Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona light bulb.jpg

Jak rozzářit byt a ušetřit – podruhé 21.02.2008

V minulém díle jsme vám představili jeden ze způsobů, jak ušetřit za elektřinu – úspornými zářivkami. Zatím jsme je jen letmo představili a dneska se s nimi seznámíme podrobněji, s jejich kvalitami, nedostatky, poradíme, podle čeho si je vybírat. Tak zhasněte světla, začínáme.


Prvním kritériem pro jejich výběr je teplota chromatičnosti. O tom byla řeč již v minulém článku. Tabulka teplot je uvedena na krabičce spolu s vysvětlením, jaké barvě daná teplota odpovídá. Druhým, neméně důležitým kritériem je doba životnosti. Ta se liši podle kvality zářivky a od ní ve většině případů bývá odvozená cena. Životnost se pohybuje od 3000 do 15 000 hodin. Zároveň můžete počítat s tím, že na zářivky se také vztahuje záruční doba 2 roky, tudíž je můžete reklamovat, pokud se unaví dřív, než by měly.
Zářivky
Další otázkou je, jak silná má zářivka být. Pokud vám vyhovovala intenzita světla ze žárovky, tak se stačí podívat na následující přepočty a podle toho si vybrat zářivku.

zářivka žárovka
9 W 25 W
11 W 40 W
15 W 60 W
23 W 100 W

Na závěr je důležité se ujistit, zda nová zářivka půjde do objímky pro žárovku. Existují dva typy závitů, E27 a E14, tedy velký a malý žárovkový závit. Zářiky se vyrábějí pro oba dva tyto typy. Je proto důležité si před nákupem zjistit, který z typů je v daném svítidle. Potom si vyberete tvar zářivky podle příslušného svítidla.

Trubice se vyrábějí různě dlouhé, často dokonce ve tvaru klasické žárovky, prostě pro naprostou většinu svítidel. Na rozdíl od žárovek mají zářivky ještě další výhodu. Při jejich používání se jejich povrch nerozžhaví, a proto nevadí, když se dotýkají stínidla. Zároveň se dají použít i do lamp s omezenou wattáží a docílit tak ideálních světelných podmínek, což kvůli omezené wattáži s běžnou žárovkou nebylo možné.

Díky úsporným žárovkám tedy šetříte svoji kapsu. Ae také životní prostředí. Na každou spotřebovanou kilowatthodinu se musí spálit asi 1 kilogram uhlí, přičemž se do ovzduší uvolní více než 1 kilogram skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2). Jak moc je energeticky náročné naše svícení? Po šesti tisících hodinách svícení jsme přírodě ušetřili na jedné stowattové žárovce 450 kWh, tím našich 2000 Kč a přírodě 450 kg uhlí a 450 kg oxidu uhličitého. To zní celkem jako hodně ušetřené špíny...

Stejně jako u mnoha jiných věcí i tady platí, že nemá význam kupovat podezřele levné zářivky. Ačkoliv to na obalu bývá uvedeno jinak, jejich životnost bývá nepoměrně kratší než u těch kvalitních a musí se vyměňovat nepoměrně častěji. Zároveň jejich světlo nebývá příjemné a jasné.
Žárovka
Stejně jako u mnoha jiných výrobků i u zářivek můžete na krabičce najít označení logem kvality, které vám zaručuje, že si kupujete zářivku kvalitní, která vám při správném používání bude sloužit dlouhé roky. Zároveň vám zajišťuje, že zářivka bude nabíhat rychle a splňuje všechny bezpečnostní normy. Proto je opravdu jistější poohlédnout v obchodě po krabičce s tímto logem.

Tak a teď už víte všechno, co k nákupu potřebujete, a je čas vyrazit do terénu, tedy do obchodu. Kupte si alespoň pár zářivek na zkoušku. Uvidíte, jesli vám vyhovují a jesli s nimi zaplavíte svoji domácnost. Vždyť s dnešními cenami za elektřinu se to určitě vyplatí!


Autor: Adéla Flejšarová
Foto: Gallery.hd.org, Chadt.cz, VictoShadownet.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít