Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Jak snídají naši sousedé 13.08.2010

Od A pro Ameriku až po Z pro Zanzibar a bez ohledu na to kdo, kdy a kde vstává z postele, téměř nikde se ráno neobejde bez snídaně. Co, jak a kolik se bude snídat se však různí podle lidí - stačí se rozhlédnout po Evropě a narazíme na propastné rozdíly. Zdá se však, že všechny národy mají jedno společné: rádi udržují tradice. Brzy ráno jednoduše na žádné experimenty není prostor. Do snídaňové kultury není oproti obědům a večeřím povoleno nijak zasahovat - pravděpodobně je to dáno tím, že své chuťové buňky potřebujeme nejprve probudit, než je vystavíme nezvyklým vjemům.


Breakfast a Frühstück
V severní Evropě vykonává těžkou manuální práci pouze malá část obyvatel, avšak stále zde platí stará pravidla: snídej jako císař, obědvej jako král SnídaněOtevřít galerii »
a večeř jako žebrák. Ze všech národů toto pravidlo nejvíce dodržují Britové. Snídaně je chápaná jako ukončení nočního půstu a je důležitou součástí rodinného života. Konzumuje se „pravým britským stylem“, tedy stejně jako ostatní jídla nožem a vidličkou. V Británii také nadále platí pravidla viktoriánského stolování – vidlička se drží v levé ruce, její hroty směřují dolů, a nůž je v pravé ruce. Dalšími, kdo neberou snídani na lehkou váhu a pojímají ji tradičním způsobem, jsou Němci. Půlí rohlíky horizontálně drženým nožem, ale nikdy k jejich konzumaci nepoužívají nůž a vidličku. Němci si rádi natřou krajíc chleba máslem a marmeládou a velmi pečlivě jej rozpůlí. Při krájení si však musíte dát velký pozor, abyste si nepolepkali prsty marmeládou. Vajíčka se při německé snídani obvykle otevírají naklepáním, málokdy se jim špička brutálně odsekává. Etiketa však povoluje oba způsoby.

Co snídají Jižané
Ve Španělsku, Francii, Itálii a Řecku je snídaně trochu střídmější. Temperamentním jihoevropanům stačí rychlé espreso v baru, ke kterému případně přikousnou croissant, plněnou taštičku nebo sendvič. Dáte-li si svůj ranní nápoj u baru, zaplatíte méně, než kdybyste ho vypili u stolu. Na rozdíl od Německa je smáčení croissantu nebo jiného sladkého pečiva v kávě nejen SnídaněOtevřít galerii »povolené, ale dokonce stylové. Musíme také vyvrátit předsudky o Rusech. Jejich snídaně nespočívá v pořádném loku z lahve vodky a už vůbec nerozbíjejí prázdné skleničky o zeď. Mnohem častěji začínají Rusové den kaviárem a pořádným hutným jídlem.

A co je všude stejné

Lidé s kocovinou snídají na celém světě podobně. Jejich puristickou snídani obvykle tvoří silná káva a aspirin, které člověka alespoň napůl proberou k životu, aby mohl celý den fungovat. Rozdíl spočívá v jediném, a to jestli si nejdřív vezmete prášek proti bolesti hlavy a pak kávu, nebo to uděláte v opačném pořadí.

Mimochodem, krkání jako projev uznání hostiteli, jež je zvykem v Japonsku, se v celé Evropě odsuzuje. V Evropě jsme zvyklí chválu vyjadřovat slovy: Výborné! Köstlich! Delicious! Délicieux! Delicioso!


Zuzana Fuxová/ Electrolux
Foto: Sxc.hu Dětský příbor Tescoma Elegantní miska se lžičkou Feeling Kalíšek a lžičky na vajíčka Hogri - Friends Forever Kleštičky na čaj Friends Forever Mísa na ovoce Koziol Miska na vajíčko Emily Nejrychlejší a nejbezpečnější: nový Siemens snídaňový set executive edition Odměrka na kávu Friends Forever Panáček na vajíčko Alessi Perkolátor Bialetti - konvička na přípravu pressa Sítko na čaj Beau-Tea Sítko na čaj Teo

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít