Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Jak vybrat kávovar 26.02.2010

Pití kávy patří ke každodenním rituálům a návykům velké části naší populace. Každý, kdo zatouží po povýšení z instantní kávy na opravdové espresso, si musí zodpovědět hned několik otázek. Nabídka přístrojů na trhu je široká a před zvolením toho pravého je nutné zvážit, jaké funkce má nový kávovar obsahovat.


Plně automatické přístroje ovládané pouhým stiskem tlačítka doplňují klasické pákové verze. Nevíte, který typ zvolit? Poradí vám na slovo vzatý odborník, Petr Král z internetové nákupní galerie MALL.cz, který nabízí široký výběr kávovarů všech možných typů.

MALLOtevřít galerii »Rozdíl mezi espressem a překapávanou (filtrovanou) kávou


Hlavní rozdíl je ve způsobu přípravy. Základem espressa je proces přepaření namleté kávy vodou o objemu cca 30 ml ohřátou na teplotu 90 oC při tlaku 9–15 bar po dobu přibližně třiceti vteřin. Výsledkem je kvalitní nápoj s maximem chuti a vůně. Oproti tomu filtrovaná káva vzniká průchodem horké vody přes vrstvu kávy za standardního tlaku. Ve srovnání s espressem není tak silná a hodí se pro pití ve větších objemech.

Automatický kávovar versus manuální


Kávovary lze rozdělit na automatické a manuální. Prvně jmenované dokážou připravit celou řadu nápojů jen za pomoci zmáčknutí příslušného tlačítka. Vyznačují se integrovaným mlýnkem na zrnkovou kávu a komplexním ovládacím panelem (často i s informačním displejem). Nezbytnou výbavou pak bývá zásobník na vodu a odpad (lógr). Oproti tomu manuální kávovary mlýnek nemají a káva se u nich vkládá do speciální páky.

MALLOtevřít galerii »Správně umletá káva

Alfou a omegou jedinečného kávového zážitku je správně umletá káva. Různé stupně hrubosti se hodí pro různé typy příprav. Pokud si kupujete mletou kávu v plechovkách, nikdy nemůžete být úplně spokojení. Na štěstí existuje hned několik řešení. Jedním z nich je zakoupení samostatného mlýnku na kávu (ideálně model s mlýnskými kameny) s dostatečně jemnou regulací hrubosti mletí. Doba extrakce (procházení vody kávou) by měla trvat 25–30 vteřin a objem výsledného nápoje by měl být cca 30 ml.

Pracovní tlak – bar


Kávovary se dělí do dvou skupin. S vysokým pracovním tlakem 9–19 bar a nízkotlaké do 2 bar. Pokud chcete připravit kvalitní espresso, měl by se pracovní tlak u domácích kávovarů pohybovat okolo 15 bar. Ale nezapomínejte, že to je pouze jeden z parametrů identifikující kvalitní přístroj. Ve většině případů se snaží držet pravidla, že cokoli s tlakem pod 9 bar nesplňuje podmínky pro přípravu espresso kávy.

Mletá káva, POD, kávové kapsle

Základní surovinu lze koupit jak ve formě pražených zrn připravených k mletí, tak ve stavu namletém a připraveném k okamžitému použití. Pokud se rozhodnete jít cestou maximálního komfortu, zaměřte se na přístroje schopné pracovat s porcovanou kávou (PODy, kávovými kapslemi). Tato varianta s sebou nese vyšší náklady na jednu porci, výměnou za vysokou čistotu provozu (žádný vysypaný lógr). Dalším bonusem je šíře sortimentu – u takto balené kávy to vynahradí.

Káva od P.P.Otevřít galerii »Speciální funkce

Výroba kávy není tím jediným, co může umět váš kávovar. Velmi oblíbené jsou přístroje s integrovaným mlýnkem na kávu (viz bod 2) a zabudovaným cappuccinátorem – zařízením na pěnění mléka. Další velice praktickou funkcí je automatické proplachování a odvápňování. Jelikož příprava kávy přímo souvisí s ohříváním vody a tvorbou vodního kamene, je třeba kávovar pravidelně čistit k tomu určenými chemikáliemi. Pokud jste zapomnětliví, raději si zvolte přístroj s automatickým upozorněním na blížící se potřebu odvápnění. Funkce proplachování aktivuje v nastavených intervalech, resp. po každém zapnutí přístroje, proces proplachování výdejníku páry a horké vody.

S většinou kávovarů je možné napěnit mléko a vyrobit tak základ pro pravé cappuccino. Celý proces obstarává horká pára, která se pomocí speciálního nástavce přivádí do mléka. Stejný vývod dokáže dodat i horkou vodu na čaj a další nápoje. Do zásobníku dáváme zásadně studenou vodu. Pokud chcete ušetřit za odvápňovací přípravky, používejte speciálně filtrovanou vodu, což se mimochodem projeví i v chuti připraveného nápoje.

Autor, foto: MALL.cz
Ilustrační foto: Sxc.hu Bubnová sekačka Vari Adela BDR-595/GMI, na Mall.cz za 29 390 Kč Cukrová vata od Mickey Mouse Disney Singer Ariette Čkoládová fontána s ušima Disney Singer Ariette Distribuční sklad Mall Elektrická sekačka Krátký popis Gardena 42 E PowerMax, na Mall.cz za  5 390 Kč Mall.cz - místo splněných přání Obchodní dům Mall Philips HD 7546/20 na MALL.cz za 1490 Kč Popcornovač Disney Singer Ariette Rotační benzínová sekačka Husqvarna R 150 SVH, na Mall.cz za 17 590 Kč  Trávník je třeba udržovat Vánoční dárky z Mall.cz Vánoční dárky z Mall.cz Vánoční dárky z Mall.cz Vánoční dárky z Mall.cz Zmrzlina jak z cukrárny - zmrzlinovač Disney Singer Ariette

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít