autor: Zuzana Fuxová / Vaření.cz
Foto: Sxc.hu, Levne-nadobi.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít