Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Jak na výběr odšťavnovače 05.02.2009

Šťáva z čerstvého ovoce nám v zimním období prospěje na těle i na duchu. Jak ale dostat osvěžující chutný mok zpod slupky? Přece pomocí odšťavňovače! Na trhu jich je velké množství! Abyste si při jejich výběru nepřipadali bezradní, představíme vám pár typů a udělíme pár rad, podle čeho vybírat a na co si dát při nákupu pozor.


Každý z odšťavňovačů je určen pro zpracování různých druhů ovoce a zeleniny, některé dokonce nabízejí nadstandardní funkce. Těmi je lisování, mletí, OdšťavňovačeOtevřít galerii »krouhání, homogenizování nebo výroba těstovin. Je proto dobré uvědomit si, co od odšťavňovače budete vyžadovat a podle toho volit. Neopomeňte zohlednit kromě druhu ovoce také množství. Ne každý zvládne všechno, například bylinky a listovou zeleninu nejlépe zpracujete pomocí tlakového přístroje.

Od nízkootáčkového přístroje těžko můžete očekávat výkon jako od rychlejšího, odstředivého. Ten dokáže pracovat i několik hodin bez přestávky a vyrobíte s ním šťávu pro celý regiment žíznivců. Ovoce je na sítku uvnitř přístroje nastrouhána a pak odstředivou sílou točena dokola, aby z ní šťáva vytekla. V takto vylisované šťávě většinou zůstane i dužina a kousky ovoce. )

Šťáva získávaná pomalejším způsobem je mnohem kvalitnější a výživnější, ve šťávě je uchováno maximum vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Jak je to možné? Pomalým lisováním nevzniká teplo, které by výživné látky a vitamíny ve šťávě znehodnocovalo. Lisovací odšťavovač funguje tak, že pomalým otáčení mezi lisovacími hlavicemi je ze surovin vytlačována šťáva. Pro zdravý životní styl je proto lepší volit odšťavňovač na principu lisu.

Vybírat pozorně se vyplatí

Většina výrobců běžných kuchyňských spotřebičů má odšťavňovače v nabídce. Některé firmy se na ně přímo specializují. Proto máte široké pole výběru. Kvalita se rozpozná již podle ceny. U odstředivého odšťavovače je důležité, aby měl přístroj kvalitní, co nejjemnější síto. S ním docílíte své práce jednoduše, a to i při nižším stupni otáček. Nejlepším sítem je nerezové z mikrosíťoviny, jako poměrně kvalitní můžeme označit i síto nerezové s drobnými dírkami v plechu. O těchto odšťavovačích bylo ale napsáno už mnoho.

My jsme se proto v našem testu zaměřili na odšťavovače fungující na principu lisu. Skvěle se hodí pro domácnosti, protože bezpečně pokryjí rodinné potřeby, a to i navzdory menšímu počtu otáček. Jelikož se na našem trhu objevují především přístroje odstředivé, porovnávali jsme všechny lisovací odšťavovače, které jsme u různých výrobců objevili. Jde především o ty, které jsou vhodné k lisování citrusových plodů. A jaké to jsou?

OdšťavňovačeOtevřít galerii »Lis na citrusy Rohnson R 405

Tento přístroj je velice praktický. Má kontaktní hlavici se dvěma nástavci – výběr je na vás, záleží na tom, zda lisujete citróny či pomeranče. Vzhledem připomíná rychlovarnou konvici. Vrchní část je odnímatelná od spodní části s motorkem. Kapacita nádoby na šťávu je jeden litr. Vyrábí se v neutrální, okrové barvě, což znamená, že zapadne do každé kuchyně.
Lis na citrusy Moulinex Vitapress BKB4
OdšťavňovačeOtevřít galerii »

Tento lis upoutá svým zajímavým kónickým vzhledem. Jeho kapacita je stejná jako u předchozího přístroje, také 1 litr. Příklon, díky kterému ho uvedete do provozu, je 30 W. Má vyměnitelný filtr, který zajistní kvalitní prolisování. To zaručuje tichý dvoufázový rotační lis. Na trhu je k dostání ve dvou barevných kombinacích – modrobílá a béžovozelená.

OdšťavňovačeOtevřít galerii »
Lis citrusových plodů ETA 003790050


Další z praktických a účinných lisů na ovoce. Příklon potřebný k provozu je 25 W. Velikost nádoby je taktéž 1 litr jako u předchozích. Má také dvě velikosti odšťavňovacího trnu využitelné podle druhu ovoce. Má oboustranný lisovací chod pro dokonalé lisování. Vyrábí se v bílo-béžové barevné kombinaci. Všechny části je možno mýt v myčce.


Lis citrusových plodů Philips HR 2744
OdšťavňovačeOtevřít galerii »

Pěkný a funkční bílo-oranžový lis s oddělovačem dužiny od šťávy. Můžete si vybrat, zda ji v šťávě chcete či nikoliv, případně můžete její množství regulovat. Spotřeba energie je 25 W. Kapacita džbánu je oproti ostatním lisům o dost menší, pouhých 600 ml. Lis nemá ani horní kryt, který by zabraňoval stříkání šťávy do okolí. Čištění tohoto stroje je velmi jednoduché, můžete ho bez obav dát do myčky.

OdšťavňovačeOtevřít galerii »


Lis citrusových plodů Bosch MCP 3500


Elegantní lis z mléčně bílého průhledného plastu. Má 800 ml velkou, odnímatelnou nádobu. Univerzální vnitřní kužel vám pomůže zpracovat ovoce různých velikostí. Tento kužel zajistí dokonalé prolisování díky obousměrnému chodu. Příklon, který je potřeba k jeho fungování je 25 W. I tento přístroj můžete lehce, bez problémů mýt v myčce.

Díky našemu krátkému výčtu si můžete udělat obrázek o tom, jaké lisovací přístroje jsou na trhu a z kterých tedy můžete vybírat. Bohužel jich není tolik jako odstředivých odšťavňovačů. I tak je nabídka relativně pestrá. Přístroje se liší maximálně velikostí nádoby, proto zohledněte počet strávníků, již budou vám vylisovanou šťávu pít. Šťávu byste totiž měli vypít ještě v den vylisování, aby obsahovala co největší množství vitamínů.

Markéta Zelená/ Odstavnovace.cz
Foto: Sxc.hu, Rohnson.cz, Moulinex.com, Eta.cz, Philips.cz, Bosch.cz Šťávové zátiší

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít