Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0 - Ikona.jpg

Jak vyzrát na roztoče 28.01.2009

Už minule jsme vyhlásili válku prachu, roztočům, alergiím a dalším nepříjemnostem, které tyto nežádoucí prvky našeho domova způsobují především citlivějším jedincům, jako jsou malé děti a alergici. Nyní navážeme a zaměříme se právě na nepříjemné roztoče - alergeny číslo jedna - a na způsoby, jak s nimi účinně bojovat.


Jak moc se v interiéru práší, a tvoří se tak vhodné prostředí pro tyto nezvané hosty, záleží hned na několika faktorech. A o nich je dobré vědět už při samotném zařizování, lecčemu totiž lze předejít.

Roztoči útočí z ložniceČističe vzduchuOtevřít galerii »
S roztoči vyskytujícími se v domácím prachu se náš organismus musí potýkat dennodenně. Tito neviditelní parazité vylučují našemu zdraví závadné enzymy, a co hůř – jejich hlavním tábořištěm nejsou ani tak zaprášená zákoutí, jako především naše lůžka a pohovky. Velmi nepříjemným faktem je, že právě v domácích lůžkovinách mají roztoči ty nejlepší podmínky k životu a reprodukci. Pravidelně (jim) pelíšek zahříváme, udržujeme zde dostatečnou vláhu a hlavně dostatek potravy (což jsou organické zbytky v podobě odlupků naší kůže). Navíc jsou zde relativně v bezpečí, chráněni před okolními vlivy a světlem zejména.

Bytový textil je ozdobou, ale i hrozbou
Naše babičky dobře věděly, proč přikrývky a polštáře přehazovat alespoň přes okno a vystavovat je tak slunečním paprskům. Světlo a slunce (nebo naopak zima) totiž těmto miniaturním zvířátkům vůbec nesvědčí. I proto je velmi důležité v ložnici, dětském pokoji, ale i obýváku a všude tam, kde máme bytové textilie, větrat a větrat. Dále je potřeba minimálně co dva týdnyměnit povlečení a prát jej při teplotě vyšší než 60 °C (ta totiž roztoče spolehlivě zahubí). Totéž se týká také přikrývek a polštářů – ty je vhodné měnit ideálně každý měsíc, nebo alespoň jednou do tří měsíců.


Čističe vzduchuOtevřít galerii »Plyšové hračky do mrazáku
Plyšáci jsou oblíbení nejen u dětí, ale stejně tak i u roztočů. V případě alergických dětí je asi úplně nejlepší se takových hraček vyvarovat, a když už, tak rozhodně nepodceňme jejich údržbu. Ve většině případů by šetrný prací program (tj. na 30-40 °C) neměl uškodit, pokud však praní není doporučeno, na roztoče pomůže cca jednou týdně hračky zabalit do sáčku a nechat na pár hodin v mrazničce.

Jak se bránit?
Na trhu existují jednak spreje proti roztočům (kupř. přírodní Milbiol, více na www.milbiol.cz), díky nimž se alergikům mnohem lépe spí, ale také speciální lůžkoviny. Asi nejznámější je tzv. bariérové povlečení z nepropustné tkaniny. Ta pomůže zabránit vdechování a šíření alergenů z lůžkovin, na nichž už nějakou dobu spáváme. Pokud bychom však rovnou zainvestovali i do nové matrace, toto povlečení pak nepropustí ani šupinky kůže a je tak velká šance, že roztočový rej v naší posteli ani nezačne.

Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com Čistič vzduchu BIONAIRE BAP1500, cena 7100 Kč čistič vzduchu Icleen IQair healthpro Čistička vzduchu Airgle 750 s HEPA filtry Elektrická aromalampa Eukalyptový olej odpuzuje roztoče Ionizátory LightAir patří mezi designérské skvosty Klasická aromalampa Ozón vzduch vyčistí, existují však bezpečnější způsoby Špičková čistička vzduchu AOS 2061, Air-O-Swiss, cena 6900 Kč Zvlhčovač vzduchu Babymoov Zvlhčovač vzduchu Bionaire BWM 5075 Zvlhčovač vzduchu Philips

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít