Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

eta_009190050-b.jpg

Jak vybírat elektrický nůž 20.11.2008

Ukrojit čerstvý chléb nebo naporcovat zmrzlé maso, to je často oříšek i pro zdatné kuchaře a kuchařky. Práci vám může usnadnit elektrický nůž. Pro ty, kdo ví, že se jí i očima, pak jistě bude podstatné, že nože plátkují mnohem přesněji a rovněji, než to zvládne netrénovaná ruka.


Proč je elektřina lepší
Hlavní rozdíl mezi běžným a elektrickým nožem spočívá v tom, že druhý typ je poháněn elektřinou. Z toho vyplývá, že při krájení nemusíte tlačit a pižlat tuhou či tvrdou potravinu. Pojďme se na elektrické nože podívat trochu více zblízka. Tento spotřebič se skládá ze tří částí – rukojeti, čepele a přívodní elektrické šňůry. Rukojeť bývá většinou z pevného plastu a ukrývá elektrický motorek, který pohání čepel.Vybírejte raději ty modely, jejichž designéři mysleli na ergonomické tvarování rukojeti. Díky tomu je používání příjemnější a také bezpečnější, protože se eliminuje riziko, že nůž vyklouzne z ruky. Na rukojeti dále najdeme tlačítko pro zapnutí a vypnutí nože a také tlačítko pro uvolnění vlastní čepele. Nože a kráječeOtevřít galerii »

Právě odnímatelnost čepele je jedním z důležitých faktorů, který by měl být při výběru zohledněn. Pokud je čepel zcela odnímatelná, značně to usnadňuje běžnou údržbu spotřebiče. Nerezovou čepel totiž snadno opláchneme ve dřezu nebo v myčce a nemusíme se bát, že se voda dostane i do motoru a nůž tak znehodnotí. Navíc se rozložený spotřebič i lépe ukládá. Nutno říci, že většina lepších elektrických nožů na českém trhu odnímatelnými čepelemi disponuje. Jednotlivé modely nožů se liší také kvalitou a počtem čepelí. Nejlepší jsou samozřejmě čepele z nerezové oceli, které lze bez obav mýt i v myčce na nádobí. V případě, že spotřebič má v příslušenství dva druhy čepele, první bývá univerzální. Tu lze použít ke krájení většiny běžných potravin jako je pečivo, zelenina, ovoce, či tepelně upravené maso. Pro krájení tvrdších potravin, například zmrzlého masa či tvrdé zeleniny, slouží druhá čepel.

Co se týká přívodní elektrické šňůry, zde je třeba hledět zejména na její délku. Někdo potřebuje delší, která usnadňuje manipulaci s přístrojem a umožňuje jeho využití i v delší vzdálenosti od zásuvky. Jinému zákazníkovi bude spíše vyhovovat kratší šňůra, ví-li, že bude nůž používat pouze na lince blízko u přívodu elektrické energie a že by mu zbytečně dlouhá šňůra spíše překážela. Při krájením elektrickým nožem je nezbytné velmi obezřetně kontrolovat, aby se šňůra nepřipletla pod ostří čepele. Následky takové nehody si jistě všichni dovedeme představit. Nože a kráječeOtevřít galerii »Běžná délka přívodní šňůry se pohybuje kolem 1,5 metru.

Jak nepřebrat

Důležitým faktorem je bezpochyby i cena. Ta se u kvalitních nožů pohybuje mezi 500 – 900 korunami. Možná namítnete, že v obchodních domech mají nože i o polovinu levnější. Značkové nože mají ale řadu kladů.  Mezi ty patří zejména spolehlivý servis renomovaných značek, vyšší kvalita čepelí a s ní spojená delší funkčnost nože a silnější motorek, který je zodpovědný za míru snadnosti krájení. Jednoduše řečeno, levný nůž neukrojí tolik, co kvalitní dražší.  Mezi osvědčené výrobce, jejichž spotřebiče můžeme sehnat na českém trhu, patří zejména ETA, Fagor, Moulinex, Tefal a Severin.

  Další věcí, kterou je třeba zvážit, je hlučnost přístroje, která se u jednotlivých značek liší.  Přestože elektrický nůž nevyužíváme tak často jako například chladničku, a většinou jej nenecháváme v zásuvce v režimu stand-by, můžeme porovnat jednotlivé modely, které nabízíme, i z hlediska výše příkonu. Rozdíly v těchto hodnotách ale nejsou vysoké, příkon se pohybuje obvykle mezi 100 – 200 watty. Přemýšlet musíme i o hmotnosti přístroje. V obchodě si nlž také potěžkejte, ať si dovedete představit, jaké námaze budou podrobeny vaše bicepsy. Nože a kráječeOtevřít galerii »

I krása se počítá
Posledním, ne však méně důležitým motivem pro nákup nože může být design a nabízené příslušenství. S designem souvisí již výše zmíněný ergonomický tvar rukojeti a také barva. Možná i vám záleží na tom, aby vám nůž hezky ladil do kuchyně. Nabízené příslušenství sestává většinou z náhradní čepele pro krájení extra tvrdých potravin. Někteří výrobci přikládají i praktickou tašku pro uložení přístroje. Pokud nůž speciálním pouzdrem nedisponuje, hodí se, je-li vybaven poutkem na zavěšení. V domácnostech, kde nalezne časté využití, je jistě lepší, když bude viset v kuchyni na háčku mezi ostatními pomocníky.

Zuzana Fuxová
Foto: ETA, Tefal, Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít