Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

1.jpg

Jak vybrat satelitní přijímač - receiver 19.02.2010

Kvalitní receiver se vyznačuje dobře navrženým zesilovačem s maximálně věrným výstupem. Pokud ale dáváte přednost poslechu hudby v režimu stereo, poohlédněte se spíš po samostatném přístroji – stereo zesilovači. Další tipy na výběr ideálního receiveru právě pro vás přináší Petr Král z internetové nákupní galerie MALL.cz


Levnější receivery se pro tento typ reprodukce příliš nehodí. Kalibraci nastavení dozvuků s ohledem na parametry místnosti. Další zajímavou funkcí je DSP – digitální signálový procesor. Umožňuje dělat všemožné úpravy s ohledem na změnu akustiky a dynamiky zvukového doprovodu.

Jak velký výkon potřebuji?

Co největší, řekla by si asi většina z vás. "Ale to není až tak pravda. Drtivá většina, v současnosti vyráběných, přístrojů disponuje dostatečným výkonem pro téměř libovolné využití. Jistě, lze narazit na limitní situace (jako například extrémně velké prostory), ale většina z vás hodlá receiver provozovat v menším, či větším obývacím pokoji," radí Petr Král z internetové nákupní galerie MALL.cz. Běžně dosahované výkony se pohybují od 70 W na kanál až po 140 W a více.

Impedance – na co si dát pozor

Mnohem důležitější je ohlídat si hodnoty impedancí. Nevhodná volba receiveru k vybraných reprosoustavám (a naopak) může způsobit nemalé problémy. Obecně platí následující. Pokud má receiver nejnižší impedanci 8 Ohmů, musíte k němu připojit reproduktory se stejnou nebo vyšší hodnotou. Porušení tohoto pravidla má většinou za následek poškození jednoho nebo obou zařízení! Příklad: Receiver 8 Ohmů, reproduktory 4 Ohmy.

Dekodéry prostorového zvuku

Dekodéry se starají o převod datové informace do patřičného počtu zvukových kanálů. V posledních letech je většina snímků na DVD kódována do systému Dolby Digital a DTS. Odlišnosti v technologii použité v klasických kinech se v domácích zařízeních stírají a ve finále je téměř jedno, jaký formát zvukového doprovodu je u filmu přiložen.

Všechny přístroje určené k použití v domácím kině obsahují dekodér Dolby Digital a většina i DTS. Pokud chcete být připraveni případný nákup osmikanálové sestavy, hledejte loga Dolby Digital EX a DTS ES. Nicméně vývoj jde dál a zájemci o nejmodernější technologie a nejkvalitnější zvuk by měli sledovat přítomnost označení Dolby True HD, DTS HD Master Audio apod. Neměli bychom zapomínat ani na kompatibilitu se starším Dolby Pro Logic (DPL II.), které najdeme na videokazetách.

Nejběžnější zvukové formáty: Dolby DPL II., Dolby Digital, DTS

Počet kanálů – stereo nebo 7.1?


"Technický pokrok společně s konkurenčním dal vzniknout ozvučovacím systémům s až 8 kanály. Takový počet jistě působí sympaticky, ale uvědomte si, že s sebou přináší i nutnost osadit každý z kanálů samostatným reproduktorem," upozorňuje Petr Král z MALL.cz. Pokoj (v případě 7.1 verze) naplněný osmi reproduktory a kabeláží, klade velké nároky na umístění jak z hlediska vizuálního, tak akustického. Nicméně pro kvalitní prostorové ozvučení si vystačíte i s variantou 5.1 a někdy i „pouhým“ stereem.

Příklad konfigurace 7.1: Dva hlavní přední, jeden středový, levý a pravý boční efektový, levý a pravý zadní efektový reproduktor a subwoofer.

Vstupy


Dostatečný počet analogových i digitálních vstupů HDMI, optický, koaxial. Pokud pokukujete po Blu-ray přehrávači, hlídejte si, aby alespoň některé HDMI vstupy byly ve formátu HDMI 1.3 (u receiverů s dekodéry HSD formátů je to samozřejmost).

Tuner


Receiver vděčí svému anglickému označení za schopnost přijímat rozhlasové vysílání. Přesněji řečeno dříve se jednalo o přístroje integrující rádio a zesilovač. Vzhledem k tomu, že digitální pozemní vysílání DAB je u nás hudbou vzdálené budoucnosti, stačí si ohlídat přítomnost klasického FM tuneru (což je standardní vybavení všech receiverů).

Zdroj a foto: MALL.cz
Ilustrační foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít