Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

1.jpg

Jak vybrat zahradní sekačku 29.03.2010

Sekání trávy sice není celoroční záležitostí, ale zahrada je naší vizitkou a trávník je třeba pravidelně udržovat. Práci nám usnadní sekačka, před jejímž výběrem je nutné zvážit několik kritérií. Na radu s výběrem jsme se zeptali Petra Krále z internetové nákupní galerie MALL.cz


Velikost sečené plochy a charakter terénu

"Než se odhodláte ke koupi, měli byste se projít po celé ploše, kterou plánujete sekačkou udržovat. Pro menší, rovinaté plochy je vhodná rotační sekačka, jež zaručuje velmi jemný povrch trávníku," vysvětluje Petr Král z internetového obchodu MALL.cz Bývá buď elektrická k přímému připojení na síť, nebo benzínová, pro členitější a nerovný terén. Šíře záběru je přímo úměrná velikosti trávníku. Výrobci uvádějí tyto hodnoty:

MALLOtevřít galerii »Šíře záběru vzhledem k sečené ploše:

* záběr 32 cm do 200 m2 plochy
* záběr 40 cm do 350 m2 plochy
* záběr 40–45 cm do 500 m2 plochy
* záběr 45–53 cm do 1 000 m2 plochy
* záběr 53 cm a více nad 1 000 m2 plochy

Pozor: někteří výrobci neuvádějí šíři záběru, ale šíři sekačky a to je ve výsledně odvedené práci velký rozdíl.

Motor sekačky

Jde vlastně o nejdůležitější kritérium mající vliv na výkon, údržbu, startování, životnost. Čím větší plocha sekaného trávníku, tím potřebuje sekačka větší záběr nože, silnější motor nebo poháněná kolečka (takzvaný pojezd). Hodnotu výkonu byste neměli podceňovat. Pokud trávník budete pravidelně sekat a udržovat a bude mít malou výšku, vystačíte s výkonem kolem 3 PS. V případě, že budeme sekat trávu delší, určitě je dobré zvolit stroj o výkonu kolem 5–6 PS.
Kroutící moment

Čím je vyšší, tím větší trávu zvládne. Příklad:

* kroutící moment: 8 N.m
* maximální výše trávy: 16 cm

"Jinými slovy, sekačka ještě zvládne posekat trávník, pokud je jeho výška zhruba 2 x vyšší než je údaj kroutícího momentu. Jednotlivá kritéria se mohou u různých výrobců mírně lišit," dodává Petr Král z MALL.cz

Kolečka

V zásadě je pravdou, že čím větší tím lepší. Opravdu kvalitní sekačky musí mít v kolečkách kuličková ložiska. Plastová kolečka mají kratší životnost, jsou hůře ovladatelná a mívají problémy se zatáčením.

MALLOtevřít galerii »Šasi neboli obal sekačky


Plastové (ABS) - nejméně odolné, používané u malých sekaček a u sekaček na elektrický pohon. Při velké zátěži se deformuje, čímž dochází k ničení dalších součástek a následně k nepříjemným vůlím celého stroje.

Plechové (z ocelového plechu) - používá se nejčastěji, je v sekačkách střední třídy a zvládne středně náročný terén.

Slitiny hliníku - jsou ceněny pro svoji kvalitu, odolnost a lehkost. Najdete je v nejkvalitnějších sekačkách.

Obsluha

Ač se to možná nezdá, jde o poměrně důležité hledisko. Pokud nebude rukojeť sekačky ergonomicky tvarovaná a výškově nastavitelná budou vás po práci bolet záda a ruce. Měla by jít snadno regulovat výše sečení a u sekaček s pojezdem pojezdová rychlost.

MALLOtevřít galerii »Výbava

Samozřejmostí by měl být sběrný koš o dostatečném objemu a pokud možno složitelný. Výhodou je možnost určit směr výhozu posekané trávy (bokem, zadní částí nebo do koše). Mnoho typů dokáže nejen výhoz všemi způsoby, ale také tzv. mulčování – tráva se rozseká na velmi malé části, které zůstávají v trávníku a jsou mu výživou. Hodí se pro nízký trávník, tak do 2,5 centimetru.
Údržba

"Bez údržby to, především u benzínového pohonu, nepůjde. Samozřejmě je třeba doplňovat olej a benzín, ale také kontrolovat svíčku, filtr, znečištění vnitřního prostoru trávou a v neposlední řadě, zda dobře drží veškeré části, šrouby se mohou otřesy uvolnit. Před zimou je nutno vypustit zbývající benzín z karburátoru, vyměnit olej a vzduchový filtr dle potřeby. Nůž je potřeba očistit, nabrousit a vyvážit," popisuje nutné kroky při údržbě Petr Král. Samozřejmě při těchto činnostech je sekačka odpojena od elektrického proudu a vypnuta.

MALLOtevřít galerii »Jakou si tedy vybrat sekačku?


* rotační – jsou nejčastěji používané, mohou být benzínové nebo elektrické.
* bubnové – mají tři až čtyři nože na bubnu a vedení pomocí vypouklého disku (není možný sběr trávy). Výborně kopírují terén a nemají problém ani se zanedbanými a zaplevelenými terény. Výška sečení se pohybuje od 40 mm.
* diskové – nemají buben, ale pouze disk. Hodí se pro velmi nerovné terény, výborně kopírují povrch. Nevadí jim silné rostliny, kameny ani větve.
* vřetenové sekačky – mají velmi kvalitní řez a jsou určeny na velmi nízké trávníky – fotbalové hřiště
* strunové – po rotačních sekačkách druhé nejpoužívanější, dělí se na benzínové a elektrické, jsou vhodné zejména pro konečné úpravy okrajů trávníku nebo pro těžko dostupná místa

Široký výběr zahradních sekaček za dobré ceny najdete na www.mall.cz

Zdroj textu a fotografií: MALL.cz Cukrová vata od Mickey Mouse Disney Singer Ariette Čkoládová fontána s ušima Disney Singer Ariette Distribuční sklad Mall Mall.cz - místo splněných přání Obchodní dům Mall Philips HD 7546/20 na MALL.cz za 1490 Kč Philips HD 7567/20 na MALL.cz za 1240 Kč Popcornovač Disney Singer Ariette Vánoční dárky z Mall.cz Vánoční dárky z Mall.cz Vánoční dárky z Mall.cz Vánoční dárky z Mall.cz Zmrzlina jak z cukrárny - zmrzlinovač Disney Singer Ariette

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít