Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_toast.jpg

Je libo toast? 21.06.2010

Když si po ránu pochutnáváte na svém toastu, napadlo vás někdy přemýšlet, komu vděčíte za možnost dopřát si tuhle křupavou snídani? Kdo stál u zrodu prvního toastovače a jak vypadali předchůdci přístroje, který máte v kuchyni? A věřili byste, že existuje dokonce muzeum toastovačů? Tak čtěte dál, zvu vás na exkurzi, kde se mimo odpovědí na tyto otázky dozvíte ještě spoustu věcí, které jste o toasterech nejspíš ani netušili.


Toastery mají své muzeum…

Začněme v americkém Seattlu. Právě tady se nachází asi jediné muzeum toastovačů na světě. Manželé Kelly a Eric Norcrossovi ho tady založili před více než patnácti lety. Muzeum se okamžitě ocitlo v centru pozornosti médií i návštěvníků z celého světa. „Naši hosté jsou pokaždé úplně nadšeni vším tím úsilím, inovacemi a designem, které provázejí výrobu toastovačů,“ říká nadšeně Eric.


„Hned na začátku nám bylo jasné, že Muzeum toastovačů může mít vyšší cíl, než jen poskytnout útočiště naší sbírce. Může totiž učit o historii, designových trendech a kulturních rozdílech. Je důležité ukázat, že se vyplatí vyrábět věci, které vydrží funkční dlouhé roky,“ neskrývá Eric nadšení.…točí se o nich filmy…

Zkuste zapátrat v paměti, možná si vybavíte disneyovský animák s názvem Statečný malý toaster. Kreslený film z osmdesátých let vypráví o pěti domácích spotřebičích, které se vydávají na dobrodružnou cestu za majitelem, který se odstěhoval. Možná i vy jste v dětství drželi palce, aby se Lampy, Blanky, Radio a vysavač Kirby pod vedením hrdiny toastera dočkali vytouženého setkání se svým pánem Robem. Příběh z pera Thomase M. Dische měl takový úspěch, že se dočkal ještě několika pokračování a malý toaster se s kamarády podíval třeba až na Mars.

…inspirují i počítačové programátory…

Úplně první spořič obrazovky počítače, který v roce 1989 vynalezli programátoři firmy Microsoft, se jmenoval Létající toastovače. Vytvořili jej jako ochranu nepoužívaného počítače, aby neshořel. Když v anglicky mluvících zemích chcete někomu připít na zdraví, místo skleničky pozdvihnete toast. Alespoň slovně. Samozřejmě se také připíjí se sklenkou v ruce, ale říká se tomu „raise a toast.“ Ptáte se proč?

…a existují už věky

Encyklopedie Britanicca vysvětluje: „V šestnáctém století bylo zvykem, že lidem v nápojích plavaly kousky toastu, hlavně v těch, které se pily horké. Nejspíš odsud pochází zvyk používat slovo toast, když chceme někomu napít na zdraví.“ A když už jsme v té minulosti, na prvním opečeném chlebu si pochutnávali již staří Římané. Ovšem nejen z gurmánských pohnutek. Vedla je k tomu i prozaičtěji inspirovaná snaha prodloužit životnost chleba. Slovo toast pochází právě z této doby, ve staré latině je „tostum“ výraz pro hoření či pálení.

První elektrický toastovač uvedla v roce 1893 na trh britská firma Crompton and Co. V Americe byl znovu vynalezen o necelých dvacet let později. Tyhle pradědové dnešních moderních přístrojů zvládali v jedné chvíli opékat jen jednu stranu chleba a hospodyňka u nich musela stát, aby toast ve správnou chvíli otočila. Moderní toaster s mechanismem, který to zvládá za ně, má na svědomí Charles Strite a vynalezl jej v roce 1919.

V anglosaských zemích je toaster skoro až kultovním spotřebičem. A tak se mu i my budeme věnovat dál a v příštím díle miniseriálu si povíme třeba jak přístroj vlastně uvnitř funguje, prohlédnete si zajímavé, krásně zdobené kousky, ale i nejmodernější vylepšené toastery a přidáme i pár receptů na nejlepší sladké i slané toasty.

Autor: Zuzana Fuxová / Toaster.org, En.wikipedia.org/wiki/Toaster
Foto: Toaster.org, Hyperionpictures.com

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít